صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پرچ کن چیست؟ آیا خرید پرچ کن ضروری است؟

پرچ کن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پرچ کن (Riveter) یک نوع ابزار صنعتی است که در بیشتر مکان‌های صنعتی، کارگاه‌های نیمه صنعتی و ساختمان های تعمیراتی به کار می‌رود. این ابزار اصولاً برای متصل کردن دو قطعه صفحه‌ای شکل از نوع فلزی و غیر فلزی به صورت دائمی استفاده می‌شود‌. ولی به علت اتصال محکمی که پرچ ها ایجاد می‌کنند از این ابزار بیشتر برای متصل کردن صفحات فلزی به کار می‌رود.

زمانی که دو صفحه فلزی و غیر فلزی با استفاده از این ابزار به یکدیگر متصل می‌شوند این عمل را پرچ کردن می‌گویند. البته خوب است بدانید هنگامی از این وسیله استفاده می‌شود که شما قصد داشته باشید دو قطعه را به طور دائمی به یکدیگر متصل کنید و بعداً نخواهید این دو صفحه را از یکدیگر جدا کنید.

پرچ کن چیست؟

پرچ کن یک متصل کننده مکانیکی است که برای وصل کردن تعدادی ورق به کار می‌رود. البته این ابزار می‌تواند به عنوان یک ابزار برودتی برای ساخت یخچال و کولر هم هر نوع ورقی را به یکدیگر متصل کند‌‌. چون این اتصال دهنده مکانیکی با کمک پرچ که یک شافت استوانه‌ای همراه سر است بست های محکمی را ایجاد می‌کند. معمولاً پرچ های بزرگ برای صفحات فلزی و پرچ های کوچک برای صفحات چوبی، کاغذی و قطعات فلزی نازک استفاده می‌شود‌.

پرچ کن چیست؟

انواع مختلف پرچ کن

دستگاه هایی که برای پرچ کردن قطعات و صفحات مختلف به کار می‌روند در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند مانند:

  • پرچ کن دستی‌
  • پرچ کن ساده
  • پرچ کن دو دسته ای
  • پرچ کن انبری
  • پرچ کن آکاردئونی
  • پرچ کن بادی
  •  بادی نیمه اتوماتیک
  • بادی تمام اتوماتیک
  •  شارژی یا برقی

کاربردهای پرچ کن

دقت کنید صنایع مختلف معمولاً از انواع پرچ کن (Riveter) بادی استفاده می‌کنند‌. در صورتی که برای مصارف خانگی بیشتر پرچ کن های دستی‌ رایج هستند. شاید بارها دیده باشید که برای تعویض پلاک خودرو از دستگاه پرچ استفاده می‌شود‌. امروزه برای ساخت صندلی‌های مختلف در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها از این دستگاه استفاده می‌شود‌.

از دیگر کاربردهای پرچ کن می توان گفت: در بیشتر سالن های بازی و سوله های باشگاهی برای متصل کردن صفحات فلزی و غیر فلزی از دستگاه پرچ استفاده می‌شود‌. در صنایع اتومبیل سازی برای متصل کردن رادیاتور، باربند و قطعات دیگری مثل گلگیر باید دستگاه پرچ را به کار برد. در صنایع پلاستیکی هر جایی که به اتصالات محکم و دائمی نیاز است از این وسیله استفاده می‌شود‌. خلاصه در هر جایی که امکان جوش دادن صفحه های فلزی و غیر فلزی وجود نداشته باشد باید با کمک دستگاه پرچ صفحات مختلف را به یکدیگر متصل کرد.

کاربردهای پرچ کن

آیا خرید پرچ کن ضروری است؟

چون پرچ کردن صفحات مختلف مزایای زیادی در مقایسه با روش های دیگر دارد‌ پس می‌توان گفت خرید این وسیله بسیار مقرون به صرفه است. از طرفی هر نوع فلزات آهنی و صفحات غیر آهنی را در هر شرایط محیطی به طور دائم و محکم به یکدیگر متصل می‌کند. حتی این دستگاه می‌تواند صفحات غیر هم جنس را هم مثل یک صفحه آلومینیومی با یک ورق مسی را به هم وصل کند‌.

از طرفی دستگاه پرچ بدون آنکه موقعیت قرار گرفتن قطعات را در جهات مختلف عمودی و سرباره در نظر بگیرد آن‌ها را به یکدیگر بست می‌دهد. همچنین تحت هر شرایطی یا هر فشار و ارتعاشی اجازه‌ نمی‌دهد که قطعات پرچ شده از یکدیگر جدا شوند. دیگر علت ضرورت خرید پرچ کن این است که سازگاری زیادی با محیط زیست دارد و در حین پرچ کردن هیچ نوع دود و گازی از خود تولید نمی‌کند.

سخن پایانی

خوب است بدانید که پرچ کن به غیر از تحمل فشارهای عمود بر محور می‌تواند فشارهای کششی موازی با محور را هم تحمل کند‌. در نتیجه پرچ کردن قطعات عملکرد بهتری نسبت به پیچ و مهره دارد. از طرفی هر نوع ورق فلزی، پلاستیکی، چوبی و غیره با استفاده از پرچ کردن به یکدیگر متصل می‌شود‌. اما برای خرید این محصول به یاد داشته باشید که پرچ های آلومینیومی خیلی وزن سبک‌تری نسبت به پیچ و مهره‌های مختلف دارند. همچنین مقاومت آن‌ها در برابر فرسودگی و خوردگی مواد شیمیایی بالاتر است.

مهم‌تر اینکه پرچ ها در برابر اثرات حرارتی هیچ‌گونه آسیبی نمی‌بینند و سال‌ها کیفیت خود را حفظ می‌کنند. از این رو ما در صنایع برودتی سید صالحی تلاش کرده‌ایم باکیفیت ترین انواع و اقسام دستگاه پرچ کن را با قیمتی مناسب به دست مشتریان گرامی در سراسر کشور و صنعتگران عزیز برسانیم. چرا که به عنوان یکی از تولیدکنندگان و توزیع کنندگان برتر ابزارهای مکانیکی و قطعات برودتی در کشور افتخار کسب رضایت حداکثری مشتریان خود را داریم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *