صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آموزش نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال

تعویض روغن کمپرسور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تعویض روغن کمپرسور یخچال (Changing the refrigerator compressor oil) هر ۶ ماه یکبار باید انجام شود‌. چون روغن کمپرسور به عنوان یک روان کننده باعث حرکت آسان قطعات متحرک درون کمپرسور می‌شود‌‌. از طرفی روغن باکیفیت از زنگ زدن آلیاژهای فلزی درون کمپرسور جلوگیری می‌کند. به همین دلیل کمپرسور بیش از اندازه داغ نمی‌شود و گرمای درون آن هم خارج نخواهد شد. ولی خوب است بدانید که روغن کمپرسور در نمونه‌های مختلفی تولید می‌شود. از این رو ما قصد داریم در این مقاله شما را با مناسب ترین روغن کمپرسور و نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال آشنا کنیم. پس تا پایان این متن همراه ما باشید.

انواع روغن کمپرسور یخچال

در ادامه مطلب تعویض روغن کمپرسور یخچال به انواع روغن ها می پردازیم. روغن‌هایی که در صنعت تبرید برای کمپرسور یخچال استفاده می‌شوند شامل دو نوع هستند:

روغن‌های معدنی کمپرسور

این نوع روغن‌ها که شامل نفتنیک، پارافین و همچنین ترکیبات آروماتیک هستند در گروه روغن‌های معدنی قرار دارند. البته ترکیبات آروماتیک که مواد خوش بویی هستند جزو مواد پلیمری به حساب‌ می‌آیند. همچنین پارافین یک نوع جامد با نقطه ذوب بسیار پایین است که تنش پذیری خیلی کمی هم دارد. ولی فراموش نکنید که در صنعت تبرید روغن معدنی نفتنیک کاربرد بسیار زیادتری دارد. پس اگر گازهای مبرد به کار رفته در یخچال های خانگی و صنعتی از نوع قدیمی باشد مثل R22_ R11 و R12 بهتر است برای تعویض روغن کمپرسور یخچال در کمپرسور دستگاه از روغن‌های معدنی به خصوص 4GS و 3GS استفاده کنید.

روغن‌های مصنوعی کمپرسور

این نوع روغن‌های کمپرسور شامل آلکیل بنزن و همچنین روغن‌های آلی به همراه گلیکول هستند. اما در صنعت تبرید روغن‌های آلی و البته روغن‌های آلکیل بنزن کاربرد بیشتری دارند. ولی فراموش نکنید روغن‌های مصنوعی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که درون سیستم یخچال از گازهای جدید مانند R407_ R134 و R410 استفاده شده باشد. به همین دلیل است که قیمت روغن موتور یخچال در نمونه‌های مختلف کاملاً نرخ متفاوتی دارد.

انواع روغن کمپرسور یخچال

ضرورت تعویض روغن کمپرسور یخچال

روغن‌های معدنی و مصنوعی وظیفه بسیار حساسی در عملکرد کمپرسور و سیستم کلی یخچال بر عهده دارند. به همین دلیل در صورت بروز برخی نشانه‌ها باید روغن‌ های برودتی کمپرسور در اسرع وقت تعویض شود. البته قبل از خرید روغن موتور یخچال بهتر است به جدول مقدار روغن کمپرسور یخچال سری بزنید. سپس به دنبال نشانه‌های آشکاری برای کاهش روغن کمپرسور و یا خراب شدن روغن باشید. برخی از این علائم عبارتند از:

  • کاهش میزان روغن
  • تغییر رنگ روغن
  • برخورد رطوبت و یا تماس هوا با روغن
  • انسداد مدار گاز

نحوه تعویض روغن کمپرسور یخچال

برای تعویض روغن کمپرسور یخچال باید اول از همه کمپرسور را از بدنه یخچال جدا کنید. سپس میزان حجم روغن درون کمپرسور را اندازه بگیرید. بعد از آن کمپرسور را وارونه کنید تا به طور کامل روغنی که درون کمپرسور است از لوله مکش آن خارج شود. در ادامه مقدار روغنی که از لوله بازگشت بیرون آمده را اندازه گیری کنید تا بیش از اندازه روغن درون‌ کمپرسور نریزید. سپس انتهای شلنگ یا همان لوله آزاد کمپرسور را وارد روغن تمیز کنید حالا پمپ باد خلاء را روشن کنید تا روغن وارد کمپرسور شود.

یادتان باشد نباید حجم روغن درون کمپرسور بیش از اندازه باشد چون باعث خلل در عملکرد دستگاه می‌شود. به همین دلیل هنگام وارد شدن روغن از انتهای شلنگ مدام حجم روغن را اندازه گیری کنید. در آخر باید کمپرسور را تخلیه‌ کنید و شیر قطع کن کمپرسور را باز کنید. سپس در نهایت کمپرسور یخچال را با یک روغن تمیز و با کیفیت روشن کنید.

سخن پایانی

همیشه پیش از تعویض روغنی که درون کمپرسور وجود دارد باید اول از همه مقدار روغن کمپرسور یخچال و کیفیت آن را اندازه گیری کنید. چون اگر روغن کمپرسور فاسد نشده باشد می‌توانید با اضافه کردن مقداری روغن معدنی یا مصنوعی این کمبود روغن در کمپرسور را جبران کنید. البته لازم است تا هر شش ماه یکبار روغن کمپرسور تعویض شود‌. ولی قبل از سر رسید زمان تعویض روغن کمپرسور یخچال بهتر است با کمک تست های اسیدی میزان غلظت روغن و میزان اسیدیته آن را بررسی کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافه برای تعویض روغن کمپرسور یخچال نشوید.

البته برای عملکرد بهتر کمپرسور یخچال و بالا بردن طول عمر دستگاه سعی کنید از روغن‌های مرغوب استفاده کنید. به همین منظور کارشناسان ما در صنایع برودتی سید صالحی با برخورداری از دانش فنی بالا می‌توانند باکیفیت‌ترین روغن‌های برودتی را در اختیارتان قرار دهند. زیرا صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی و مرغوب ترین روغن‌های مصنوعی و معدنی یخچال به مشتریان عزیز است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *