صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

فیلتر درایر یخچال چیست؟ + بررسی انواع فیلتر درایر یخچال

فیلتر درایر یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعا شما نیز با این سوال روبرو شده‌اید که فیلتر درایر یخچال چیست؟ در پاسخ به سوال فوق باید گفت که فیلتر درایر یخچال مطابق با نامی که دارد بعنوان یک محافظ در برابر ورود هرگونه رطوبت و ذرات ریز معلق با جرم‌هایی اندک به داخل یخچال در قسمت خروجی آن نصب شده است. معمولا این قطعه در کلیه سیستم‌های تبرید با فشاری متوسط و یا کم استفاده شده و از ورود رطوبت و در نتیجه ایجاد خرابی در سیستم جلوگیری می‌کند.

این قطعه در تمامی یخچال‌ها با برندهای گوناگون استفاده شده و از آسیب رسیدن به کمپرسور آن بر اثر برخورد با رطوبت جلوگیری می‌کند. گفتنی است که تمامی کولرهای گازی نیز جهت حذف این ذرات مضر در چرخه تبرید از این فیلتر مخصوص درایرهای خانگی صنعتی استفاده می‌کنند که عملکردشان کاملا مشابه با درایرهای موجود در یخچال‌های صنعتی است ولی از نظر ابعاد و محل نصب متفاوت می‌باشد. در ادامه این مقاله از وب سایت رسمی صنایع برودتی سید صالحی در رابطه با موضوع فیلتر درایر یخچال چیست بیشتر صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل استفاده از فیلتر درایر یخچال

گفتنی است که فیلتر درایر یخچال و یا به عبارت دیگر خشک کن یخچال، در مسیر برگشت مایع واقع در بین کندانسور و لوله مویین انبساط‌کننده نصب شده است. گفتنی است که وجود رطوبت همراه با گاز مبرد در یخچال‌ها بسیار مضر بوده و علاوه بر کاهش راندمان سیستم، سبب تخریب و تجزیه ساختار شیمیایی مبرد و همچنین روانکار موجود در کمپرسور می‌شود. همین دلایل جهت استفاده از فیلتر درایرهای خانگی صنعتی ضروری است.

توجه داشته باشید که وجود رطوبت در سیستم تبرید از اصلی‌ترین عوامل خرابی و نیاز به تعمیر یخچال است. چراکه رطوبت با روانکار موجود در موتور واکنش داده و سبب افزایش اصطکاک بین قطعات مختلف سیستم می‌شود، در نتیجه دمای شفت موجود در کمپرسور در اثر میزان اصطکاک بالا افزایش پیدا کرده که باعث از کار افتادن موتور یخچال و یا به‌ اصطلاح قفل یخچال می‌شود. نا‌گفته نماند که وجود رطوبت در لوله‌های فلزی موجود در قطعات کمپرسور سبب اکسید شدن قطعات و در نتیجه کاهش عمر سیستم می‌شود. به همین خاطر استفاده ار فیلترهای درایر در یخچال‌ ضروری است.

 

دلایل استفاده از فیلتر درایر یخچال

چه زمانی فیلتر درایر در یخچال را تعویض کنیم

معمولا فیلتر درایر یخچال تا زمانی که سیستم کلی تبرید ایزوله باشد و جهت تعمیر یخچال و یا هر دلیل دیگری دچار تغییر نشده باشد، هیچ گونه نیازی به تعویض ندارد. البته دقت کنید که در اثر گذر زمان، بر عملکرد کلی درایرها تاثیرات منفی گذاشته‌ شده و در نتیجه رنگ قهوه‌ای و یا مسی روشن آن‌ها با افزایش مدت زمان کار، به رنگ قهوه‌ای تیره تغییر می‌کند. معمولا تغییر رنگ درایر، خبر از کاهش بازدهی سیستم می‌دهد، اما همانطور که قبلا هم گفتیم تا زمانیکه سیستم ما ایزوله باشد و چرخه تبرید در مسیرهای بسته انجام گیرد، نیازی به تعویض فیلترهای درایر نخواهد بود.

علائم خرابی فیلتر درایر

معمولا با خراب شدن فیلتر درایر یخچال، سایر قطعات سیستم نیز خراب شده و به تدریج نشانه‌های خرابی متعددی بروز پیدا می‌کند. در ادامه به برخی از نشانه‌های خراب شدن و نیازمند به تعویض بودن فیلترهای درایر اشاره کرده‌ایم:

  • تغییر رنگ فیلتر به قهوه‌ای سوخته
  • کاهش میزان سرمای یخچال
  • قفل کردن موتور سیستم
  • ایجاد صدای بلند موتور حین کار

انواع فیلتر درایر در یخچال

معمولا فیلتر درایر یخچال‌ از نوع مایع و یک طرفه است، ولی با این وجود نیز می‌توان گفت که درایرها انواع مختلفی دارند. در ادامه انواع فیلتر درایر یخچال را به طور مختصر توضیح داده‌ایم:

  • فیلترهای درایر خط مایع: معمولا این فیلتر در مسیر برگشت مبرد قرار گرفته است.
  • فیلترهای درایر یک‌ طرفه: معمولا این فیلترها فقط در یک جهت قابلیت جذب رطوبت دارند.
  • فیلترهای درایر دو طرفه
  • فیلترهای درایر ترکیبی

انواع فیلتر درایر در یخچال

قیمت فیلتر درایر در یخچال

گفتنی است که فیلتر درایر یخچال‌ معمولا از نوع جوشی 15 گرمی بوده که از قیمتی در حدود ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان برخوردار است. توجه داشته باشید که در ازای هرگونه تعمیرات مرتبط با کمپرسور و گاز مبرد، این قطعه نیز باید به طور کامل تعویض گردد.

سخن پایانی

در مقاله بالا تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در رابطه با فیلتر درایر یخچال و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم.‌ همچنین اینکه سعی کردیم انواع فیلتر درایر یخچال را نیز به شما عزیزان معرفی کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است به وب سایت رسمی نمایندگی سید صالحی به آدرس زیر مراجعه فرمایید. صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی به مشتریان عزیز می باشد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *