صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تورچ جوشکاری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تورچ جوشکاری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تورچ جوشکاری (Welding Torches) یک ابزار مکانیکی است که از آن برای جوشکاری و اتصال فلزات از طریق ذوبی استفاده می‌شود‌. این وسیله با انتقال دادن حرارت و گازهای مختلف به محل جوشکاری باعث ذوب‌ شدن محل اتصال فلزات می‌شود. در نتیجه دو یا چند قطعه فلز یا آلیاژ با کمک تورچ جوشکاری به طور عمیق به یکدیگر جوش می‌خورند. البته برای بالا بردن کیفیت جوشکاری در صنایع مختلف از تورچ های متنوعی استفاده می‌شود. چنانچه می‌خواهید با انواع تورچ های جوشکاری و بهترین تورچ های جوشکاری در بازار آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

تورچ جوشکاری چیست؟

امروزه برای ذوب‌ کردن فلزات و متصل کردن آلیاژهای مختلف به یکدیگر از یکسری ابزارهای کاربردی به نام تورچ استفاده می‌شود. این وسیله دارای یک میله بلند است که گاز محافظ و میزان حرارت مورد نیاز جوشکار را برای ذوب‌ فلزهای مختلف به محل جوشکاری هدایت می‌کند. برای کنترل مقدار حرارت و گاز محافظ از جمله اکسیژن و هلیوم یک پیچ تنظیم کننده سر راه میله تورچ قرار دارد ‌تا اتصالات باکیفیتی به وجود بیاید. پس با کمک انواع تورچ های جوشکاری امکان اتصال فلزات رنگی، ساده و هر نوع فلز و آلیاژی به سادگی وجود دارد.

تورچ جوشکاری چیست؟

انواع تورچ جوشکاری

تورچ های جوشکاری بر ۳ اساس مهم از جمله نوع خنک کننده، تورچ های گاز محافظ و نوع فلزات و آلیاژ دسته‌بندی می‌شوند. اما هر کدام از این تورچ ها خود دارای مدل‌های متنوعی هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تورچ هوا خنک
 • تورچ آب خنک
 • تورچ جوشکاری آرگون
 • تورچ جوشکاری CO2
 • تورچ جوشکاری لوله مسی
 • تورچ جوشکاری pm
 • تورچ پوش پول
 • تورچ قرقره دار
 • تورچ سیم پودری
 • تورچ دودگیر
 • تورچ شلنگ دار

انواع تورچ جوشکاری

کاربرد تورچ جوشکاری

چون اساس کار تورچ های جوشکاری از طریق ذوب‌ فلزات است. پس این وسایل مکانیکی در کنار سایر ابزار برودتی اصولاً در صنایعی مختلفی به کار می‌روند. عمدتاً این صنایع در فرآیندهای جوشکاری از گازهای هلیوم، اکسیژن و غیره به جای لایه محافظ کننده استفاده می‌کنند. البته این وسیله بیشتر در جوشکاری‌های اتوماتیک به کار می‌رود. چون مهم‌ترین کاربرد تورچ های جوشکاری ذوب‌ کردن دو قطعه فلز با کمک یک شعله و ایجاد یک درز محکم بین قطعات فلزی است. پس با کمک تورچ های مختلف می‌توانید گرمای بسیار زیادی حتی تا دمای ۷۰۰۰ فارنهایت را برای ذوب کردن آلومینیوم، فولاد، قلع و هر نوع فلز دیگری را فراهم کنید.

بهترین تورچ های جوشکاری در بازار

اگر چه تورچ های زیادی در صنایع مختلف برای جوشکاری استفاده می‌شود. ولی بهترین تورچ هایی که در بازار مورد استقبال صنایع مختلف قرار گرفته‌اند تنها چند نمونه هستند.

تورچ جوشکاری جی بی مدل HZ_ 8392

این مدل تورچ جزو باکیفیت ترین تورچ های جوشکاری است که بیشتر در آن از گاز MAPP/PROPANE استفاده می‌شود. ولی نمی‌توان از آن در فضاهای بسته استفاده کرد. طول شیلنگ این نمونه تورچ ۵ فوت یا حدود ۱.۵ متر است. مهم‌تر اینکه می‌توانید این تورچ را با کمک یک تبدیل به پیک‌نیک متصل کنید. به طور معمول تورچ جی بی مدل HZ_ 8392 حرارتی تا ۱۳۰۰ درجه فارنهایت را ایجاد می‌کند‌. البته این نمونه تورچ با استفاده از گاز BRAZING FUEL دمای ۳۶۰۰ فارنهایت و با گاز PROPANE FUE دمای ۲۵۰۰ فارنهایت را هم برای اتصالات محکم ایجاد می‌کند.

تورچ جوشکاری ساده

یکی دیگر از بهترین تورچ جوشکاری پیک نیکی در بازار تورچ ساده است. این نوع ابزارها وزن سبکی دارند و معمولاً جنس آن‌ها از نوع استیل ضد زنگ است. طول نازل آن‌ها ۲۰ cm در نظر گرفته شده است و در هر جهتی به صورت ۳۶۰ درجه می‌چرخد. بنابراین استفاده آسانی دارد مهم‌تر اینکه دارای یک فندک است.

تورچ جوشکاری ساده

سخن پایانی

برای انجام جوشکاری‌های محکم باید از ابزارهای کاربردی استفاده کنید که یکی از این ابزارها تورچ جوشکاری نام دارد. این وسیله با کمک شعله و حرارت‌های مختلف از طریق جوش ذوبی نیز جوش‌های مقاوم و بادوامی را ایجاد می‌کند. پس اگر جوشکاری را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهید بهتر است از یک تورچ باکیفیت استفاده کنید. برای خرید انواع تورچ جوشکاری می‌توانید به مجموعه ما با نام صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید. چون ما در صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی و جوشکاری مثل انواع تورچ های جوشکاری در مدل‌های پرفروش به مشتریان عزیز در سراسر کشور هستیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *