صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

مغزی برنجی چیست و چه کاربردی دارد؟ + راهنمای خرید مغزی برنجی

مغزی برنجی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید مغزی برنجی چیست و در چه نوع اتصالاتی به کار می‌رود؟ مغزی برنجی یکی از مهم‌ترین اقلامی است که در اتصالات انتهایی سرشیرها، شیلنگ‌ها و لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مغزی‌های برنجی کاربردهای اساسی در لوله‌ها و اتصال‌هایی از جنس برنج، مس و همچنین لوله‌های آهنی دارند. پس حالا که متوجه شدید مغزی برنجی چیست بهتر است در زمان خرید مغزی برنجی به همسان بودن اندازه آن با لوله و متناسب بودن سایز آن هم دقت کنید. زیرا حداکثر خطایی که مغزی برنجی با لوله اتصال ایجاد می‌کند نباید بیشتر از ۱/۳۲ اینچ باشد.

مغزی برنجی چیست؟

مغزی‌هایی که از جنس برنج ساخته می‌شوند یکی از بهترین و مقاوم‌ترین مغزی‌های موجود در بازار هستند. برخی از این نوع مغزی‌ها در دو طرف خود رزوه دارند پس بیشتر برای اتصالات لوله و شلنگ‌ها به کار می‌روند. در واقع مغزی‌های برنجی ساختار مقاوم‌تری نسبت به مغزی‌های آهنی و گالوانیزه دارند. پس این نوع مغزی‌ها در شیرآلات و شیلنگ‌ها بیشترین استحکام و مقاومت را از خود نشان می‌دهند. اگر چه امروزه برای اتصال دادن لوله‌ها و شیرآلات متنوع از مغزی‌های مختلفی استفاده می‌شود‌. ولی مغزی‌های برنجی در برابر عوامل خورنده مانند محلول‌های اسیدی مقاومت بسیار بالایی دارند و طول عمر آن‌ها بسیار بالا است.

مغزی برنجی چیست؟

انواع مغزی برنجی

مغزی‌هایی که از جنس برنج هستند در سایزها و مدل‌های متنوعی تولید و عرضه می‌شوند‌ مانند:

  • مغزی های برنجی دو سر یکسان
  • مغزی های برنجی تبدیلی
  • مغزی های برنجی پرچی
  • مغزی های برنجی بوشی
  • ویژگی های مغزی برنجی

مغزی‌هایی که از جنس برنج ساخته می‌شوند در برابر رطوبت و محلول‌های شیمیایی مقاومت بالایی دارند. همچنین در برابر سختی آب‌های سنگین و فشارهای فیزیکی استحکام فوق‌العاده‌ای را از خود نشان می‌دهند‌. استفاده از مغزی‌های برنجی، باز و بسته شدن شیرآلات و اتصال‌های فلزی را راحت‌تر می‌کنند.‌

بنابراین برای باز و بسته کردن شیرهای مختلف نیازی به فشار دادن نیست. از طرفی مانع از چکه کردن آب و سایر سیال‌ها می‌شود و برای جلوگیری از اسراف آب بهترین گزینه است. مهم‌تر اینکه برخی از مغزی‌های برنجی با کمک عملیات ماشینکاری و تراشکاری تولید می‌شوند‌. بنابراین مجهز به واشرها و یا اورینگ های لاستیکی هستند که در برابر حرارت‌های بالا و ساییدگی‌های زیاد مقاومت بالایی دارند.

کاربرد مغزی برنجی چیست؟

مغزی های برنجی به دلیل ساختار محکم و ضد زنگی که دارند در صنایع مختلفی برای اتصالات مقاوم و تبدیل سایز بین لوله‌ها استفاده می‌شوند‌. برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

  • خرید مغزی برنجی
  • اتصال خطوط سوخت
  • اتصال خطوط روغن و گاز
  • شیلنگ های اتصال خطوط هوا
  • خطوط لوله برای منتقل کردن سیال در فشارهای پایین و یا فشارهای متوسط

کاربرد مغزی برنجی چیست؟

از آنجایی که مغزی‌های برنجی در کیفیت اتصال‌ها نقش مهمی دارند‌. پس خرید مغزی برنجی از فروشگاه‌های معتبر بسیار حائز اهمیت است. عمدتاً مغزی‌های برنجی در نمونه‌های مختلفی طراحی می‌شوند. از طرفی این مغزی‌ها متناسب با کاربردهای مختلف بر اساس استانداردهای در نظر گرفته شده ساخته می‌شوند. پس به غیر از رسیدن به این سؤال که مغزی‌ برنجی چیست بهتر است مغزی مورد نیازتان را متناسب با فشار کاری و شرایط محیطی که قرار است قطعه در آن قرار بگیرد تهیه کنید. یادتان باشد اندازه مغزی‌های برنجی با یکدیگر فرق دارد. پس حتماً برای استفاده‌های مختلف سایز مغزی‌های برنجی را با یکدیگر مقایسه کنید.

سخن پایانی

مغزی های برنجی از نوع بوشی، پرچی و غیره همگی از جمله قطعات اتصالی هستند‌ که خیلی سریع و آسان به کار می‌روند. ولی ضمن معرفی اینکه مغزی برنجی چیست باید در هنگام استفاده و خرید مغزی‌های برنجی مشخصات محصول و اندازه مغزی را هم بررسی کنید. چون مغزی‌ها در محیط های مختلف می‌توانند استفاده‌های متفاوتی داشته باشند.

البته اگر می‌خواهید مرغوب ترین مغزی‌ برنجی را برای شرایط محیطی مختلف با مناسب ترین قیمت تهیه کنید ما به شما صنایع برودتی سید صالحی را پیشنهاد می‌دهیم. زیرا مجموعه ما ارائه دهنده انواع و اقسام مغزی‌های برنجی در مدل‌های مختلف و اندازه‌های متنوع است. بنابراین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع مغزی برنجی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *