صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت های خرابی فن کولر گازی + ارائه‌ راهکار تضمینی

خرابی فن کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خرابی فن کولر گازی (AC Fan Motor Failure) معمولاً به دو صورت است. یکی اینکه کندانسور کولر گازی در یونیت خارجی دستگاه کار می‌کند ولی فن ضعیف است یا اصلاً فن کار نمی‌کند‌. دومین حالت اینکه کندانسور کولر گازی به طور کامل از کار افتاده است‌. پس در چنین وضعیتی باید علت خرابی فن کولر گازی را در خرابی قطعات الکتریکی و مکانیکی دستگاه جستجو کنید. چون عملکرد هر کدام از بخش های کولر گازی در حالت سرمایش روی عملکرد فن و کیفیت باد پرتاپی دستگاه تأثیرگذار است.

دلایل خرابی فن کولر گازی

دقت کنید کار نکردن فن کولر گازی یا بلوور فن کولر گازی زمانی حائز اهمیت است که کولر گازی در حالت سرمایش باشد. اگر کار نکردن فن در حالت گرمایش دستگاه اتفاق بیافتد جای هیچ نگرانی نیست. اما روشن نشدن فن کولر گازی در حالت سرمایش علت های مختلفی دارد که در ادامه برخی از این علت ها را بررسی می کنیم.

دلایل خرابی فن کولر گازی

خرابی خازن

یکی از مهمترین دلایل خرابی فن کولر گازی (AC Fan Motor Failure) سوختن خازن و یا معیوب شدن آن است. چون خازن‌ها انرژی مورد نیاز برای شروع کار موتور فن کولر گازی را تأمین می‌کنند. پس لازم است تا در صورت خرابی فن سریعاً به سراغ تعمیر خازن موتور فن بروید.

خرابی موتور فن یونیت داخلی

موتور فنی که در یونیت داخلی دستگاه قرار دارد یا همان موتور فن اواپراتور می‌تواند یکی از دلایل خرابی فن کولر گازی باشد. معمولاً این موتورها عمرشان تمام می‌شود و یا به علت آب خوردن اتصال پیدا می‌کنند. پس راهکار تضمینی برای حل این مشکل کولر تعمیر و یا تعویض موتور فن یونیت است.

خراب شدن رله برد کولر گازی

رله‌هایی که روی برد الکتریکی هستند وظیفه دارند تا برق مورد نیاز قطعات مختلف از جمله برق موتور فن را تأمین کنند. اما به مرور زمان رله‌های روی برد دچار مشکل می‌شوند و درست کار نمی‌کنند. بنابراین یکی از علت های خرابی فن کولر گازی خرابی رله برد دستگاه است. پس باید این قطعه و کابل کولر گازی توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد.

خراب شدن رله برد کولر گازی

خرابی ترموستات

ترموستات در ساختار کولر گازی وظیفه دارد تا هوای فضا را در حالت متعادلی نگه دارد. در واقع ترموستات یک سنسور است که به بخش های دیگر کولر گازی فرمان هایی را صادر می‌کند‌ از طرفی سرعت گردش موتور فن کولر گازی را کنترل می‌کند. پس چنانچه سنسور خراب شود ممکن است فن کولر گازی از کار بیافتد یا با سرعت بالایی گردش کند‌. بنابراین راهکار تضمینی این است که اجزای ترموستات و نوع عملکرد سایر لوازم کولر گازی را با دقت بررسی کنید.

خرابی سنسور تنظیم دما

اگر کمپرسور کولر گازی کار می‌کند ولی فن کولر از کار افتاده است. احتمال دارد که خازن فن مشکل داشته باشد‌. در صورتی که موتور فن کولر هم‌زمان با کمپرسور خراب شود ممکن است که علت خرابی فن کولر سنسور تنظیم دما یا همان ترموستات باشد. برای رفع این مشکل با استفاده از مولتی متر باید جریان الکتریکی سنسور کنترل دما را به دقت بررسی کنید. چنانچه لازم باشد باید قطعه را در اسرع وقت تعویض کنید.

خرابی موتور دمنده

موتور دمنده یا همان بلوور یک قطعه مهم در کولر گازی است‌ که‌ با گذشت زمان دچار ایراداتی می‌شود و نیم سوز خواهد شد. پس خرابی موتور بلوور می‌تواند روی عملکرد فن کولر گازی تأثیر بگذارد و علت خرابی فن کولر گازی پنجره ای و ایستاده باشد. یک راهکار تضمینی برای رفع خرابی فن حرکت دادن پروانه های فن با کمک دست است. اگر این کار مشکل فن را برطرف نکرد باید برای تعمیر موتور فن کولر گازی و تعمیر فن بلوور کولر گازی اقدامات لازم را انجام دهید.

علت های خرابی فن کولر گازی

سخن پایانی علت های خرابی فن کولر گازی

اگر چه در این مقاله برخی علت های خرابی فن کولر گازی را با یکدیگر بررسی کردیم؛ ولی بهترین راهکار برای رفع خرابی فن این نوع سیستم‌های برودتی سرویس کردن تمام اجزای کولر گازی به صورت دوره‌ای است. چون سرویس به موقع کولر گازی ضمن اصلاح عیوب دستگاه سبب می‌شود تا از بروز خرابی‌های جدید جلوگیری شود.

البته همیشه خرید قطعات اورجینال کولر گازی باعث می‌شود تا سیستم تهویه مطبوع شما با راندمان فوق‌العاده‌ای کار کند. به همین منظور صفر تا صد قطعات و لوازم کولر گازی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت توسط صنایع برودتی سید صالحی عرضه می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول مورد نظر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *