صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت بوی سوختگی یخچال چیست؟ ۵ دلیل اصلی

بوی سوختگی یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

احساس بوی سوختگی یخچال (The smell of burning refrigerator) می‌تواند بسیار نگران کننده باشد. اگر چه بعضی مواقع این مورد به دلیل داغ شدن بیش از حد سیم‌های یخچال است اما گاهی اوقات ایرادات الکترونیکی در یخچال موجب سوختگی قطعه‌ای شده و در نتیجه شما بوی سوختگی از یخچال احساس خواهید کرد. از آنجایی که این لوازم خانگی به صورت ۲۴ ساعته کار می‌کند چنانچه بوی سوختگی از آن احساس کردید سریعاً باید به برطرف کردن مشکل آن بپردازید.

بوی سوختگی یخچال به دلیل روشن ماندن لامپ آن

بوی سوختگی یخچال موضوعی نگران کننده برای افراد است که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، از این رو ابتدا باید محل بوی سوختگی را تشخیص دهید. یکی از دلایل ایجاد بوی سوختگی یخچال، لامپ یخچال است. چنانچه بعد از بسته شدن درب یخچال، به هر دلیلی لامپ یخچال خاموش نشود و بیش از اندازه گرم شود به منشأ بوی سوختگی تبدیل خواهد شد. در صورتی که دکمه لامپ یخچال خراب باشد بعد از بسته شدن درب، لامپ خاموش نخواهد شد و با گرم شدن بیش از حد پلاستیک دور لامپ بوی سوختگی استشمام می‌شود در این صورت باید سوییچ لامپ تعویض یا تعمیر شود.

معیوب شدن ترمودیسک یخچال

از دیگر دلایلی که موجب بوی سوختگی یخچال می‌شود می‌توان به معیوب بودن ترمودیسک و تایمر اشاره کرد. این قطعه وظیفه قطع کردن المنت در زمان بالا رفتن بیش از حد دما را دارد. چنانچه ترمودیسک دچار خرابی شود نخواهد توانست در دمای مناسب المنت را قطع و وصل کند. گاهی اوقات ممکن است به دلیل یکسره شدن ترمودیسک، المنت نیز به طور مداوم کار کند و در نهایت شما بوی سوختگی از یخچال حس کنید.

در این شرایط نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه خواهد بود. در اینجا باید بدانید چنانچه تایمر و ترمودیسک یخچال شما دچار خرابی و یا فرسودگی شده است می‌توانید بهترین تایمر و ترمودیسک یخچالی را با قیمتی مناسب و کیفیت بالا از صنایع برودتی سید صالحی تهیه کنید.

معیوب شدن ترمودیسک یخچال

معیوب شدن سیم کشی یخچال و ساختمان

دیگر دلیلی که موجب بوی سوختگی یخچال می‌شود، خرابی سیم کشی داخل دستگاه است. چنانچه این سیم کشی دچار فرسودگی شود بوی سوختگی از یخچال استشمام خواهد شد. در این صورت باید سریعاً مشکل مورد بررسی قرار گیرد زیرا چنانچه مشکل برطرف نشود احتمال سوختن سیم‌ها و حتی آتش سوزی وجود دارد.

علاوه بر این موضوع، نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید نقص برق کشی ساختمان است. در صورتی که بوی سوختگی منشأ خارجی داشته باشد در این حالت دلیل اصلی برق کشی ساختمان است. پوسیدگی و کهنه بودن سیستم برق ساختمان موجب نوساناتی به می‌شود که به تدریج موجب استهلاک سیم کشی و قطعات یخچال خواهد شد.

شل شدن نوار دور یخچال

از دیگر مواردی که موجب استشمام بوی سوختگی یخچال می‌شود خراب شدن نوار دور یخچال است زیرا شل شدن نوار دور یخچال موجب داغ شدن بیش از حد نوار و ایجاد بوی سوختگی می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید نوارهای دور یخچال را لمس کنید و در صورتی که مشاهده کردید که حرارت آن بیشتر از حد معمول است، باید تمامی نوارها تعویض شود.

سوختن موتور و ایجاد بوی سوختگی یخچال

و اما مهم‌ترین دلیلی که موجب استشمام بوی سوختگی یخچال می‌شود، سوختن موتور یخچال است. در این صورت شما بوی سوختگی را از قسمت موتور یخچال استشمام خواهید کرد. چنانچه دلایلی که در بالا بیان کردیم موجب بوی سوختگی یخچال نشود باید به بررسی موتور یخچال پرداخت.

البته توجه داشته باشید سوختن موتور یا کمپرسور یخچال علائمی دارد که از جمله آن می‌توان به روشن نشدن یخچال، سر و صدای زیادی یخچال، گرم بودن غیر عادی یخچال و کار نکردن موتور آن اشاره کرد. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد ممکن است موتور یخچال سوخته باشد در این صورت باید سریعاً برای تعویض یا تعمیر موتور یخچال اقدام کنید.

سوختن موتور و ایجاد بوی سوختگی یخچال

نکات مهم در تعویض موتور یخچال

با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین علت ‌های بوی سوختگی یخچال مرتبط با موتور این دستگاه است پس باید نکات مهمی را در زمان تعویض و تعمیر موتور یخچال مد نظر قرار دهید. اگر مشاهده کردید که موتور یخچال بیش از اندازه داغ است باید سریعاً یخچال را از پریز برق جدا کنید زیرا احتمال سوختگی موتور بسیار بالا است. بعد از این باید کویل و فن‌ها را بررسی نمایید زیرا این قطعات نیز ممکن است موجب داغ شدن موتور یخچال شده باشد. اما در صورتی که این قطعات مشکلی نداشت به طور حتم مشکل از موتور و کمپرسور یخچال است و نیاز به تعویض خواهد داشت.

سخن پایانی

استشمام بوی سوختگی یخچال می‌تواند برای افراد بسیار نگران کننده باشد که البته در همه موارد این مشکل جدی نیست و به راحتی با تعویض قطعه یا تعمیر قطعات مختلف حل می‌شود. حال چنانچه شما هم قصد خرید قطعات مختلف را دارید خوب است بدانید صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ‌ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه ‌های برودتی به مشتریان عزیز می‌باشد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *