صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

راهنمای کامل علت صدای یخچال (عیب یابی+ ارائه‌ راه حل)

علت صدای یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت صدای یخچال (The reason for the sound of the refrigerator) یا تراز نبودن دستگاه است یا اینکه مشکلی در کمپرسور، کندانسور و سایر اجزای موتور پیش آمده است. به هر حال اگر سر و صدای یخچال شما را آزار می‌دهد باید برای عیب یابی یخچال و رفع صداهای غیر طبیعی یخچال دقیقاً نوع صدای یخچال را بشناسید. چون هر صدای تق تق، وز وز، جیک جیک، قل قل و غیره هر کدام می‌توانند نشان دهنده خرابی بخش مجزایی از یخچال باشند.

علت صدای یخچال چیست؟

قطعاً شما صداهای مختلفی را از یخچال می‌شنوید. اگر چه بیشتر این صداها نشان دهنده وجود مشکل در یخچال نیست و جزو صداهای طبیعی یخچال به علت کار کردن کمپرسور یا همان موتور یخچال است. ولی برخی از صداها آزار دهنده هستند و به صورت صداهای عجیبی شنیده می‌شوند. معمولاً این سر و صداها از وجود یک مشکل و خرابی قطعه‌ای از یخچال خبر می‌دهند. ولی علت صدای یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه شما را با برخی از این عوامل آشنا می‌کنیم.

علت صدای یخچال چیست؟

تراز نبودن یخچال

در بیشتر اوقات علت صدای یخچال به خاطر تراز نبودن یخچال است. زیرا عدم تعادل در این دستگاه برودتی می‌تواند عملکرد کمپرسور و مایع مبرد درون لوله‌های یخچال را دچار اختلال کند‌. پس در صورت بروز صداهای غیر طبیعی مثل صدای کلیک کردن یخچال بهتر است یخچال خود را در جای مناسبی تراز کنید.

پره‌ها یا پروانه فن یخچال

فن یخچال از جمله قطعات برودتی است که وظیفه انتقال دادن هوای سرد به داخل محفظه دستگاه را بر عهده دارد. چنانچه این پره‌ها شکسته شوند و یا در زمان گردش به برفک یخچال برخورد کنند بدون شک صداهای ناهنجاری را از خود به گوش شما می‌رسانند. اما سؤال اینجاست چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟ برای این کار یخچال را خاموش کنید و با برفک روبی یخچال مشکل را تا حدودی از بین ببرید. اگر پره‌های فن شکسته باشد متأسفانه چاره‌ای جزو تعویض این قطعه را ندارید.

موتور فن اواپراتور یخچال

خرابی موتور فن اواپراتور از جمله علت صدای یخچال (The reason for the sound of the refrigerator) است. اگر صداهای غیر عادی بیشتر از قسمت فریزر یخچال شنیده می‌شود احتمال دارد مشکل از موتور فن اواپراتور باشد. البته اگر ایرادی در این قطعه به وجود بیاید حتماً علائم دیگری مثل آب شدن یخ مواد غذایی داخل فریزر و طولانی شدن یخ زدایی قطعات مختلف یخچال هم ایجاد می‌شود. پس بدنه محافظ موتور فن اواپراتور را دربیاورید. اگر روی سطح موتور برفک دیدید باید به صورت دستی برفک‌ها را از روی موتور پاک کنید و پروانه‌های فن اواپراتور را بچرخانید. باید برای این کار هیچ فشاری به پروانه‌ها وارد نکنید. اگر صدای یخچال از بین نرفت باید این قطعه از کمپرسورهای برودتی را تعویض کنید.

موتور فن کندانسور

شاید یکی از شکایت‌های شما از علت صدای یخچال مربوط به خرابی کمپرسور یخچال یا همان موتور یخچال باشد. ولی در بیشتر مواقع منبع اصلی سر و صداهای آزار دهنده یخچال به دلیل خرابی موتور فن کندانسورهای ایستاده است. چون این قطعه از دستگاه‌های برودتی هم‌زمان با قطعات دیگری مثل اواپراتور و کمپرسور کار می‌کند.

چنانچه ایرادی در عملکرد این قطعات به بیاید در یخچال علائم دیگری مثل روشن و خاموش شدن‌های مکرر، جمع شدن آب زیاد زیر یخچال و از همه مهم‌تر کاهش شدید خنک بودن هوای یخچال هم بروز می‌دهد. معمولاً موتور فن کندانسور بیشتر به علت کثیفی‌های محیط و گرد و غبار زیاد دچار خرابی می‌شود و صدای تیک‌تیک می‌دهد‌. پس برای رفع علت صدای یخچال به دلیل مشکل موتور فن کندانسور بهتر است تمامی اجزای این قطعه از یخچال با یک برس حسابی تمیز کنید.

موتور فن کندانسور

بست، لرزه گیر و سایر اجزای موتور یخچال

معمولاً بدنه و موتور یخچال با کمک یکسری بست و لرزه گیر به یکدیگر متصل شده‌اند. گاهی اوقات‌ این پیچ و مهره‌ها به دلیل استهلاک دستگاه و یا جا به جایی های مداوم دچار ساییدگی و لرزش می‌شوند. پس علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن برخورد موتور با بدنه یخچال است. این لرزش های غیر طبیعی صداهای بلندی را شبیه به صدای قل قل یا جوشیدن از خود ایجاد می‌کنند.

صدای خرخر یخچال

علت صدای یخچال به شکل خرخر مربوط به جریان گاز مبرد دستگاه و لوله‌های آب پشت یخچال است. حتماً نشتی و گاز یخچال را چک کنید چون ممکن است به علت فرسودگی لوله‌ها گاز مبرد به خوبی درون لوله‌ها جریان نداشته باشد.

صدای تق تق

زمانی که لوله‌های داخلی یخچال از فوم بدنه جدا شده باشد یخچال صدای تق تق یا قولنج شکستن می‌دهد. چون لوله‌ها در هنگام انقباض و انبساط از جای اصلی خود جا به جا می‌شوند.

سخن پایانی

دقت کنید نحوه کارکرد تمام قطعات برودتی در یخچال‌ها و فریزرها شبیه به هم است. پس بررسی علت صدای یخچال و تشخیص خرابی یخچال برای تمام یخچال‌ها یکسان است. فقط باید برای رفع علت صداهای یخچال به خوبی نوع صدا را تشخیص دهید. سپس زمان بندی خاموش و روشن شدن دستگاه را برآورد کنید. در نهایت بررسی کرده که صدا دقیقاً از کدام قسمت یخچال است. اگر قطعه‌ای نیاز به تعمیر داشت در اسرع وقت آن قطعه را تعمیر کنید. ولی اگر قطعاتی مثل ترموستات باید تعویض شوند ما در صنایع برودتی سید صالحی باکیفیت ترین قطعات برودتی مثل انواع کندانسورهای یخچالی، طبقه‌های فریزری یخچالی، مگنت های یخچالی، گسگت های یخچالی و غیره را در هر نقطه از کشور به دستتان می‌رسانیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *