صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت یخ زدن اواپراتور یخچال چیست؟ ۵ راهکار برای رفع فوری یخ زدگی

یخ زدن اواپراتور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یخ زدن اواپراتور یخچال (Refrigerator evaporator freezing) یا همان پنل خنک کننده بیشتر به علت باز و بسته کردن درب یخچال است. البته اگر درجه یخچال هم کم باشد می‌تواند باعث یخ زدن اواپراتور یخچال شود. در حقیقت این تبخیرکننده دارای لوله‌های مارپیچی است که باعث انتقال حرارت درون یخچال می‌شود. پس چنانچه این لوله‌های مایع مبرد، مسدود و یا سوراخ شوند بدون شک دمای داخل یخچال خنک نمی‌شود‌. در نتیجه اواپراتور دستگاه برودتی شما دچار یخ زدگی خواهد شد. اما سؤال اینجاست برای رفع این یخ زدگی باید چکار کرد؟

علت یخ زدن اواپراتور یخچال چیست؟

دلایل متعددی برای یخ زدن سنسور اواپراتور یخچال وجود دارد. اما مهم‌ترین دلیلی که باعث یخ زدن این پنل های خنک کننده در یخچال و فریزر می‌شود موارد ذیل هستند:

علت یخ زدن اواپراتور یخچال چیست؟

خراب بودن درب یخچال

چنانچه درب یخچال خراب باشد و به خوبی بسته نشود مطمئناً انرژی زیادی برای خنک شدن فضای داخل یخچال مصرف می‌شود‌‌. پس در این حالت به یخچال فشار وارد می‌شود و باعث یخ زدن اواپراتور یخچال میشود. بنابراین یکی از علت یخ زدن پشت یخچال شل بودن واشر دور درب یخچال است.

اختلال در سیستم دیفراست

وظیفه دیفراست در سیستم یخچال برفک زدایی است. چنانچه این قطعه خراب شود بدون شک برف زدایی در یخچال به خوبی صورت نمی‌گیرد و اواپراتور یخ می‌زند. اصولاً در یخچال های دیفراست این قطعه هر ده ساعت یکبار کار یخ زدایی را انجام می‌دهد. چون سنسور دیفراست در یخچال زمانی که دما به اندازه کافی برسد به هیتر دستور توقف می‌دهد تا اختلالی در عمل اواپراتور به وجود نیاید.

به طور کلی سیستم دیفراست یک نوع سنسور اواپراتور است که به طور اتوماتیک برای یخ زدایی اواپراتور عمل می‌کند. اما در یخچال هایی که دارای اواپراتورهای نوفراست یا بدون برفک هستند هیچ نوع برفکی دیده نمی‌شود‌. ولی نه اینکه برفکی وجود ندارد بلکه در یخچال های مجهز به سیستم اواپراتورهای نفراست رادیاتورهای خنک کننده با استفاده از روکش هایی پوشانده شده‌اند تا برفک آن‌ها دیده نشود. البته المنت هایی در سیستم یخچال نفراست وجود دارد که اجازه نمی‌دهد برفک‌ها روی هم جمع شوند‌‌.

اختلال در هیتر دیفراست و تایمر

در زیر اواپراتور یخچال یک المنت حرارتی وجود دارد که بعد از گذشت چند ساعت روشن می‌شود و برفک روبی اواپراتور را انجام می‌دهد. اگر هیتر دیفراست خراب شود بدون شک باعث یخ زدن اواپراتور یخچال (Refrigerator evaporator freezing) خواهد شد. پس خرابی هیتر دیفراست و حتی خرابی تایمر یکی از علت یخ زدن فن یخچال به حساب‌ می‌آیند.

اختلال در ترموستات

ترموستات وظیفه دارد تا دمای لوله‌ها را تشخیص دهد و به المنت یخچال پیام کار کردن بدهد. اگر به هر دلیلی ترموستات خراب شود دیفراست نمی‌تواند دمای لوله‌ها را به درستی تشخیص دهد. پس روی لوله‌های اواپراتور برفک تشکیل می‌شود.

اختلال در ترموستات

نشت گاز مبرد

اگر به هر دلیلی نشتی یا سوراخی در لوله‌های متصل به اواپراتور یخچال فریزر ایجاد شود گاز مبرد از لوله‌ها خارج خواهد شد. در نتیجه لوله‌های پشت یخچال با سرعت زیادی مدام برفک می‌زنند.

5 راهکار برای رفع فوری یخ زدگی اواپراتور یخچال

برای از بین بردن یخ زدن اواپراتور یخچال روش های زیادی وجود دارد ولی ساده‌ترین و سریع ترین راهکار موارد ذیل هستند.

  1. یخچال را از پریز بکشید تا برفک‌های یخچال نرم شود. سپس با حوصله برفک‌ها را از روی لوله‌ها و صفحه اواپراتور یخچال بکنید.
  2. اول از همه یخچال را خاموش کنید سپس با کمک آب گرم یا گرفتن سشوار با دمای بالا برفک‌ها را از روی اواپراتور پاک کنید.
  3. ترموستات یخچال را روی درجه صفر قرار دهید تا هوای گرمی درون یخچال ایجاد شود. سپس یک حوله زیر اواپراتور یخچال قرار دهید تا برفک‌ها و یخ های ذوب شده یخچال روی حوله ریخته شوند. البته لاستیک دور درب یخچال را چک کنید تا حتماً سالم باشد.
  4. ترموستات را روی یک دمای ایده الی تنظیم کنید. سپس یک قابلمه زیر قسمت لوله خروجی بگذارید تا بتواند جریان آب را به خوبی بگیرد. مطمئن باشید زمانی که هوای یخچال به دمای مطلوبی برسد کمپرسور خاموش می‌شود در نتیجه یخ زدن پشت یخچال یا همان کویل اواپراتور به مرور برطرف خواهد شد.
  5. مقدار گاز درون کمپرسور را بررسی کنید. چنانچه گاز یخچال نشتی داشته باشد دستگاه عملکرد خوبی نخواهد داشت. در نتیجه مدام شاهد یخ زدن اواپراتور یخچال خواهید بود.

سخن پایانی

امروزه در برخی یخچال ها یک سیستم دیفراست اتومات وجود دارد که از اجزای مختلفی مثل المنت، ترموفیوز و از همه مهم‌تر ترموستات تشکیل می‌شود. چنانچه در ساختار و عملکرد هر کدام از این قطعات مشکلی به وجود بیاید روند خنک کنندگی یخچال دچار اختلال می‌شود و اواپراتور یخچال یخ می‌زند. پس در اسرع وقت باید علت یخ زدن اواپراتور یخچال را مشخص کنید و با مهارت‌های گفته شده برفک روی اواپراتور را از بین ببرید. اگر با اقدامات گفته شده یخ زدن لوله پشت یخچال برطرف نشد به شما پیشنهاد می‌کنیم‌ با کارشناسان حرفه‌ای ما در صنایع برودتی سید صالحی تماس بگیرید.

در این راستا خوب است بدانید مجموعه ما بزرگ ترین‌ تولیدکننده اواپراتورهای یخچالی و تریزون های یخچال است. ضمن آنکه برای رفع مشکلات یخچال و فریزر شما باکیفیت ترین قطعات برودتی را طراحی و تولید می‌کنیم.‌ از طرفی به عنوان یکی از بزرگ ترین واردکنندگان برتر قطعات دستگاه های برودتی خدمات بی‌نظیری را به شما عزیزان در سراسر کشور ارائه‌ می‌دهیم

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *