صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با یخ زدن کولر گازی در تابستان خداحافظی کنید!

یخ زدن کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

دلیل یخ زدن کولر گازی (Air conditioner freezing) پنجره ای و ایستاده در بیشتر مواقع ناشی از انسداد پنل بر اثر گرد و غبار محیط اطراف است. البته کمبود گازهای مبرد هم می‌تواند علت یخ زدن کولر گازی باشد. پس برای بررسی اینکه علت یخ زدگی کولر گازی چیست باید به طور دقیق بدانید کدام قسمت از دستگاه دچار برفک و یخ زدگی شده است. اگر چه بیشترین محلی که در کولر گازی بیش از ۸۰ درصد نسبت به قسمت‌های دیگر یخ می‌زند اسپلیت یا همان لوله های ساکشن، لوله های بزرگ و کوچک متصل به کمپرسور است. اما گاهی اوقات کندانسور و رادیاتور هم به علت های مختلفی یخ می‌زنند.

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

اگر در روزهای گرم تابستان که کولر گازی شما در حالت سرمایش است دیدید که قسمتی از کولر گازی یخ زده اصلاً تعجب نکنید. چون گاهی اوقات عملکرد لوازم کولر گازی به علت شکستگی و یا نشتی مبرد دچار اختلال می‌شود. در نتیجه دستگاه محیط اطراف را بیش از اندازه خنک می‌کند و حتی ممکن است که خود دستگاه هم یخ بزند. اما این یخ زدگی به چند دلیل اتفاق می‌افتد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند علت را به شما معرفی کنیم.

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

شایع ترین علت یخ زدن کولر گازی

یکی از رایج ترین دلیل یخ زدگی در قسمت‌های مختلف کولر گازی کمبود گازهای خنک کننده در دستگاه است. چنانچه قسمتی از لوله های کولر نشتی پیدا کنند یا اینکه پیچ‌های دستگاه شل شوند ممکن است که گازهای برودتی ‌‌به بیرون نشت کنند. چون این ماده برودتی یا به صورت مایع است و یا به شکل گاز عمل می‌کند. بنابراین ماده برودتی یا همان ماده سرد کننده که بیشتر به آن ماده سردساز یا همان گازهای مبرد گفته می‌شود برای پایین آوردن گرمای محیط به کار می‌رود. از این رو یک علت یخ زدن اسپلیت و یک علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در تابستان نشتی مبرد است. در چنین حالتی حتی زمانی که اسپلیت و کمپرسور خاموش هم باشد دچار یخ زدگی می‌شوند.

انسداد لوله های کولر گازی

شاید بارها در روزهای گرم تابستان دیده کردید که لوله های بزرگ ساکشن، لوله های کوچک کندانسور و یا حتی اواپراتور یخ زده‌اند‌. آیا می‌دانید یخ زدن کولر گازی (Air conditioner freezing) نشانه چیست؟ در واقع مسدود شدن لوله های مویی دستگاه و کیپ شدن شیر برقی علت یخ زدن کولر گازی است. چون با انسداد لوله های رفت و برگشت در کولر گازی به دلیل کثیفی محیط عبور گازهای خنک کننده مسدود می‌شوند. بنابراین قسمتی از کولرهای گازی دو تیکه، دیواری و غیره یخ می‌زند.

اتومات نکردن موتور

گاهی اوقات علت یخ زدن کولر گازی بر اثر بروز مشکلاتی در فرمان برد الکتریکی و همچنین ایجاد عیبی در سنسور دمایی دستگاه است. البته نیم سوز شدن کمپرسور و هر دلیل دیگری که باعث شود موتور کولر گازی به طور یکسره کار کند می‌تواند سبب یخ زدگی و برفک در اواپراتور یونیت داخلی شود‌.

نقص بلوور فن پنل داخلی

یکی از مهم‌ترین اجزای کولر گازی در قسمت اسپلیت قطعاتی مثل فن بلوور پنل داخلی است. اصولاً این قطعه از کولر گازی وظیفه دارد دمای محیط را به درون پنل بکشد. سپس این گرما با استفاده از فن بلوور در اطراف اواپراتور می‌چرخد تا خنک شود. پس هوای گرم یک اتاق با چرخش در اطراف اواپراتور سرد می‌شود و دوباره به محیط بازمی‌گردد. چنانچه بلوور فن کولر گازی خراب شود این کار به طور ناقص انجام می‌گیرد. بنابراین اواپراتور پنل اسپلیت یخ می‌زند. پس یک علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت در کولر گازی عدم چرخش مناسب هوا حول سیم پیچ‌ها است.

علت یخ زدگی در کولر گازی چیست؟‌

اگر چه تا اینجای مقاله چند علت یخ زدگی در کولرهای گازی را برایتان شرح دادیم. ولی پارامترهای زیادی می‌تواند باعث یخ زدن کولر گازی شود‌ نظیر:

  • تمیز نکردن فیلترهای پنل
  • خرابی فن داخلی
  • خراب شدن خازن فن داخلی
  • خراب شدن دریچه خروجی هوا
  • شکستگی بلوور فن

علت یخ زدگی در کولر گازی چیست؟‌

سخن پایانی

از آنجایی که مهم‌ترین علت یخ زدن کولر گازی مشکلات فیلترهای اسپلیت است. پس بهترین راه حل یخ زدن کولر گازی تعویض این فیلترها است چون از بروز مشکلات جریان هوا در کولر گازی جلوگیری می‌کند. البته برای تعویض این قطعات کولر گازی بهتر است مرغوب ترین لوازم کولر گازی اورجینال و اصل را تهیه کنید.‌ برای دسترسی به بهترین قطعات کولر گازی ما در صنایع برودتی سید صالحی می‌توانیم هر نوع قطعه‌ای از کولر گازی پنجره ای، دیواری، ایستاده و مدل‌های دیگر را درب منزل به شما تحویل دهیم.

مجموعه ما یکی از برترین توزیع کنندگان کندانسورهای هوایی سابکول، اواپراتورهای هوایی سابکول و سایر قطعات دستگاه های برودتی در کشور است. همچنین ما در مجموعه‌ برودتی سید صالحی به عنوان تولیدکننده باکیفیت ترین پایه های زمینی و دیواری کولر گازی در نمونه‌های مختلف بهترین‌ها را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *