صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۰ علت صدای کولر گازی و ارائه راه حل

علت صدای کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت صدای کولر گازی (The cause of the sound of the air conditioner) بیشتر مربوط به ذرات و گرد و خاکی است که در کندانسور وارد می‌شود. البته شل شدن پیچ و مهره‌های پنل خارجی و پنل داخلی هم می‌تواند باعث ایجاد صداهای غیر عادی در کولر گازی شود‌. اما اگر چیزی شبیه به صدای جیغ از کولر گازی می‌شنوید احتمال دارد تسمه فرسوده شده باشد و یا بلبرینگ موتور فن خراب شده است. گاهی اوقات‌ علت صدای کولر گازی شل شدن تیغه یا همان کویل فن است. البته نشتی گاز مبرد و بالا بودن فشار کمپرسور هم می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در کولر گازی شود.

علت صدای کولر گازی چیست؟

اگر هنگام خاموش و روشن کردن کولر گازی و یا در زمان کار کردن کولر صداهای ناآشنا و عجیبی می‌شنوید. مطمئن باشید که این صدا به علت وجود مشکلی در قطعات این دستگاه برودتی است. پس اگر به موقع به این موضوع رسیدگی نکنید و با تعمیر و تعویض قطعه خراب شده در کولر گازی صداهای نامعمول را از بین نبرید. یقیناً به قطعات دیگر دستگاه فشار وارد می‌شود و مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهید شد. به همین دلیل ما در ادامه شما را با 10 علت صدای کولر گازی و راه حل هایی قطعی برای رفع علت صدای موتور کولر گای آشنا می‌کنیم.

علت صدای کولر گازی چیست؟

انجماد کویل ها

زمانی که یخ سیم پیچ های کولر گازی ذوب می‌شود صدای عجیبی مثل چکه کردن می‌شنوید. کویل ها به دلایل مختلفی مثل فیلتر هوای آلوده و ترموستات خراب یخ می‌زنند. پس باید با کمک یک تعمیرکار ماهر داکت اسپبیت را با دقت بررسی کنید.

سطح بالای تراکم

آیا می‌دانید علت پیچیدن صدای باد در پنل داخلی چیست؟ هنگامی که میعان در کولر گازی به حد بالایی برسد باعث سرریز شدن می‌شود. پس شما با روشن کردن دستگاه از پنل داخلی صدای باد می‌شنوید. اما با تمیز کردن ظرف تخلیه آب می‌توانید این علت صدای کولر گازی (The cause of the sound of the air conditioner) را برطرف کنید.

آب بندی نبودن خطوط مبرد

اگر کولر گازی شما صدای حباب مانندی می‌دهد به احتمال زیاد علت صدای پنل خارجی کولر گازی نشت مبرد باشد. پس تنها راه حل قطعی برای رفع این صدای کولر گازی آب بندی خطوطی است که از آن گاز مبرد عبور می‌کند.

خرابی موتور

اگر از کولر گازی صداهایی شبیه به خراشیدن و یا تق‌تق به گوشتان می‌رسد به احتمال زیاد علت صدای تق‌تق پنل کولر گازی خرابی موتور دستگاه باشد. پس باید در اسرع وقت موتور را روغن کاری کنید.

خرابی کمپرسور

گاهی اوقات علت صدای کولر گازی خرابی کمپرسور است. به همین دلیل با روشن کردن دستگاه صدایی مثل سنگ زدن را می‌شنوید. چون پیستون های کمپرسور زمانی که معیوب می‌شوند صداهای شدیدی از خود تولید می‌کنند. پس برای رفع علت صدای کمپرسور کولر گازی باید قطعات داخلی کمپرسور را تعمیر کنید و یا نهایتاً کل کمپرسور را تعویض نمایید.

سیم های شل

یکی دیگر از علت صدای زیاد کولر گازی شل شدن سیم های دستگاه است. پس اگر در حین کار کردن کولر صدای وزوز شنیدید سریع دستگاه را خاموش کنید. چون احتمال دارد که سیم های کولر جرقه بزنند و کل سیم کشی کولر گازی بسوزد. بعد از آن سیم کشی کولر را با دقت و احتیاط زیاد تعمیر کنید.

خرابی کنتاکتور

کنتاکتور یکی از مهم‌ترین لوازم کولر گازی است که ورود جریان الکتریکی به کمپرسور را کنترل می‌کند. پس اگر این کنتاکتور خراب شده و یا دچار فرسودگی شود مانع از عبور جریان برق به کمپرسور خواهد شد. به همین دلیل در بیشتر مواقع علت صدای کولر گازی پنجره‌ای همین خرابی کنتاکتور است. در نتیجه کولر گازی یا روشن نمی‌شود و یا صدای وزوز می‌دهد.

خرابی کنتاکتور

خرابی خازن

گاهی اوقات علت صدای پنل کولر گازی خرابی خازن است. بنابراین اگر خازن نتواند مقدار انرژی مورد نیاز واحد خارجی کولر را تأمین کند مطمئناً فن مثلا بلوور فن کولر گازی هم روشن نمی‌شود. پس به دلیل اصطکاک زیاد در قطعات کولر صدای عجیبی مثل وزوز می‌شنوید. از این رو باید در اسرع وقت خازن را تعمیر و یا تعویض کنید.

نشتی شیر کمپرسور

در بیشتر مواقع علت صدای کولر گازی بعد از خاموش شدن نشتی دریچه‌های کمپرسور است. پس سریعاً سوپاپ‌های کمپرسور را به همراه فشار مبرد تنظیم کنید.

انسداد در فن‌های کولر گازی

چنانچه از یونیت خارجی کولر گازی صداهای ناآشنایی شنیدید احتمالاً چیزی مانع از عملکرد فن‌های دستگاه شده است. پس باید پوشش یونیت را بردارید و فن‌ها را با کمک یک برس تمیز کنید.

سخن پایانی

چون کولر گازی از دو قسمت پنل داخلی و خارجی تشکیل شده است. پس هنگامی که صدای آزاردهنده‌ای را از کولر می‌شنوید باید به خوبی گوش دهید که صدا به چه نوعی و از کدام قسمت باکس پنل کولر گازی است. چون علت کم و زیاد شدن صدای کولر گازی و اینکه دقیقاً از کدام قسمت پنل است می‌تواند کمک زیادی به رفع علت صدای کولر گازی کند. چنانچه برای تعمیر و تعویض قطعات کولر گازی به لوازم باکیفیت و تضمین شده نیاز داشتید. خوب است بدانید ما در صنایع برودتی سید صالحی انواع لوازم کولر گازی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی به دست شما مشتریان شما در اقصی نقاط کشور می‌رسانیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *