صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رله استارت یخچال چیست + ۱۰ علت خرابی رله استارت

رله استارت یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رله استارت یخچال (refrigerator start relay) یا همان رله اورلورد خازن یخچال یک نوع فیوز حرارتی است. این قطعه مانند یک کلید برق با رساندن انرژی الکتریکی به کمپرسور یخچال باعث روشن شدن کمپرسور می‌شود. پس با خرابی رله استارت یخچال قطعاً هوای درون‌ یخچال گرم می‌شود و مواد غذایی داخل فریزر ذوب خواهند شد. یا اینکه به طور کلی کمپرسور و موتور یخچال از کار می‌افتد. بنابراین با تشخیص به موقع آسیب‌های این قطعه و برطرف کردن مشکل رله استارت می‌توانید مانع از بروز مشکلات بعدی برای یخچالتان و پرداخت هزینه‌های اضافه شوید. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که رله استارت چیست و دقیقاً در کجای یخچال قرار دارد.

رله استارت یخچال چیست؟

رله استارت که نام اصلی آن رله اورلورد خازن OLP نام دارد یک قطعه مهم از یخچال است که برای استارت خوردن کمپرسور به کار می‌رود. پس با خرابی رله استارت عملکرد کمپرسور متوقف خواهد شد و هوای درون یخچال کم‌کم گرم می‌شود. زیرا کمپرسور با فشرده کردن حجم مشخصی از گاز یخچال آن را به مایع تبدیل می‌کند. سپس این گاز با چرخش درون فضاهای مختلف یخچال باعث خنک شدن هوای داخل این دستگاه برودتی می‌شود. از آنجایی که کمپرسور با هر بار فشرده شدن گرم می‌شود بنابراین لازم است تا حدود چند ثانیه به طور موقت کمپرسور خاموش شود.

رله استارت یخچال چیست؟

رله استارت کجای یخچال قرار دارد؟

رله استارت یخچال (refrigerator start relay) در قسمت چپ دستگاه نصب شده است. این قطعه در پشت یخچال درون یک قاب پلاستیکی دقیقاً روی کمپرسور قرار دارد. برای دسترسی به رله استارت اول از همه باید برق یخچال را قطع کنید. سپس با رعایت نکات ایمنی محفظه روی رله را به آرامی از روی موتور بردارید.

10 علت خرابی رله استارت یخچال

شاید بارها برایتان این سؤال پیش آمده است که چه چیزی سبب می‌شود تا رله استارت درون یخچال خراب شود.

  1. یکی از دلایل مهم خرابی رله استارت، نوسانات و اختلالات سیم کشی یخچال است. پس قبل از راه اندازی یخچال منزل و محل کار خود حتماً سیم کشی برق ساختمان و عدم اتصالات برق در قسمت‌های مختلف ساختمان را بررسی کنید.
  2. خرابی محافظ ها و غیر منظم بودن برق ورودی به یخچال یکی دیگر از علت های خرابی رله استارت یخچال است.
  3. رله استارت درون یخچال شامل دو قسمت مهم به نام های بویین و کنتاکت است. کنتاکت با باز و بسته شدن وظیفه دارد تا جریان الکتریکی را از خود عبور دهد. بویین مقدار نیروی مغناطیسی مورد نیاز برای عملکرد کنتاکت درون رله استارت را تأمین می‌کند. پس برای اینکه کنتاکت ها به خوبی کار کنند باید بویین ها نیروی مغناطیسی مورد نیاز کنتاکت را به موقع تأمین کنند. اما ناگفته نماند در هنگام عملکرد بویین گرمای بسیار زیادی در این قطعه ایجاد می‌شود که گاهی اوقات این گرما باعث ذوب‌ شدن و خرابی سیم های درون بویین می‌شود. در نتیجه با ایجاد اتصال در بویین و معیوب شدن آن رله استارت یخچال سوخته و یا دچار اختلال می‌شود.
  4. یکی دیگر از علت خرابی رله استارت یخچال جوش خوردن کنتاکت ها به یکدیگر است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جریان الکتریکی در قسمتی از کنتاکت افزایش پیدا کند و باعث تبخیر اجزای درون کنتاکت شود. در نتیجه کنتاکت از کار می‌افتد و اجزای آن به هم جوش می‌خورند.
  5. گاهی اوقات با گذشت زمان و کارکرد زیاد یخچال قطعات درون رله استارت یخچال سولفاته می‌شوند. پس با زنگ زدن اجزای درون رله استارت این قطعه خراب و از کار می‌افتد.

10 علت خرابی رله استارت یخچال

  1. اگر محیط اطراف یخچال بیش از اندازه گرم باشد باعث می‌شود تا گاز یخچال نشتی پیدا کند. در نتیجه با اختلال در عملکرد کمپرسور یخچال مشکلاتی هم در اجزای تشکیل دهنده رله استارت یخچال و سیم پیچ استارت این دستگاه برودتی به وجود می‌آید. در نتیجه اورلورد یخچال بعد از مدتی خراب می‌شود و یا می‌سوزد.
  2. یکی دیگر از دلایل خرابی رله اورلورد خازن عمدتاً خراب شدت ترموستات است. زیرا ترموستات در عملکرد یخچال و فریزر نقش مهمی دارد. پس اگر این قطعه دچار خرابی شود بدون شک عملکرد یخچال هم دچار اختلال می‌شود. زیرا ترموستات نمی‌تواند فرمان قطع کردن گاز سرد را به کمپرسور بدهد‌. پس در نهایت موتور یخچال یا دائم کار می‌کند و یا مدت زیادی از کار می‌افتد و سبب می‌شود تا کمپرسور داغ کرده و رله استارت یخچال از کار بیافتد.
  3. چنانچه به هر دلیلی گاز یخچال شما تمام شده است. اگر در اسرع وقت مجدداً یخچالتان را گاز نکنید مطمئن باشید که رله اورلورد یخچال شما خراب خواهد شد.
  4. اگر رله اورلورد به کار رفته در یخچال و فریزر کیفیت لازم را نداشته نباشد و ایراداتی در سیم پیچی این قطعه دیده شود. بدون شک بعد از گذشت مدتی سیم پیچ های رله استارت یخچال دچار مشکل می‌شوند و یخچال از کار می‌افتد.
  5. یکی دیگر از علت خرابی رله استارت درون یخچال به دلیل یکسره کار کردن کمپرسور است. اگر به هر دلیلی کمپرسور بعد از چند دقیقه کار کردن به طور اتوماتیک متوقف نشود به زودی منتظر خرابی و یا سوختن رله استارت یخچالتان باشید.

سخن پایانی

معمولاً هنگامی که یخچال و فریزر شما بدون هیچ دلیلی خاموش می‌شود و از کار می‌افتد به احتمال زیاد خرابی یخچال مربوط به رله استارت باشد. اما قبل از تعمیر رله استارت مطمئن شوید که آیا کمپرسور یخچال سالم است یا نه؟ پیش از هر کاری لازم است تست رله استارت یخچال را با مهارت زیادی انجام دهید. سپس در هنگام تعویض رله استارت یخچال و سایر قطعات آن در صورت تمایل به سراغ تیم حرفه ای ما در صنایع برودتی سید صالحی بیایید. چون ما ارائه دهنده باکیفیت ترین خدمات‌ و عرضه کننده انواع قطعات مربوط به دستگاه های برودتی در ایران هستیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *