صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت چسبیدن الکترود جوشکاری چیست؟

چسبیدن الکترود جوشکاری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

چسبیدن الکترود جوشکاری (welding electrode sticking) یا همان سیم جوش بیشتر به دلیل نامتناسب بودن جنس آلیاژ الکترود با جنس سطح مورد نظر است. البته بی‌کیفیت بودن مفتول جوشکاری، تنظیم نبودن آمپر و بی‌توجهی به زاویه الکترود هم می‌تواند باعث چسبیدن الکترود جوشکاری شود. در برخی مواقع این مشکل به علت عدم مهارت جوشکار و یا دلایل دیگری رخ دهد.

شما با رعایت برخی اصول جوشکاری می‌توانید به راحتی مانع از چسبیدن مفتول جوشکاری به سطح کار شوید. در ادامه این متن از وبسایت صنایع برودتی سید صالحی همراه ما باشید تا به شما بگوییم چگونه مانع از چسبیدن الکترودها در هنگام جوشکاری شوید؟

دلیل چسبیدن الکترود جوشکاری چیست؟

همیشه برای جوشکاری سطوح مختلف فلزی به قطعه‌ای به نام الکترود جوشکاری نیاز دارید. این قطعه یک فلز باریک و بلند است که رویه آن را فلاکس پوشانده است‌. اما این الکترودها جنس‌های مختلفی دارند که در هر نوع جوشکاری باید جنس مناسبی از مفتول جوشکاری را استفاده کنید. ولی گاهی اوقات‌ با رعایت تمام جوانب باز هم سیم جوش هنگام جوشکاری می‌چسبد. در ادامه خواهیم گفت علت چسبیدن الکترود جوشکاری چیست و چگونه جوشکاری کنیم الکترود نچسبد؟

دلیل چسبیدن الکترود جوشکاری چیست؟

استفاده از الکترود نامناسب

دقت کنید الکترودها برای متصل کردن سطوح مختلف فلزی جنس‌های متنوعی مثل الکترود آلومینیومی، الکترود استیل، الکترودهای نیکلی الکترودهای کم کربن و غیره دارند. برای همین در زمان جوشکاری باید به اندازه قطر الکترود و جنس آن توجه کنید. برای جوشکاری فلزهای نازک از الکترودهای با قطر کم استفاده کنید و برای جوشکاری فلزهای ضخیم الکترودهای با قطر زیاد را به کار ببرید.

کار کردن با آمپر نامناسب

یکی دیگر از دلایل چسبیدن الکترود جوشکاری (welding electrode sticking) و یا علت نگرفتن جوش نامناسب بودن آمپر جوش با جنس الکترود است. چنانچه آمپر در دستگاه جوش کمتر و یا بیشتر از مقدار مورد نیاز شما باشد الکترود به سطح کار می‌چسبد. بنابراین برای جلوگیری از چسبیدن مفتول جوشکاری باید هنگام جوش فلت، آمپر ۲۵ الی ۳۰ برابر اندازه قطر الکترود به میلی‌متر باشد. همچنین قبل از جوشکاری‌های مختلف آمپر مناسب برای جوشکاری را تنظیم کنید.

استفاده از الکترود بی‌کیفیت

در هنگام جوشکاری اگر الکترود مورد استفاده شما کیفیت لازم را نداشته باشد بدون شک الکترود جوشکاری به سطح فلزات می‌چسبد. البته علت کرمو شدن جوش هم در بیشتر مواقع بی‌کیفیتی الکترود جوشکاری است. بنابراین در زمان خرید الکترود جوشکاری سعی کنید انواع سیم جوش را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

زاویه الکترود در جوشکاری

همیشه در زمان جوشکاری باید سیم جوش را در زاویه مناسبی از سطح کار قرار دهید. چنانچه مفتول‌های جوشکاری در زاویه نامناسبی قرار بگیرند احتمال چسبیدن الکترود جوشکاری بالا می‌رود. شاید هم علت کنده شدن جوش در بیشتر جوشکاری‌ها همین نامناسب بودن زاویه الکترود باشد. ولی به هر حال برای جلوگیری از این کار بهتر است الکترود جوشکاری را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید. سپس در حین کار حواستان باشد که الکترود جوشکاری را درست دستتان بگیرید و همیشه در زاویه مناسبی با سطح کار باشد.

فاصله الکترود جوشکاری

فاصله سیم جوش با سطح کار بسیار مهم است. اگر شما در حین جوشکاری این فاصله مشخص را رعایت نکنید به احتمال زیاد الکترود جوشکاری می‌چسبد. پس برای تعیین این فاصله قطر الکترود را در نظر بگیرید، باید فاصله الکترود با سطح کار ۲ برابر قطر الکترود باشد. شما با رعایت کردن این فاصله جوشکاری نرم و روانی را انجام می‌دهید بدون آنکه الکترود بچسبد.

فاصله الکترود جوشکاری

تفاوت جنس آلیاژ الکترود و قطعه

برای اینکه در زمان متصل کردن فلزات مختلف به یکدیگر با مشکل چسبیدن الکترود هنگام جوشکاری مواجه نشوید باید برای جوشکاری هر فلزی حتماً الکترود مخصوص آن فلز را تهیه کنید. مثلاً برای جوشکاری قطعات آلومینیومی باید تنها از الکترود آلومینیومی استفاده کنید. همچنین برای جوشکاری سطوح آهنی الکترودهای مخصوص دیگری را به کار بگیرید. زیرا در بیشتر مواقع چسبیدن الکترود جوشکاری و یا علت جوش نخوردن آهن نامناسب بودن الکترود جوشکاری است.

تمیز نبودن سطوح

گاهی اوقات علت چسبیدن الکترود جوشکاری کثیفی و آلودگی سطح کار است. پس برای اینکه جوشکاری مستحکمی داشته باشید بهتر است قبل از جوشکاری سطح مورد نظرتان را با کمک سمباده یا مینی فرز به خوبی تمیز کنید.

سخن پایانی

اگر چه شما را در این متن با مهم‌ترین دلایل چسبیدن الکترود جوشکاری و راه های جلوگیری از چسبیدن الکترودها آشنا کردیم. ولی برای محافظت از منطقه و انجام یک جوشکاری با کیفیت سعی کنید همیشه از گاز آرگون استفاده کنید. زیرا این گاز اثر محافظتی فوق العاده ای دارد و جزو شناخته ترین گازها برای جوشکاری است. پس شما با خرید مرغوب ترین الکترود جوشکاری و استفاده از گاز آرگون می‌توانید جوشکاری تمیزتر و خالص تری داشته باشید.

چنانچه می‌خواهید باکیفیت‌ترین و مناسب ترین الکترود جوشکاری را تهیه کنید ما در صنایع برودتی سید صالحی انواع مفتول جوشکاری را با قیمت مناسب و کیفیت عالی در هر نقطه از کشور به دستتان می‌رسانیم. افزون بر اینکه این افتخار را داریم که با داشتن چند سال سابقه کاری توانسته‌ایم جزو معتبرترین مجموعه‌های توزیع الکترودهای جوشکاری برای صنایع مختلف در کشور باشیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *