صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۰ علت داغ شدن موتور یخچال و راه‌ حل

داغ شدن موتور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

حتما برای شما هم پیش آمده است که موتور یخچال شما بیش از حد داغ شده یا اینکه وقتی دست خود را روی بدنه‌ آن می‌گذارید گرمای آن را بیش از حالت طبیعی احساس می‌کنید. دلایل گوناگونی برای داغ شدن موتور یخچال (Refrigerator compressor overheating) وجود دارند، کافی است در ادامه‌ این مطلب از صنایع برودتی سید صالحی با ما همراه باشید تا علل آن را بررسی کنیم و نیز راه‌کارهایی را برای رفع این مشکل شرح دهیم.

10 علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

داغ شدن موتور یخچال دارای علت‌های مختلفی است که در ادامه شرح می‌دهیم:

اختلال در عملکرد کندانسور یخچال

ممکن است داغ شدن موتور یخچال به خاطر عملکرد نادرست کندانسور یخچال باشد. کندانسور در یخچال وظیفه دارد گاز مبرد وارد شده از کمپرسور را با عمل چگالش خنک کرده و به حالت مایع تبدیل کند. از این رو هر گونه اختلالی در عملکرد کندانسور فرایند سردسازی یخچال را مختل می‌کند. همین امر یکی از علل داغ شدن موتور است.

10 علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

خراب شدن فن کندانسور

رایج‌ترین مشکل کندانسور خراب شدن فن آن است. فن کندانسور وظیفه دارد گاز پرفشار کمپرسور را خنک کند. احتمال دارد این فن به دلیل آلودگی زیاد یا مشکل در اتصال برق دچار مشکل شود.

کاهش گاز یخچال

کمبود گاز یخچال رایج‌ترین دلیل داغ شدن موتور یا کمپرسور آن است. با کمبود این گاز به کمپرسور یخچال فشار وارد می‌شود.

خراب شدن ترموستات

خراب بودن ترموستات مشکلی است که فرایند سردسازی یخچال و کنترل دمای آن را مختل می‌کند. مشکلی که در اغلب منازل به شدت اتفاق می‌افتد باز بودن درب یخچال است. همین امر باعث می‌شود موتور یخچال به طور مداوم کار کند و بسوزد.

خراب شدن رله استارت

وظیفه رله استارت در یخچال تامین انرژی لازم به وسیله جریان برق برای کمپرسور است. رله استارت این کار را به کمک یک سیم پیچ انجام می‌دهد. اگر این قطعه خراب شود سیم پیچ کمکی آن انرژی لازم را برای کمپرسور تامین نمی‌کند. از این رو موتور هر ۵ دقیقه به طور مداوم به سمت روشن شدن خواهد رفت اما چون روشن نمی‌شود موتور بیش از اندازه داغ می‌شود.

پایان یافتن عمر کمپرسور

یکی دیگر از دلایل داغ شدن موتور یخچال (Refrigerator compressor overheating) پایان عمر آن است. به مرور زمان بعد از چندین سال کمپرسور دیگر مانند روزهای اول کار نخواهد کرد و فرسوده خواهد شد. فرسودگی این قطعه عملکرد آن را دچار مشکل کرده از این رو موتور یخچال داغ خواهد شد.

سرویس نشدن به موقع یخچال

بیشتر کارشناسان تعمیر سیستم‌های برودتی معتقدند انواع سیستم‌های برودتی لازم است هر چند ماه یکبار سرویس شوند. اگر سرویس کاری به موقع صورت نگیرد عمر موتور کاهش یافته و آن را در طولانی مدت با مشکلات فراوان مواجه می‌کند.

قرار دادن یخچال در محیط‌های گرم

با قرار دادن یخچال در محیط‌های گرم مانند حیاط خانه در زیر نور آفتاب به یقین باید انتظار خود را از عملکرد مناسب آن کم کنید. یک محیط گرم اولین مشکلی که برای یخچال ایجاد می‌کند افزایش حرارت کمپرسور است. به طور کلی یخچال‌ها باید در دمای ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتیگراد قرار بگیرند. معمولاً کار کردن کمپرسور در دمای خیلی سرد یا خیلی گرم به از بین رفتن روغن آن و تجزیه آن منجر می‌شود.

قرار دادن یخچال در محیط‌های گرم

بالا بودن ولتاژ برق

در هر لحظه که ولتاژ برق در منزل شما افزایش یابد کمپرسور با ولتاژ بالا به شدت گرم شده و جریان مدار را قطع می‌کند. از این رو ممکن است برق منزل شما نیز قطع شود. رایج‌ترین نشانه اتصال کوتاه، بلند شدن بوی سوختگی از یخچال است.

وجود یک عایق ضعیف بر روی درب یخچال

ضعیف بودن عایق درب یخچال از مواردی است که مشکلاتی مانند داغ شدن موتور یخچال را به همراه دارد. این مسئله موتور را با فشار زیادی روبه‌رو می‌کند.

کثیف شدن کندانسور

کثیف بودن کندانسور، جرم گرفتن لوله‌های آن و عدم تبادل هوا مانع خنک شدن گاز یخچال می‌شود.

راه‌حل‌های لازم برای جلوگیری از داغ شدن موتور یخچال

جهت جلوگیری از داغ شدن موتور باید راه‌های زیر را انجام دهید:

  • اگر لوله‌های کندانسور شما در بیرون یخچال قرار دارند هر چند وقت یکبار آن‌ها را تمیزکنید.
  • همواره یخچال را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید.
  • سعی کنید یخچال را در آشپزخانه به گونه‌ای قرار دهید که از هر طرف به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر فضای خالی برای عبور جریان هوا وجود داشته باشد.
  • هرچند ماه یکبار از تعمیرکار بخواهید تا عملکرد یخچال را بررسی کند.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در بالا بررسی کردیم لازم است فرایند سردسازی یخچال به نحوی درست پیش رود، در غیر این صورت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که با سهل‌انگاری ممکن است هزینه‌های گزافی را بر گردن شما بیاندازد. شما می‌توانید با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد از داغ شدن موتور یخچال جلوگیری کنید. همچنین برای تهیه‌ لوازم کولر گازی به وب ‌سایت سید صالحی مراجعه کنید و سپس نسبت به خرید آن اقدام نمایید. در ضمن صنایع برودتی سید صالحی داغ شدن موتور یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *