صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بررسی خرابی تایمر دیفراست یخچال و تعمیر و تعویض این دیفراست

خرابی تایمر دیفراست یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خرابی تایمر دیفراست یخچال به چه صورت است؟ در مدل‌های جدید یخچال فریزر یا همان یخچال‌های بدون برفک، در کنار اپراتورها یک گرمکن وجود دارد. این قسمت از یخچال هر چند ساعت برفک‌های به وجود آمده در اپراتور را ذوب می‌کند‌. اما در صورتی که این قطعه وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد باعث ازدیاد برفک‌ها شده و عملکرد یخچال ضعیف می‌شود که همین مسئله باعث گرم شدن یخچال خواهد شد. صنایع برودتی سید صالحی در صورت خرابی تایمر دیفراست، آن را در اسرع وقت با بالاترین کیفیت تعمیر و یا تعویض می‌کند‌. در ادامه با ما همراه باشید تا با خرابی تایمر دیفراست یخچال (Failure of the refrigerator defrost timer) و نحوه تعمیر آن بیشتر آشنا شوید.

تایمر دیفراست یخچال چیست؟

تایمر یخچال یکی از قطعات مهم یخچال است و کارکرد آن آب کردن برفک‌ها است که طبق زمان تعیین شده روی تایمر این عملیات انجام می‌شود. این عملکرد به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و قطعات دیفراست عهده‌دار این وظیفه هستند. تایمر مطابق زمان‌بندی عمل می‌کند و سایر قطعات دیفراست را ملزم به آب کردن برفک‌ها می‌کند و آن‌ها را در مدار قرار می‌دهد.

تایمر دیفراست یخچال چیست؟

دسته‌بندی تایمر دیفراست یخچال

همانطور که می‌دانید تایمر یخچال به صورت موازی در کنار کمپرسور قرار گرفته است و به برفک‌زدایی از یخچال می‌پردازند. با از بین رفتن برفک‌ها و یخ‌ها کارکرد یخچال دچار مشکل نمی‌شود. به طور کلی فیش‌های تایمر به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که شامل فیش ۱ و ۳ و فیش‌های ۲ و ۴ هستند. فیش‌های با ولتاژ ۲۲۰ ولت جهت اکثر یخچال‌ها و فیش ۱۱۰ ولت برای یخچال‌های آمریکایی کاربرد دارند. از تایمر دیفراست با در نظر گرفتن ولتاژ آن می‌توان در تمام یخچال‌ها استفاده کرد. ولتاژ تایمر و ولتاژ یخچال باید یکسان باشند تا مشکلی برای یخچال ایجاد نشود.

کاربرد تایمر دیفراست یخچال

یکی از مهم‌ترین کاربردهای تایمر دیفراست زمان‌بندی جهت برفک‌زدایی است که به وسیله هیتر المنت انجام می‌شود و این زمان به مدت ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. این وسیله در یخچال بسیار اهمیت دارد که هنگام شروع فعالیت موتور این قطعه خاموش می‌شود.

علائم خرابی تایمر دیفراست یخچال

شناخت علائم خرابی سنسور دیفراست یخچال از این جهت مهم است که وقوع آن مسئله ممکن است باعث ایجاد مشکلات مختلف در عملکرد تایمر یا سنسور شود. بیایید برخی از انها را بشناسیم . برخی از علائم مشترک خرابی تایمر یخچال عبارتند از:

سر و صداهای ناخوشایند:

اگر تایمر یخچال فریزر دچار خرابی شود، ممکن است صداهای ناخوشایندی ایجاد کند که معمولاً به علت عدم عملکرد صحیح مکانیسم‌های داخلی آن است.

دمای نامناسب:

تنظیمات دمای یخچال به طور ناگهانی تغییر کند یا دمای داخل یخچال ناپایدار شود. ممکن است یخچال خیلی سرد شود یا دمای آن بیش از حد افزایش یابد.

یکی از علائم خرابی تایمر یخچال آب نشدن برفک‌ها و از دست دادن سرمای داخل یخچال است. در صورتی که تایمر یخچال به درستی کار نکند فرمان آب کردن برفک‌ها به المنت نمی‌رسد و یخچال با گذشت زمان برودت خود را از دست خواهد داد. هر ۶ تا ۸ ساعت تایمرها در مدار قرار می‌گیرند و فرمان آب کردن برفک‌ها را به المنت می‌دهند. قابل ذکر است که تایمر یخچال قابل تعمیر نیست و می‌بایست تعویض شود.

تست تایمر دیفراست یخچال

تایمر دیفراست یخچال باعث در مدار قرار گرفتن هیتر المنت می‌شود که در صورت خراب شدن مانع از رسیدن برق به هیتر خواهد شد. تست تایمر یخچال به صورت تجربی انجام می‌شود و با استفاده از اهم متر و زمان‌بندی دقیق صورت می‌گیرد. در صورتی که متوجه خرابی تایمر دیفراست یخچال (Failure of the refrigerator defrost timer) شدید ممکن است این قطعه نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. قبل از تنظیم تایمر حتما آن را تست کنید تا از داشتن مشکل با خرابی آن مطمئن شوید.

تنظیم بیشتر ویژگی‌های یخچال با استفاده از صفحه کنترل که در جلوی یخچال قرار دارد انجام می‌شود. در صورت خرابی تایمر برفک‌ها ذوب نمی‌شوند و سرمای یخچال از بین می‌رود. به همین دلیل در صورت مشاهده برفک اطراف اواپراتور می‌بایست اقدام به این تست کنید. قابل ذکر است که تست تایمر دیفراست باید توسط یک شخص ماهر انجام شود.

تعویض تایمر یخچال یا تعمیر آن

در صورتی که یخچال فریزر برفک‌ها را آب نمی‌کند قطعا تایمر یخچال دچار مشکل شده است. هنگام تعویض کردن تایمر به زمان‌بندی دیفراست و متناسب بودن تایمر با یخچال خود دقت کنید و از جنس مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.‌ تایمر قابلیت تعمیر دارد اما مراحل نحوه نصب تایمر دیفراست یخچال باید تحت نظر یک فرد حرفه‌ای و متخصص انجام شود. با توجه به هزینه‌های تعمیر تایمر، تعویض کردن آن از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. در صورت خرید تایمر دیفراست حتما به سازگاری ولتاژ آن با یخچال خود توجه کنید. بد نیست بدانید که نصب تایمر دیفراست یخچال ممکن است بسته به مدل و نوع یخچال متفاوت باشد، اما در اکثر موارد، مراحل نصب مشابه است

تعویض تایمر یخچال یا تعمیر آن

تنظیم تایمر دیفراست یخچال

جهت تنظیم کردن تایمر دیفراست یخچال کلید تایم را فشار دهید با این عمل کارکرد تایم نشان داده می‌شود. کلید def زمان تایمر دیفراست را نشان می‌دهد که با انجام این کار یعنی فشردن دکمه، تایمر به واحد یک دقیقه‌ای افزایش می‌یابد. در صورت دستی کردن تایمر می‌توانید با نگه داشتن کلید def آن را به df تغییر دهید. با انجام مراحلی که ذکر کردیم می‌توانید این حالت را غیرفعال کرده و آن را به حالت قبل برگردانید.

تعمیر تایمر دیفراست یخچال در محل

اگر تایمر دیفراست یخچال شما دچار مشکل شد می‌توانید جهت رفع آن با فروشگاه‌های معتبر تماس بگیرید و از سرویس خدمات در محل این شرکت استفاده کنید. تعمیرکاران این شرکت در اسرع وقت با بهترین عملکرد به تعویض یا تعمیر تایمر یخچال شما می‌پردازند.

نتیجه گیری

در این مقاله با تایمر دیفراست و نحوه تعمیر یا تعویض آن آشنا شدید. تعمیر این قطعه به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد باید توسط افراد خبره و حرفه‌ای انجام شود. صنایع سید صالحی دارای تعمیرکاران حرفه‌ای و خبره است که در اسرع وقت جهت تعمیر و تعویض تایمر دیفراست یخچال و لوازم کولر گازی شما اقدام می‌کنند. صنایع برودتی سید صالحی تعمیر و تعویض خرابی تایمر دیفراست یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *