صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت روغن ریزی موتور یخچال چیست؟ (تعویض روغن موتور یخچال)

روغن ریزی موتور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

روغن ریزی موتور یخچال (Oiling the refrigerator motor) باعث داغ شدن کمپرسور و کاهش عملکرد یخچال می‌شود‌؛ ولی خوب است بدانید درون قطعات اصلی موتور یخچال هیچ روغنی به کار نرفته است. در واقع روغن ریزی موتور یخچال فقط مربوط به اشکالات و نشتی لوله‌های رفت و برگشت پشت یخچال است. چنانچه لوله‌هایی که حاوی روغن هستند و به موتور وارد و یا خارج می‌شوند دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شوند‌ بدون شک روغن از آن‌ها نشت می‌کند. پس یکی از خرابی‌های مهم یخچال که باید در سریع‌ترین زمان برطرف شود روغن ریزی کمپرسور دستگاه است.

بررسی مشکل روغن ریزی موتور یخچال

روغنی که در لوازم داخلی یخچال استفاده می‌شود یک روغن خاص است که به روغن موتور یخچال شناخته می‌شود؛ چون این روغن برای محافظت و بهبود عملکرد کمپرسور یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن کمپرسور شامل افزودنی‌هایی مثل آنتی افرایز و همچنین مواد ضد اکسیداسیون است که جهت حفظ دمای مناسب در یخچال و از همه مهم‌تر افزایش طول موتور یخچال به کار می‌رود. از این رو در سیکل جریان یخچال‌های متنوع همیشه مقدار مناسبی روغن وجود دارد. بنابراین کوچک‌ترین نشتی در لوله‌های گاز باعث خروج روغن از قسمت آسیب دیده می‌شود که به آن روغن ریزی موتور یخچال می‌گویند‌.

علت نشتی روغن از کمپرسور یخچال چیست؟

علت نشتی روغن از کمپرسور یخچال چیست؟

اگر چه روغن ریزی موتور یخچال جزو مشکلاتی است که به ندرت در این نوع سیستم‌های برودتی پیش می‌آید؛ ولی دقت کنید موتور یخچال طوری ساخته شده است که هیچ روغنی درون قطعات الکتریکی داخلی موتور گردش ندارد، بنابراین احتمال نشتی روغن از موتور فقط مربوط به قسمت‌هایی از لوله‌های رفت و برگشت به موتور است.

این لوله‌های متصل شده به موتور با استفاده از جوش به بدنه کمپرسور وصل شده‌اند. پس چنانچه بر اثر وارد آمدن فشار، ضربه و یا هر علت دیگری سر جوش‌ها باز شوند احتمال دارد از این قسمت یخچال روغن ریزی رخ دهد. از این رو نشتی روغن ریزی از کمپرسور یخچال فقط به علت نشتی و سوراخ شدن لوله‌های رفت و برگشت گاز مبرد به موتور یخچال است. پس هیچ کدام از قطعات داخلی کمپرسور سیستم‌های برودتی روغن ریزی نخواهند داشت.

علت روغن دادن کمپرسور یخچال

یکی از دلایل اصلی خرابی لوازم داخلی یخچال و سایر سیستم‌های برودتی افزایش روغن زدن موتور یخچال است. به فرض مثال خراب شدن لوله‌ها، اتصالات و همچنین پکینگ ها و سیل‌ها سبب روغن ریزی موتور یخچال می‌شود. در نتیجه کارایی یخچال کاهش یافته و عمر مفید سیستم برودتی شما روز به روز کم خواهد شد. پس لازم است در اسرع وقت علت فرار روغن در کمپرسور یخچال را مشخص کنید سپس بدون در نظر گرفتن قیمت روغن موتور یخچال نسبت به تعویض روغن موتور یخچال اقدام نمایید.

تعویض روغن موتور یخچال

برای رفع مشکل روغن ریزی موتور یخچال و تعویض روغن باید اول از همه لوله‌های رفت و برگشت موتور یخچال را بررسی کنید تا علت نشتی مشخص شود؛ چون ممکن است علت روغن ریزی موتور یخچال خراب شدن شفت و یا حلقه‌های آسیابی باشد که در موتور یخچال وجود دارند. به هر حال باید کمپرسور از بدنه اصلی یخچال جدا شود. سپس با دستگاه مکش تمام روغن درون لوله‌ها و اتصالات یخچال چه از نوع روغن معدنی باشد چه روغن مصنوعی باید خارج شود.

مطمئناً با اندازه‌گیری مقدار روغن تخلیه شده از کمپرسور یخچال می‌توانید به میزان روغن لازم برای موتور یخچال دسترسی پیدا کنید. در نهایت طبق نوع سیستم یخچال باید مجدداً به کمپرسور روغن تزریق کرد و لوله‌های متصل به موتور را جوش داد.

تعویض روغن موتور یخچال

میزان روغن در موتور یخچال باید چقدر باشد؟

شاید بارها در فیلم تعویض روغن موتور یخچال دیده باشید که میران روغن تزریق شده به اتصالات موتور یخچال بستگی به مقدار برگشت روغن به کمپرسور دارد. پس نمی‌توان تنها بر اساس جدول مقدار روغن کمپرسور یخچال در هنگام تعویض روغن کمپرسور یخچال به طور خودسرانه به اتصالات و لوله‌های رفت و برگشت موتور یخچال روغن اضافه کرد. بهتر است برای جایگزین روغن موتور یخچال حتماً میزان روغن خارج شده از یخچال را اندازه‌گیری کنید.

سخن پایانی

یادتان باشد اگر روغن به اندازه کافی در موتور یخچال وجود نداشته باشد بدون شک کمپرسور به علت گرمای تولید شده در موقع کار باعث کاهش راندمان یخچال می‌شود. در نتیجه مصرف برق افزایش یافته و موتور یخچال خراب می‌شود. از این رو هنگام روغن ریزی موتور یخچال باید در سریع‌ترین زمان نسبت به تعویض روغن موتور، تعمیر برخی لوازم داخلی یخچال، رفع نشتی لوله‌های سیستم برودتی و… اقدام نمایید.

اگر مهارت‌ تخصصی در زمینه خرید انواع لوازم داخلی یخچال و سایر متعلقات سیستم‌های برودتی ندارید بهتر است با کارشناسان فروش ما در صنایع برودتی سید صالحی در ارتباط باشید. صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه‌های برودتی از جمله اواپراتور فیلتر درایر، کلید لامپ، لوله مویین، رله استارت و همچنین ترموستات رله اورلود، پروانه فن، کندانسور، ترموستات، ترمودیسک، کمپرسور و… به شما مشتریان عزیز است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *