صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت و علائم گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی

گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید دلیل گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی چیست؟ بروز گرفتگی در شلنگ تخلیه آب کولر گازی می‌تواند به کارکرد صحیح دستگاه آسیب بزند و آن را با ایرادات گوناگونی رو به رو سازد. این مسئله ممکن است به دلایل مختلفی همچون ورود گرد و غبار درون کولرگازی یا پیدایش هرگونه گرفتگی در اواپراتور و پشت شبکه دستگاه رخ دهد.

علت گرفتگی لوله تخلیه کولر گازی (Clogged air conditioner drain hose)

گرفتگی لوله خروجی آب کولر گازی موردی است که با گذشت زمان خیلی از کاربران کولرهای گازی با آن رو به رو خواهند شد. اما سوال رایج در این باره این است که در حقیقت چه عواملی منجر به گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی می‌شوند؟ این مشکل معمولاً به دو علت رایج رخ می‌دهد. اولین علت آن تجمع گرد و خاک درون کولر گازی است که توسط فن جذب شده است. دلیل دوم نیز گرفتگی در اواپراتور یا پشت شبکه اسپیلت می‌باشد.

علائم گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی

علائم گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی

 • پرتاب و نشت آب از پنل داخلی و اواپراتور
 • پیدایش رطوبت در دیوارها و کف خانه
 • یخ یزدگی کویل‌ها و مسیر تخلیه
 • ایجاد بوی نرم و رطوبت
 • خنک نکردن کولرگازی
 • نشتی سینی تخلیه آب

نحوه تشخیص گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی

برای رفع مشکل گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی پیش از هر چیز باید با استفاده از روش زیر به بررسی دقیق آن بپردازید. بدین جهت در پنل داخلی به دنبال لوله‌ای باشید که از جنس پی وی سی بوده و مایل به رنگ خاکستری یا سفید می‌باشد. در نظر داشته باشید که این لوله از داخل یونیت به سوی پنل خارجی کولر گازی ادامه دارد. پس از پیدا کردن شلنگ تخلیه، پیش از هر چیز ظاهر آن را بررسی کنید و به دنبال ترک خوردگی یا پوسیدگی باشید.

پس از یافتن ترک خوردگی یا پوسیدگی لوله، اتصالات لوله تخلیه کولر گازی به یونیت داخلی را جدا کنید و سپس کمی آب را خیلی آهسته به درون شلنگ تخلیه بریزید. اگر آب با سرعت بسیار کمی به سمت یونیت خارجی حرکت کرد و یا اینکه آب به سمت لوله برگشت، می‌توان مدعی شد که لوله دچار گرفتگی شده است و در نتیجه به تعویض یا تعمیر نیاز دارد.

چگونه شلنگ تخلیه کولر گازی را تمیز کنیم؟

تمیزکاری و پاکسازی شلنگ تخلیه کولر گازی، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان در هنگام مواجهه با گرفتگی این لوله انجام داد. در برخی موارد پاکسازی این قطعه یک راه موثر برای رفع انسداد به شمار می‌رود. شما می‌توانید جهت انجام این کار مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. در ابتدا کولرگازی را از برق بکشید.
 2. سعی کنید شلنگ تخلیه آب را پیدا کنید.
 3. حال ورودی شلنگ آب و پنل را پیدا کنید و اتصال آن را باز نمایید.
 4. درون شیلنگ تخلیه را به خوبی نگاه کنید و در صورتی که گرفتگی شلنگ با چشم قابل مشاهده بود، در جهت شست و شو و یا برداشتن آلودگی‌ها با دست اقدام کنید.
 5. اما اگر گرفتگی لوله شدید بود، درون شلنگی که اتصال آن را باز کرده‌اید را از سرکه پر کنید.
 6. شما می‌توانید سرکه را با کمی آب نیز مخلوط کنید و آن را درون لوله بریزید.
 7. اجازه دهید تا این محلول حدود 30 دقیقه درون لوله نگه داشته شود.
 8. حال با ریختن مقداری آب در داخل سینی تخلیه در پنل داخلی، اجازه دهید سرکه‌ها شسته و از خروجی شلنگ خارج شوند.

طریقه تعویض شلنگ تخلیه آب اسپلیت

طریقه تعویض شلنگ تخلیه آب اسپلیت

پیش از این با نحوه رفع گرفتگی شلنگ تخلیه کولر گازی از طریق تمیز کردن آن آشنا شدیم. اما در برخی موارد تنها گزینه پیش رو تعویض این قطعه می‌باشد. در صورتی که در این لحظه با چنین چالشی مواجه شده‌اید مراحل زیر را دنبال کنید. همچنین لازم به ذکر است که شما عزیزان می‌توانید صفر تا صد لوازم کولر گازی را با قیمت مناسب، کیفیت درجه یک و تضمینی بصورت آنلاین و حضوری از مجموعه صنایع برودتی سیدصالحی تهیه نمایید.

 1. در ابتدا کولر گازی خود را از برق بکشید.
 2. شلنگی که از یک سمت به یونیت خارجی کولر گازی و از سمت دیگر به پنل داخلی متصل است را جدا کنید.
 3. جهت تعویض این قطعه لازم است که اتصال لوله را از هر دو طرف باز نمایید.
 4. پس از باز کردن آن لوله را بکشید تا از دستگاه جدا و از درون سوراخ دیوار نیز خارج شود.
 5. حال می‌توانید لوله جدید را با لوله پوسیده و ناسالم جایگزین نمایید. (توجه داشته باشید که در صورت خرید لوله جدید، سایز آن را مطابق با سایز شلنگ قبلی انتخاب نمایید.)

سخن پایانی

صنایع برودتی سید صالحی تولید کننده و عرضه کننده تمامی لوازم داخلی یخچال، لوازم کولر گازی، صفر تا صد ابزارآلات، گازها و روغن‌های برودتی، با بیش از سه دهه خدمت رسانی به مشتریان گرامی، مفتخر است که گامی هرچند کوچک در جهت رفع مشکلات هم وطنان عزیز بر می‌دارد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *