صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت پرتاب آب از کولر گازی (چرا کولر گازی یخ پرتاب می کند؟)

علت پرتاب آب از کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت پرتاب آب از کولر گازی (Air Conditioner Spitting Water) یا به دلیل کمبود گاز مبرد است و یا سینی ناودان شکسته است. البته گرفتگی شلنگ یا همان لوله درین هم می‌تواند یک علت پرتاب آب از کولر گازی باشد. ممکن است پرتاب شدن آب و یخ از کولر گازی علت های دیگری هم داشته باشد؛ اما به هر علتی که کولر گازی آب و یخ به بیرون پرتاب کند بدون شک به قطعات داخلی کولر گازی آسیب می‌رساند. از طرفی سبب نم کشیدن دیوار و همچنین خیس شدن قسمت زیر کولر می‌شود‌. پس لازم است به صورت اصولی علت پرتاب شدن آب از کولر گازی را برطرف کنید.

بررسی علت پرتاب آب از کولر گازی

پرت شدن آب و یخ از سیستم های تهویه مطبوع خصوصاً کولر گازی یک مشکل شایع است که به علت های گوناگونی رخ می‌دهد. مهم‌ترین این علت‌ها را در ادامه با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

علت پرتاب شدن آب و یخ از اسپلیت

مهم‌ترین علت پرتاب آب از کولر گازی کمبود گاز مبرد و یا نشت گاز از لوله‌های دستگاه است. چنانچه حجم گاز خنک کننده کم باشد در عملکرد لوازم کولر گازی اختلال ایجاد می‌شود و باعث یخ زدگی کویل ها و برفک زدن اواپراتورها می‌شود. بنابراین یخ قطعات داخلی دستگاه ذوب می‌شود و همراه آب به بیرون از کولر گازی پرتاب خواهد شد. پس باید در اولین فرصت گاز کولر گازی را شارژ کنید.

علت پرتاب آب از پنل کولر گازی

علت پرتاب آب از پنل کولر گازی (روش رفع مشکل)

یک علت پرتاب آب از کولر گازی گرفتگی شلنگ درین است. شیلنگ درین به عنوان یک لوله تخلیه وظیفه دارد آب را از درون دستگاه خارج کند. پس چنانچه ‌گرد و خاک و رسوبات آب این لوله را مسدود کند آب نمی‌تواند به درستی از یونیت خارجی بیرون بریزد. به همین دلیل آب از یونیت داخلی کولر گازی خارج می‌شود. البته شما به راحتی می‌توانید با سرویس دوره‌ای سیستم تهویه مطبوع و یا تعویض شلنگ نیز گرفتگی شلنگ درین را برطرف کنید.

بررسی مشکل پرتاب یخ از کولر گازی

یک علت آب ریختن اسپیلت از جلو پنل دو تکه، تمیز نبودن فیلتر کولر گازی است‌. در واقع تمیز نبودن فیلتر سبب کاهش گردش هوا درون محفظه خنک کننده پنل داخلی می‌شود‌. در نتیجه لوله‌های تهویه به مرور زمان دچار یخ زدگی می‌شوند‌، بنابراین بعد از مدتی آب روی لوله‌ها ذوب خواهد شد و درون صفحه تخلیه جمع‌آوری می‌شوند. اگر حجم آب تخلیه شده زیاد شود یقیناً آب و یخ به حالت قطره آب در کولر گازی از قسمت‌های مختلف پنل داخلی دستگاه به بیرون پرتاب خواهد شد. پس لازم است فیلتر هوا را هر چند وقت یکبار با آب گرم و صابون بشویید.

علت آب پاشیدن کولر گازی

شاید بارها در آموزش رفع آبریزی کولر گازی داده باشید که تکنسین‌ها تاکید زیادی روی نصب اصولی و تراز بودن دستگاه دارند؛ زیرا یک علت پرتاب آب از کولر گازی شیب نادرست دستگاه و همچنین عدم تراز بودن پنل خارجی کولر گازی است‌؛ زیرا برای تخلیه صحیح باید شیب لوله در سطح مناسبی رو به پایین باشد. چنانچه شیب کولر گازی به علت نصب نادرست به طرف داخل باشد بدون شک آب به راحتی تخلیه نمی‌شود. بنابراین از کولر گازی آب به بیرون پاشیده خواهد شد.

علت آب پاشیدن کولر گازی

علت آب ریختن از کولر گازی پنجره ای

دقت کنید ترک خوردگی سینی زیر کولر گازی پنجره ای یک علت پرتاب شدن آب از کولر گازی است‌. در واقع نصب نادرست پنل خارجی سیستم تهویه و تراز نبودن فن داخلی کولر گازی باعث شکستگی سینی ناودانی دستگاه می‌شود. در نتیجه آب از طریق قاب ناودانی بیرون می‌ریزد و همراه با چرخش فن بلوور کولر گازی به فضای بیرون پرتاب خواهد شد.

علت خیس شدن لوله مسی کولر گازی

اگر این سؤال برایتان پیش آمده است که چرا کولر آب میپاشه و علت آب دادن کولر گازی چیست باید گفت یک علت پرتاب آب از کولر گازی عدم تنظیم و معیوب بودن درجه سنسور کولر گازی است. اگر به هر علتی در عملکرد سنسور سیستم تهویه مطبوع اختلالی رخ دهد کمپرسور کولر گازی به طور پیوسته کار می‌کند. سپس باعث یخ زدن اواپراتور خواهد شد. بنابراین بعد از ذوب شدن یخ بدون شک آب وارد سینی می‌شود و به بیرون از پنل داخلی پرتاب خواهد شد.

سخن پایانی

شاید این سؤال در ذهن شما هم باشد که آب کولر گازی از کجا میاد؟ گاهی اوقات در منزل و یا محل کار خود نشسته‌اید اما متوجه می‌شوید که از لوله‌های مسی پنل کولر گازی آب خارج می‌شود و زیر دستگاه سیستم تهویه مطبوع کاملاً خیس شده است. حتی ممکن است آب به لوازم برقی اطراف کولر گازی پرتاب شود و آن‌ها را خیس کند‌. پس تا بررسی کامل لوازم کولر گازی و رفع اختلال به وجود آمده لازم است کولر گازی را خاموش کنید.

اگر مهارت‌ تعمیر لوازم کولر گازی را دارید می‌توانید قطعات مورد نیاز خود را از بخش فروشگاه صنایع برودتی سید صالحی با خیال راحت و تضمین کیفیت در هر نقطه از کشور تهیه کنید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *