صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۰ ابزار حرفه‌ ای برای نصب و تعمیر کولر گازی

نصب و تعمیر کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کولر گازی دستگاهی است که ضمن تهویه‌ هوا به سرد کردن یا گرم کردن بیشتر محیط‌ها و منازل کمک می‌کند. این دستگاه از قطعات متفاوتی مانند کمپرسور، کندانسور، لوله مویین، شیر انبساط و … ساخته شده است. این دستگاه نسبت به کولر آبی از مزایای بسیار بیشتری برخوردار است. تکنسین‌های نصب و تعمیر کولر گازی (Installation and repair of air conditioners) اطلاعاتی کافی در این زمینه دارند و با مهارتی زیاد از ابزار‌های خاصی استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید انواع لوازم کولر گازی را از وب سایت صنایع برودتی سید صالحی مشاهده کنید و سپس نسبت به خرید آن‌ها اقدام نمایید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ابزارهای مورد نیاز این موضوع بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

دسته‌ بندی ابزار های لازم برای نصب و تعمیر کولر گازی

برای نصب و تعمیر کولر گازی به دو دسته ابزار نیاز است:

 • ابزارهای عمومی مانند سیم‌چین، آچار فرانسه، متر، دم باریک و …
 • ابزار‌های تخصصی مانند گیج فشار، مولتی‌متر، رطوبت‌سنج و …

دسته‌ بندی ابزار های لازم برای نصب و تعمیر کولر گازی

آشنایی با 10 ابزار حرفه‌ ای برای نصب و تعمیر کولر گازی

برای نصب و تعمیر کولر گازی ده ابزار حرفه‌ای به رخ زیر هستند:

 • اره رفت و برگشتی

این اره ابزاری ارزشمند بوده و با حرکت رفت و برگشتی خود برای تمام تکنسین‌ها وسیله‌ای کاربردی محسوب می‌شود. آن‌ها از این وسیله برای برش انواع لوله‌ها، چوب‌ها و … استفاده می‌کنند.

 • پمپ وکیوم

پمپ وکیوم ابزاری است که به خروج رطوبت از سیستم کولر گازی کمک می‌کند و با ایجاد یک خلاء نسبی برای تعمیر کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیج فشار مبرد. یکی از ابزارهای ضروری برای تعمیرکار کولر گازی و سیستم‌های خنک‌کننده، گیج فشار مبرد است. از این وسیله جهت شارژ دوباره یا تخلیه مبرد، برای بررسی کردن مقدار فشار موجود در لوله‌های کولر گازی و برای بررسی میزان نشتی مبرد استفاده می‌شود.

 • پیچ گوشتی با سایز های مختلف و دسته عایق‌ دار

برای تعمیر پیچ‌های مختلف سیستم کولر گازی یک تعمیرکار به انواع پیچ گوشتی‌های متنوع مانند تخت، آلن، ستاره‌ای و فیلیپس با اندازه‌های گوناگون نیاز دارد. از این رو لازم است هر تعمیرکاری این مجموعه پیچ گوشتی‌ها را همراه خود داشته باشد.

 • مولتی‌متر

سیستم‌های تهویه هوا با سیستم‌های برقی ارتباط زیادی دارند. به همین دلیل لازم است تعمیرکاران برای بررسی جریان برق موجود در سیم‌ها و اندازه‌گیری ولتاژ و مقاومت آن ها از وسیله‌ای به نام مولتی‌متر استفاده کنند. این ابزار برای کارهای ساده مانند اندازه‌گیری ولتاژ باتری و‌ نیز کارهای پیچیده همچون تشخیص خطا در دستگاه‌های بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرد

آشنایی با 10 ابزار حرفه‌ ای برای نصب و تعمیر کولر گازی

 • رطوبت‌ سنج یا سایکرومتر

اندازه‌گیری رطوبت هوا با ابزاری مخصوص مانند رطوبت‌سنج انجام می‌شود. این ابزار کار خود را با مقایسه دمای بین یک دماسنج خشک و یک دماسنج‌تر انجام می‌دهد. در واقع وجود اختلاف دما بین آن دو به مقدار رطوبت هوا وابسته است.

 • نشت‌ یاب مبرد

برای تشخیص نشتی در زمان نصب و تعمیر کولر گازی (Installation and repair of air conditioners) روش‌های متفاوتی وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از نشت‌یاب الکترونیکی اشاره کرد. این ابزار توسط جریان برق به شناسایی نشتی کمک می‌کند. در واقع نشتی مبرد با کاهش جریان برق شناسایی می‌شود و هر چه جریان برق بیشتر کاهش یابد نشتی مبرد در سیستم بیشتر است.

 • لوله‌ بر مسی

این ابزار برای برش لوله‌ مسی در اندازه‌های متناسب به منظور نصب یا تعویض و تعمیر کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیز طرح‌های مختلف و اندازه‌های متنوعی دارند. اندازه و ظرافت لوله بر مسی نسبت به لوله‌بر آهنی کوچک‌تر است. لوله‌های مسی برای مرتبط کردن یونیت داخلی و خارجی در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • فنر خم‌کن

ابزاری است که در زمان نصب و تعمیر کولر گازی برای کم کردن لوله‌های مسی و انتقال آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زمان استفاده از آن استفاده از لوله خم‌کن نیز ضروری است. در غیر این صورت احتمال شکستگی یا آسیب دیدن لوله‌ها بیشتر می‌شود.

 • پرچ‌کن

پس از بریدن لوله‌ها به اندازه‌های مناسب از این دستگاه برای پرچ کردن آن‌ها استفاده می‌شود تا به خوبی پیچ و مهره شده و در جای خود مستحکم قرار گیرند. دستگاه پرچ‌کن هم به صورت دستی و هم برقی موجود است.

نتیجه‌ گیری

اگر کولر گازی شما آسیب دید یا قصد داشتید برای خود یک کولر گازی جدید تهیه کنید از تکنسین‌های آن‌ها کمک بگیرید. به یاد داشته باشید یک تکنسین ماهر برای نصب و تعمیر کولر گازی همواره کار خود را با دقتی بالا انجام می‌دهد. علاوه بر آن از تجربه و مهارتی خاص برخوردار است. همچنین در کنار ابزارهایی که در بالا شرح دادیم از ابزارهایی دیگر مانند سنگ فرز، سیم برنجی، الماس شیشه‌بر، دریل و … نیز استفاده می‌کند.

شما می‌توانید برای تهیه انواع لوازم کولر گازی به وب ‌سایت صنایع برودتی سید صالحی سر بزنید و با افزودن آن‌ها به سبد خرید خود، خریدی آسوده داشته باشید. خوب است بدانید صنایع برودتی سید صالحی نصب و تعمیر کولر گازی را با بالاترین سطح کیفی به شما مشتریان عزیزان عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *