صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعات مختلف کولر گازی و کارکرد دقیق هر کدام

قطعات مختلف کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کولر گازی یکی از وسایلی است که هر روز بر وسعت استفاده کنندگان آن افزوده می‌شود. این وسیله سرمایشی از قطعات مختلفی ساخته شده که هر کدام کارآیی و وظیفه خاصی را بر عهده دارند. بهتر است دارندگان این وسیله سرمایشی هراز چندگاهی قطعات مختلف کولر گازی (Different parts of air conditioner) خود را چک کرده و در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض اقدام نمایند تا از خرابی کولر گازی خود جلوگیری نمایند.

پس بهتر است جهت چک کردن قطعات اطلاعاتی در مورد هر یک از لوازم کولر گازی داشته باشید. ما در این مقاله از صنایع برودتی سید صالحی قصد داریم در مورد لوازم کولر گازی و کارکرد دقیق هر کدام صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی قطعات مختلف کولر گازی

کولر گازی متشکل شده از لوازم و قطعات بسیاری است که هر کدام از این قطعات کارکرد خاص خود را دارند و در نهایت همه آن‌ها در کنار هم باعث می‌شوند که کولر گازی عملکرد مناسب خود را داشته باشد. به طور معمول قطعات مختلف کولر گازی را در دو گروه قطعات و لوازم داخلی و قطعات خارجی دسته‌بندی می‌کنند. تعدادی از این قطعات عبارتند از:

 • کندانسور
 • موتور فن
 • کمپرسور
 • کنتاکتور
 • برد الکتریکی
 • سنسور لو پرشر و های پر شر
 • خازن
 • اواپراتور
 • بلوور فن
 • سنسور محیطی و پایپ
 • فیلتر

معرفی قطعات مختلف کولر گازی

معرفی خازن و کارکرد آن در کولر گازی

مهم‌ترین قطعه در کولر گازی که دارای نقش کلیدی در این وسیله سرمایشی است خازن بوده که کارکرد آن در کولر گازی را می‌توان اینگونه بیان کرد که این قطعه انرژی اولیه را تولید می‌کند که به وسیله این انرژی استارت کمپرسور زده می‌شود. خازن‌های استفاده شده در کولر گازی به دو گونه است.

دسته اول خازن‌های استوانه‌ای و دسته بعدی خازن‌های مکعبی هستند که هر یک دارای کارکرد خاص خود می‌باشند. ذخیره برق با ولتاژ بالا از ویژگی‌های بارز این قطعه در کولر گازی است. به دلیل داشتن این ویژگی در خازن‌ها بهتر است در زمان کار و تعمیر آن‌ها حتما از دستکش استفاده کنید.

موتور فن و کارکرد آن در کولر گازی

سرد نمودن گاز موجود در داخل لوله و مکش باد از لا به لای پره‌های کندانسور از وظایف و کارایی‌های این قطعه در کولر گازی است. برای اینکه استارت اولیه در موتور فن زده شود نیاز به عمل خازن دارد.

کمپرسور و کارکرد آن

یکی از گران‌ترین و ارزشمندترین قطعات مختلف کولر گازی (Different parts of air conditioner) کمپرسور است که می‌توان آن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطعات این وسیله سرمایشی معرفی کرد. وظیفه اصلی کمپرسور پمپاژ و مکش گاز به سمت پنل داخلی است و به دلیل نوع کارایی که دارد می‌توان از لحاظ عملکرد آن را همانند قلب انسان دانست.

انواع مختلف کمپرسور در بازار وجود دارد که تعدادی از آن‌ها شامل پیستونی، روتاری و اسکرال هستند. کمپرسورهای پیستونی نسبت به دیگر کمپرسورها وزن بیشتری دارد و میزان مصرف برق در آن بسیار بیشتر از انواع دیگر است.

بلوور فن و کارکرد آن در کولر گازی

بلوور فن و کارکرد آن در کولر گازی

بلوور فن کولر گازی دارای شکلی استوانه‌ای بوده که اندازه طول آن یک الی دو متر است. می‌توان کارکرد این قطعه را در کولر گازی اینگونه شرح داد که هوای اتاق را از داخل اواپراتور کشیده و به سمت محیط پرتاب می‌کند. دیگر کاربردی که بلوورفن دارد پاکسازی هوا است و از رسیدن هوای آلوده به اواپراتور که حساس به آلودگی بوده جلوگیری می‌کند.

برد الکتریکی، کاربرد این قطعه در کولر گازی

از دیگر لوازم و قطعات مختلف کولر گازی می‌توان به برد الکتریکی اشاره کرد که محل قرارگیری آن به طور معمول در کولرهای گازی در قسمت پنل داخلی است. در کولرهای گازی دارای دستگاه‌های اینورتر دو نوع برد الکتریکی وجود دارد که محل قرارگیری این برد‌ها هم در پنل داخلی و هم در پنل خارجی تعبیه شده است.

نحوه کارکرد و عملکرد این قطعه در کولر گازی به این گونه‌ بوده که جریان فاز را طبق دستور به سمت کمپرسور و فن بیرونی و داخلی هدایت می‌کند. از دیگر کاربردهای این قطعه در دستگاه‌های سرد و گرم ارسال فاز دستور برای شیر برقی چهار طرفه است. برای دیگر قطعات بیرونی و داخلی دستگاه فاز دستور توسط رله‌های برد الکتریکی ارسال می‌شود.

کنتاکتور کولر گازی و کارکرد آن

کنتاکتور یکی دیگر از قطعات کولر گازی است که این این قطعه در قسمت باکس پنل کولر گازی بیرونی قرار داده شده، وصل کردن جریان فاز به کمپرسور از کاربردهای اصلی کنتاکتور در کولر گازی است.

نتیجه‌گیری

کولر گازی یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در فصل گرما است که این وسیله سرمایشی از قطعات مختلفی ساخته شده است که هرکدام از این قطعات دارای کارایی خاص خود هستند و برای اینکه این وسیله سرمایشی بتواند عملکرد صحیح داشته باشد لازم است قطعات مختلف کولر گازی هراز چندگاهی چک شود و در صورت نیاز به تعویض قطعه فرد با مراجعه به مراکز فروش معتبر قطعات کولر گازی آن قطعه را خریداری کنید. باید به این نکته توجه کرد که مراجعه به یک فروشگاه معتبر تضمین‌کننده کیفیت قطعه است. صنایع برودتی سید صالحی قطعات مختلف کولر گازی را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *