صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعات سیستم کولر خودرو و کارکرد و عملکرد هر کدام

قطعات سیستم کولر خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سیستم کولر خودرو یکی از لوازم خودرو است که در فصل گرما همه ما از آن استفاده می‌کنیم. برای بهتر عمل کردن این سیستم لازم است تا تمام رانندگان آشنایی مختصری در مورد قطعات سیستم کولر خودرو (Car’s cooling system) و کارکرد و عملکرد هر کدام داشته باشند تا اگر زمانی عملکرد کولر خودرو آن‌ها به مشکل برخورد کرد بتوانند عیب قطعه مربوطه را تشخیص دهند و بدانند که مشکل ایجاد شده مربوط به عملکرد نادرست کدام قطعه است.

ما در این مقاله از صنایع برودتی سید صالحی تصمیم داریم رانندگان را با این قطعات آشنا نماییم. پس جهت آشنایی بیشتر با سیستم سرمایشی خودرو خود با ما همراه باشید.

فن الکتریکی کولر خودرو و چگونگی عملکرد آن

فن الکتریکی کولر خودرو یکی از قطعات سیستم کولر خودرو است که بسته به موقعیت قرارگیری آن در کولر خودرو عملکرد متفاوتی دارد. در صورتی که فن کولر خودرو در قسمت جلوتر از رادیاتور نصب شده باشد عملکرد آن به گونه‌ای بوده که هوا را از بیرون بر روی قسمت کندانسور می‌دمد. در صورتی که فن در مقابل موتور قرار گرفته باشد هوا را از روی کندانسور به سمت موتور می‌دمد.

فن الکتریکی کولر خودرو و چگونگی عملکرد آن

اواپراتور کولر خودرو و نحوه عملکرد آن

از اواپراتور می‌توان به عنوان یکی از قطعات سیستم کولر خودرو یاد کرد که این قطعه خود از قطعات مختلفی ساخته شده است و مجموعه‌ای از قطعات کوچک‌تر بوده که وظیفه اصلی آن کاهش دما و ایجاد برودت داخل اتاق خودرو می‌باشد. عملکرد این قطعه تنها به مورد نام برده خلاصه نمی‌شود بلکه از دیگر وظایف و عملکرد آن می‌توان به جذب رطوبت از هوای موجود در داخل اتاق خودرو اشاره کرد.

کمپرسور کولر خودرو و کارکرد آن

قطعه‌ای که عامل حرکت‌دهنده گاز مبرد در کولر خودرو است کمپرسور بوده که می‌توان عملکرد کمپرسور در کولر خودرو را شبیه به قلب توصیف کرد. این قطعه باعث گردش گاز در تمام اجزا سیستم سرمایشی خودرو می‌شود. از دیگر کارکردهایی که کمپرسور در سیستم سرمایشی خودرو دارد افزایش مقدار فشار و دمای گاز کم فشار خارج شده از قسمت اواپراتور است.

این قطعه اصلی و قلب سیستم سرمایشی خودرو در ابتدا گاز مبرد را از قسمت اواپراتور به قسمت داخلی کندانسور و بعد از آن به قسمت کپسول خشک‌کننده هدایت می‌کند که در ادامه فعالیت دوباره گاز را به سمت اواپراتور حرکت می‌دهد.

بهتر است بدانید که کمپرسورهای استفاده شده در قطعات سیستم کولر خودرو دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از نظر شکل، اندازه، وزن و تناسب آن‌ها با قدرت موتور خودرو متفاوت از دیگری بوده و در کولر هر خودرو کمپرسور خاص آن نصب شده که اندازه آن متناسب با کولر خودرو است و وزن آن به گونه‌ای بوده که بار اضافی را بر موتور خودرو تحمیل ننماید.

کندانسور ( رادیاتور کولر) و عملکرد آن در کولر خودرو

یکی دیگر از قطعات سیستم کولر خودرو (Car’s cooling system) کندانسور یا همان رادیاتور کولر است که وظیفه اصلی تبادل حرارت در سیستم کولر خودرو را نیز بر عهده دارد. نحوه انجام تبادل حرارت به این گونه بوده که رادیاتور کولر خودرو یا همان کندانسور گرمایی را که توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم به وجود و جذب شده را به خارج اتاق خودرو انتقال می‌دهد.

رسیوردرایر کولر خودرو و کارکرد و عملکرد آن

عامل جاذب رطوبت گاز و منبع اصلی ذخیره گاز مبرد در کولر خودرو قطعه‌ای به نام رسیوردرایر است. باید گفت که این قطعه در کولر خودرو دارای یک مانوستات ایمنی و یا پرشرکنترل بوده تا هنگامی که مقدار فشار گاز از مقدار معینی بیشتر و یا کم‌تر شد به صورت کاملا خودکار جریان برق موجود در کمپرسور را قطع کند.

نکته دیگری که در مورد این قطعه باید گفت وجود یک صفحه شیشه‌ای بر روی آن است که این صفحه در جهت رویت گاز است. راننده می‌تواند از طریق این شیشه مقدار گاز موجود در سیستم را مشاهده و کنترل کند. چنانچه این قطعه از قطعات سیستم کولر خودرو شما و یا سایر قطعات دچار آسیب و مشکلی شد، شما می‌توانید با مجموعه صنایع برودتی سید صالحی در تماس باشید.

رسیوردرایر کولر خودرو و کارکرد و عملکرد آن

شیر انبساط کولر خودرو و نحوه عملکرد آن

شیر انبساط کولر یکی دیگر از قطعات سیستم کولر خودرو بوده که مقدار صحیح گاز وارد شده از قسمت کندانسور به داخل اواپراتور را تعیین می‌کند. از دیگر عملکردهای این قطعه کاهش ناگهانی فشار مبرد است. در زمان شروع فعالیت کمپرسور شیر انبساط کولر به صورت خودکار باز می‌شود. مایع مبرد با عبور کردن از صافی در قسمت ورودی از مایع پر فشار به گاز پرفشار تبدیل می‌شود.

سیم‌کشی سیستم کولر خودرو

سیم‌کشی سیستم کولر خودرو که یکی دیگر از قطعات سیستم کولر خودرو می‌باشد، عاملی است که تمام فرمان‌ها را به اجزای مختلف کولر خودرو انتقال می‌دهد و علاوه بر آن وظیفه انتقال جریان برق هم در سیستم سرمایشی خودرو بر عهده سیم‌کشی کولر است. لازم به ذکر است که نحوه انتقال فرمان در خودروهای قدیم با خودرهای جدید تفاوت‌هایی کرده و در خودروهای جدید انتقال فرمان به سور معمول توسط درخت سیم اصلی در خودرو و ECU است.

نتیجه گیری

باید گفت که تمام رانندگان باید آشنایی مختصری در مورد قطعات سیستم کولر خودرو داشته باشند تا بتوانند درصورت عملکرد نادرست کولر خودرو متوجه شوند کدام قطعه دچار اختلال در عملکرد شده است و در صورت لزوم با مراجعه به تعمیرگاه آن را تعمیر و یا اینکه قطعه مربوطه را با مراجعه به یک فروشگاه معتبر با قطعه جدید و سالم تعویض نمایند.

باید توجه کرد که برای خرید لوازم کولر اتومبیل نیاز است که حتما به یک نمایندگی معتبر مراجعه کنید تا قطعه‌ای با کیفیت به همراه ضمانت نامه کالا را خریداری نمایند. صنایع برودتی سید صالحی قطعات سیستم کولر خودرو را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *