صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت لرزش یخچال چیست؟ راهکار فوری رفع مشکل

لرزش یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

لرزش یخچال (Fridge vibrating) بیشتر به علت تراز نبودن پایه‌های زیر آن است. پس با چرخاندن پیچ پایه‌های زیر یخچال به راحتی می‌توانید آن را تراز کنید. علت دیگر لرزیدن یخچال خرابی یخ ساز آن است. البته تجمع آلودگی و گرد و خاک روی کویل های کندانسور یخچال هم می‌تواند باعث لرزیدن یخچال در موقع خاموش و روشن شدن آن شود.

به هر حال اگر صدای لرزش یخچال باعث آزار و اذیت شما می‌شود بهتر است یا از لرزه گیر موتور یخچال استفاده کنید و یا با بررسی های لازم قطعه معیوب یخچال را توسط یک تعمیرکار ماهر تعویض کنید.

علت لرزش یخچال چیست؟

لرزش موتور یخچال و یا بدنه یخچال تا حدودی یک اتفاق آزار دهنده است که اگر در اسرع وقت برطرف نشود ممکن است باعث آسیب رساندن به سایر قطعات یخچال شود. به همین منظور در ادامه این مطلب برخی از رایج ترین دلایل لرزش فریزر و لرزیدن یخچال را برایتان شرح می‌دهیم.‌

  • کمپرسور یخچال خراب است

بیشتر مواقع دلیل تکان خوردن یخچال و فریزر هنگامی که خاموش و روشن می‌شود خرابی کمپرسور است‌. اگر چه موتور یخچال در هنگام کار کردن تا حدودی لرزش دارد ولی این لرزش نباید شدید و صدا دار باشد. برای رفع این مشکل به احتمال زیاد باید برخی قطعات کمپرسور تعمیر و یا تعویض شود.

  • کویل های کندانسور کثیف هستند

کویل های کندانسور در قسمت پشت یخچال تعبیه شده‌اند. پس به مرور زمان مقداری گرد و خاک و کثیفی روی کویل ها جمع می‌شود. به همین دلیل جا به جایی مایع خنک کننده درون یخچال به سختی انجام می‌شود‌ همین امر باعث لرزش یخچال و فشار آمدن به موتور یخچال می‌شود.

برای رفع این لرزش بهتر است حداقل سالی یکبار سیم پیچ های کندانسور را با یک دستمال مرطوب یا جاروبرقی تمیز کنید.

  • خرابی یخ ساز

خرابی یخ ساز هم علت مهمی برای لرزش یخچال به حساب می‌آید. در واقع زمانی که قطعات یخ ساز خراب می‌شود و یا سیم یخ ساز تا حدودی شل می‌شود قطعاً موتور یخچال به سختی کار می‌کند و حتی گاهی اوقات انگار لگد می‌زند. در چنین مواردی باید در سریع ترین زمان موتور یخ ساز را تعمیر کنید.

خرابی یخ ساز

  • یخچال شما قدیمی است

بیشترین علت لرزش یخچال موقع خاموش و روشن شدن آن خرابی لوازم داخلی یخچال است. اگر از عمر یخچال و فریزر شما ۷ تا ۱۰ سال می‌گذرد مطمئناً برخی قطعات کمپرسور دیگر فرسوده شده‌اند و به مرور زمان باعث لرزش بیشتر موتور یخچال می‌شوند. برای رفع این مشکل بهتر است فوم و یا یک پد پلاستیکی را در اطراف موتور یخچال بچسبانید.

  • یخچال شما تراز نیست

اگر یخچال شما در حالت T قرار گرفته است احتمال دارد علت لرزش یخچال در زمان خاموش و روشن شدن آن درست تراز نبودن یخچال باشد. برای خلاص شدن از سر و صدای یخچال با لرزش های آزار دهنده بهتر است پایه‌های جلویی یخچال را کمی بلندتر از پایه‌های عقبی بچرخانید تا ارتفاع جلوی یخچال زیادتر از عقب یخچال شود.

البته بد نیست لولاهای درب یخچال را هم چک کنید چون بعضی وقت‌ها پیچ لولاها شل می‌شود پس در هنگام خاموش و روشن شدن کمپرسور یخچال نیز حرکت لولاها و درب یخچال باعث لرزیدن یخچال می‌شوند.‌

  • مادربرد یخچال خراب است

مادربرد یخچال کار تنظیم دمای داخلی یخچال را انجام می‌دهد. پس اگر این قطعه معیوب شود موتور یخچال اصلاً خاموش نمی‌کند. این اتفاق سبب تولید یخ و برفک‌های زیادی در یخچال می‌شود در نتیجه فن یخچال به این یخ ها گیر می‌کند و باعث لرزش یخچال می‌شود‌.

برای رفع این مشکل پیش از اینکه به سراغ تعویض مادربرد یخچال بردید بهتر است از سالم بودن فیوزهای حرارتی، المنت های حرارتی یخچال و همچنین سنسورهای داخل یخچال مطمئن شوید.

  • سنسورهای دما خراب شده‌اند

علت لرزش یخچال در بیشتر مواقع خرابی سنسورهای دمای داخل یخچال است‌. این سنسورها وظیفه دارند دمای محفظه ها را کنترل کنند و بعد از یخ زدایی نیز المنت های گرمایشی یخچال را خاموش کنند. اگر این سنسورها به هر دلیلی معیوب شوند یخ زیادی تولید می‌شود و فن یخچال به سختی همراه با لرزیدن یخچال کار می‌کند.

سنسورهای دما خراب شده‌اند

سخن پایانی

لرزش یخچال ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ ولی برای رفع این قبیل مشکلات باید ایرادات یخچال را به طور دقیق بررسی کنید و در هنگام تعویض قطعه معیوب حتماً قطعات برودتی اصل را تهیه کنید.

چون استفاده از لوازم و قطعات اورجینال نه تنها لرزیدن یخچال و سایر مشکلات یخچال و فریزر شما برطرف می‌کند بلکه عمر مفید دستگاه برودتی را هم افزایش می‌دهد. به همین منظور به شما توصیه می‌کنیم برای خرید لوازم داخلی یخچال در برندهای اصل وارداتی و قطعات برودتی باکیفیت ایرانی به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید. مطمئن باشید ما در این مجموعه بزرگ ارائه دهنده بهترین‌های بازار داخلی ایران هستیم.‌

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *