صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعات کولر گازی اسپلیت +خرید لوازم کولر گازی اسپلیت با کیفیت

قطعات کولر گازی اسپلیت
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قطعات کولر گازی اسپلیت (Split air conditioner parts) هر کدام به طور مجزا وظیفه خاصی را انجام می‌دهند؛ ولی با کنار هم قرار گرفتن این قطعات مختلف ساختار اصلی کولر گازی تشکیل می‌شود. کولر گازی های اسپلیت همگی دارای چهار بخش اصلی از جمله کمپرسور، شیر انبساط و همچنین کندانسور و اواپراتور هستند.

پس با شناخت و نحوه عملکرد این اجزای قطعات کولر گازی اسپلیت در برخی موارد به راحتی مشکلات به وجود آمده در کولر گازی را تشخیص می‌دهید و مانع از آسیب جدی به دیگر قطعات این دستگاه خواهید شد.

معرفی قطعات کولر گازی اسپلیت

لوازم مختلفی که در ساختار کولر گازی اسپلیت به کار رفته است به ۲ گروه مکانیکی و الکتریکی دسته بندی می‌شود. قطعات مکانیکی نقش خیلی مؤثری در عملکرد کولر گازی دارند و در بیشتر مواقع که اسپلیت خراب می‌شود به دلیل عدم کارکرد درست همین تجهیزات است. اجزای مکانیکی کولر اسپلیت شامل این موارد است:

 • کمپرسور موتور کولر گازی

کمپرسورهای برودتی یا همان موتور کولر گازی جزو مهم‌ترین قطعات کولر گازی اسپلیت است. این قطعه مقداری گاز با فشار کم را از قطعه دیگری به نام اواپراتور می‌گیرد و فشرده می‌کند‌. بعد از آن مبرد یا همان گاز فریون فشرده و گرم می‌شود. البته در هنگام خرید لوازم کولر گازی اسپلیت خوب است بدانید کمپرسور از لحاظ عملکرد به چند گروه روتاری، پیستونی و همچنین کمپرسور اسکرال تقسیم بندی می‌شوند.

 • اواپراتور کولر گازی

یکی از اصلی ترین لوازم پنل داخلی اسپلیت اواپراتور است. این قطعه در بخش هواگیر کولر قرار دارد بنابراین گاز فریون درست پیش از وارد شدن به کویل های اواپراتور به اندازه‌ای که جا داشته باشد خنک می‌شود.

 • کندانسور

کندانسور یکی دیگر از قطعات کولر گازی اسپلیت است. این قطعه به شکل لوله های مسی به همراه یک صفحه آلومینیومی در قسمتی از یونیت خارجی کولر گازی متصل است. کندانسور وظیفه دارد گاز مبرد یا همان فریون را به مایع تبدیل کند.

 • شیر انبساط

یکی دیگر از لوازم مکانیکی کولر گازی های اسپلیت شیر انبساط است. جنس این قطعه از مس است بنابراین وظیفه دارد گاز مبرد را تا کمترین دما خنک کند.

 • فیلتر هوا

فیلتر هوا به عنوان یک محافظ از ورود گرد و غبارهای هوا به درون سایر قطعات کولر گازی اسپلیت جلوگیری می‌کند.

 • سینی زیر کولر گازی

این سینی برای جمع آوری ذرات شبنم و آبی است که از ذوب شدن برفک های لوله اواپراتور ایجاد می‌شود.

انواع قطعات الکتریکی کولر گازی

انواع قطعات الکتریکی کولر گازی

گروه دیگری از قطعات کولر گازی اسپلیت لوازم الکتریکی یا همان قطعات برقی این سیستم سرمایشی هستند. در واقع این لوازم کولر گازی هستند که برق مورد نیاز را به اجزای مکانیکی می‌رسانند. مهم‌ترین قطعات برقی درون کولر گازی موارد ذیل هستند:

 • برد الکتریکی کولر گازی

این قطعه مغز اصلی کولر گازی است؛ چون برد الکتریکی به دیگر قطعات کولر گازی اسپلیت دستور می‌دهد که چه وظایفی دارند. مهم‌تر اینکه روی عملکرد تمام قطعات این سیستم تهویه مطبوع نظارت دارد.

 • الکتروموتور فن

یکی دیگر از لوازم الکتریکی کولر گازی اسپلیت الکتروموتور فن است. این قطعه نحوه گردش و نظارت پروانه فن درون کولر را بر عهده دارد.

 • فیوز حرارتی

این قطعه از کولر گازی جزو لوازم اصلی است که تجهیزات مهم این سیستم تهویه مطبوع را در برابر نوسانات برق و همچنین حرارت‌های بالا محافظت می‌کند.

 • سنسور کنترل دما

این قطعه از کولر گازی روی مقدار برون رفت سرما نظارت دارد. پس بدون سنسور کنترل دما مقدار برودت هوای خنک با مشکلات زیادی مواجه می‌شود‌.

 • خازن

یکی دیگر از قطعات کولر گازی خازن است. این قطعه‌ وظیفه دارد گشتاور را افزایش دهد.

 • تابلو برق کولر گازی

تابلو برق وظیفه دارد مقدار برق لازم برای قطعات الکتریکی کولر گازی را تامین کند.

خرید لوازم کولر گازی اسپلیت باکیفیت

خرید لوازم کولر گازی اسپلیت باکیفیت

چنانچه قطعه‌ای از سیستم تهویه مطبوع شما دچار مشکل شده است‌ و مجبور به تعویض آن هستید باید برای خرید قطعات کولر گازی اسپلیت مانند اکسپنشن یا همان لوله مویی، تبخیر کننده، قطعات تقطیر کننده و… هر کدام را متناسب با برند دستگاه خود تهیه کنید.

چون بیشتر قطعات کولر گازی متناسب با عملکرد دیگر لوازم کولر انتخاب می‌شوند پس برای اینکه عملکرد دیگر قطعات کولر مختل نشود بهتر است قبل از خرید قطعات کولر گازی برای مثال بلوور فن کولر گازی با کارشناسان صنایع برودتی سید صالحی مشورت کنید.

سخن پایانی

اگر در عملکرد کولر گازی خود مشکلی به وجود آمده است باید برای خرید قطعات کولر گازی اسپلیت و بررسی قیمت قطعات کولر گازی حتماً به یک فروشگاه مطمئن مراجعه کنید. یکی از این مراکز فروش لوازم کولر گازی اسپلیت در کشور صنایع برودتی سید صالحی است‌.

این مجموعه با سابقه چند ساله ای که دارد توانسته در زمینه فروش انواع قطعات کولر گازی گام بزرگی در راستای پیشبرد این گونه سیستم های تهویه در کشور بردارد. ‌پس برای خرید انواع لوازم کولر گازی اسپلیت با رضایت کیفیت در مناسب ترین قیمت بهتر است به وب سایت صنایع برودتی سید صالحی سری بزنید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *