صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بوبین کمپرسور کولر خودرو چیست؟ ۳ علت خرابی بوبین کمپرسور

بوبین کمپرسور کولر خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بوبین کمپرسور کولر خودرو (Car air conditioner compressor coil) یک قطعه الکترومغناطیسی است که در طراحی کولر خودرو کنار کمپرسور قرار دارد. این قطعه شبیه آهن ربا عمل می‌کند و سبب می‌شود موتور سیستم خنک کننده خودرو عملکرد صحیحی داشته باشد. پس زمانی که بوبین کمپرسور کولر خودرو خراب شود بدون شک کل فرایند سیستم خنک کننده اتومبیل با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.

چون خرابی بوبین ارتباط مستقیمی با خرابی کولر خودرو دارد به همین دلیل برای رفع خرابی کولر خودرو بهتر است اول از همه از سلامت بوبین کمپرسور مطمئن شوید. سپس قبل از تعمیر و یا تعویض بوبین کمپرسور کولر ماشین به برخی نشانه های خرابی کولر توجه کنید.

بوبین کمپرسور کولر خودرو چیست؟

بوبین بخشی از کمپرسور کولر خودرو است که در کنار کمپرسور باعث خنک شدن اتومبیل می‌شود. این قطعه از کولر خودرو در مدل‌های گوناگونی در مدارهای الکتریکی سیستم تهویه مطبوع خودرو استفاده می‌شود‌. ولی بیشتر در مدارهایی به کار می‌رود که توان الکتریکی بسیار بالایی دارند. چون این قطعه از کولر خودرو پولی و کلاچ را به همدیگر قفل می‌کند و باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می‌شود.

از آنجایی که میل لنگ‌ها و همچنین شفت که به پیستون کمپرسور وصل است برای حرکت کردن به انرژی الکتریکی نیاز دارند بنابراین بوبین کمپرسور کولر خودرو این انرژی لازم را تامین می‌کند سپس سبب فشرده سازی هوا در سیستم تهویه مطبوع خودرو می‌شود. پس اگر بوبین کمپرسور کولر خودروخراب شود مطمئناً درون کابین خودرو خنک نخواهد شد.

نحوه عملکرد بوبین کمپرسور

 در واقع بوبین یک نوع سیم بلند است که به شکل سیم پیچ در اطراف یک هسته الکترومغناطیسی پیچیده شده است. این سیم پیچ در کنار کمپرسور در یک مدار الکتریکی قرار دارد که با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ میدان مغناطیسی در مرکز سیم پیچ و همچنین اطراف آن ایجاد می‌شود.

پس تقریباً مقدار میدان به وجود آمده در تمام سطح سیم پیچ به یک اندازه‌ی یکنواخت است؛ ولی اندازه این میدان در مرکز هسته بوبین بیشتر است‌. از این رو یک بوبین به سادگی با ایجاد میدان مغناطیسی سبب می‌شود در سیستم های تهویه مطبوع خودرو لوازم کولر اتومبیل به درستی کار کنند.

نحوه عملکرد بوبین کمپرسور

علائم خرابی بوبین کمپرسور کولر خودرو

اگر چه بوبین یک قطعه بسیار کوچک است ولی اهمیت زیادی در نحوه عملکرد کمپرسور دارد. بنابراین خرابی بوبین باعث مختل شدن عملکرد سایر لوازم کولر اتومبیل و بروز برخی علائم در خودرو می‌شود. در ادامه تعدادی از این علائم را بررسی می‌کنیم.

  • کولر روشن و یا خاموش نمی‌شود

 خرابی بوبین در کمپرسور سبب می‌شود کولر خودرو روشن و یا خاموش نشود. معمولاً علت این گونه خرابی های کولر خودرو به دلیل خرابی سوئیچ بوبین کمپرسور کولر ماشین است؛ چون سوئیچ بوبین جریان الکتریکی را به درستی به کمپرسور انتقال نمی‌دهد در نتیجه کولر توان روشن شدن ندارد.

  • کم باد شدن باد کولر خودرو

یکی دیگر از نشانه های خرابی بوبین کمپرسور کولر خودرو کم باد شدن سیستم تهویه اتومبیل است. چنانچه بوبین کولر خراب باشد به درستی جریان الکتریکی را به کمپرسور نمی‌رساند در نتیجه کولر خودرو به میزان مناسبی باد تولید نمی‌کند.

  • کار نکردن فن کولر

زمانی که بوبین کمپرسور خراب باشد جریانی که به کمپرسور می‌رسد دچار مشکل می‌شود در نتیجه با قطع و یا کم شدن جریان کمپرسور انرژی لازم به فن کولر نمی‌رسد. در چنین وضعیتی کمپرسور توان وصل شدن به قطعات دیگر کولر را پیدا نمی‌کند بنابراین خرابی بوبین سبب از کار افتادن برخی قطعات کلر اتومبیل مثل فن کولر و از کار افتادن باد کولر شود.

کار نکردن فن کولر

سخن پایانی

دقت کنید یکی از مشکلات برقی متداولی که در کولر خودروها به وجود می‌آید خرابی و یا سوختن بوبین کمپرسور کولر خودرو یا همان کویل است. دلیل خرابی بوبین و یا سوختن آن بیشتر عدم کیفیت قطعه است‌ هر چند که خرابی کلاچ و بلبرینگ فولی هم سبب سوختن بوبین می‌شود؛ ولی در بیشتر مواقع خرابی کولر خودرو به علت استفاده از لوازم چینی نامرغوب در این سیستم تهویه است.

به همین دلیل بهتر است همیشه برای خرید بوبین کمپرسور کولر اتومبیل خود به دنبال باکیفیت ترین بوبین در بازارهای داخلی باشید. چنانچه شناخت زیادی در مورد کیفیت بوبین ندارید ما به شما توصیه می‌کنیم با اطمینان کامل و مناسب ترین قیمت این قطعه را از صنایع برودتی سید صالحی تهیه کنید.

زیرا صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی خانگی، صنعتی و از همه مهم‌تر لوازم کولر خودروهای ایرانی و حتی خودروهای لوکس خارجی است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *