صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

موتور یخچال چگونه کار می کند ؟ نکات و نحوه عیب یابی آن

موتور یخچال چگونه کار می کند
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می دانید موتور یخچال چگونه کار می کند ؟ (How does the refrigerator motor work) در واقع کمپرسور یا همان موتور مثل قلب یخچال است که کلیه عملکردهای یخچال به سلامت آن بستگی دارد. پس اگر کمپرسور و متعلقات آن یعنی رله استارت، اورلود و حتی سیم پیچ ها خراب شوند باید در اسرع وقت قطعه معیوب را تعمیر و یا تعویض کنید؛ ولی برای نحوه عیب یابی و بررسی تست کمپرسور باید اول از همه بدانید که موتور یخچال چگونه کار می کند.

موتور یخچال چگونه کار می کند؟

کمپرسور یا همان موتور یخچال مهم‌ترین قسمت یخچال است که با تولید انرژی و جریان گاز درون یخچال باعث سرمایش قسمت های مختلف یخچال می‌شود. اما سوال اینجاست که موتور یخچال چطور کار می کند ؟ در کمپرسور یخچال لوله های مخصوصی برای شارژ گاز وجود دارد یکی لوله رفت یا لوله فشار گاز است و دیگری لوله برگشت یا لوله مکش گاز است.

بنابراین کمپرسور یخچال وظیفه دارد مبرد فریون یا همان گاز یخچال را درون لوله های اواپراتور فشرده کند و مجدد به گردش درآورد. سپس مبرد فریون در کندانسور خنک می‌شود و به یک مایع تبدیل می‌گردد‌. در واقع گاز از درون لوله رفت به صورت پرفشار وارد موتور یخچال می‌شود بعد از آن وارد درایر یا همان فیلتر تصفیه گاز خواهد شد.‌

بعد از اینکه گاز سرد و فیلتر شد وارد لوله های خنک کننده می‌شود و مجدد گاز وارد لوله برگشت موتور یخچال می‌شود. پس تا زمانی که کمپرسور کار کند این سیکل همچنان تکرار می‌شود.

وظیفه کمپرسور یخچال

مبرد یا به زبان ساده گاز درون یخچال از طریق کمپرسور داخل لوله های پشت یخچال پمپ می‌شود در واقع این کار وظیفه اصلی یک کمپرسور است. این پمپ الکتریکی که در ابعاد کوچکی طراحی شده است درون محفظه ای به صورت معلق درون روغن مخصوصی به وسیله تعدادی بیت، پیچ و فنر قرار دارد. البته در کمپرسورهای جدید تغییرات کمی به وجود آمده است و موتورهای مدرن به صورت کمپرسورهای خطی هستند.

در این مدل کمپرسورها به محض اینکه کمپرسور خاموش و یا روشن شود سریعاً سرعت دور موتور هم کم و یا زیاد خواهد شد. پس در پاسخ به این سوال که موتور یخچال چه مارکی خوبه باید گفت موتورهایی کیفیت بهتری دارند که به صورت کمپرسورهای خطی می‌توانند مثل یک سوئیچ دیمر به راحتی بالا و پایین بروند.

وظیفه کمپرسور یخچال

راهکارهای تشخیص سوختن موتور یخچال

زمانی که موتور یخچال روشن نمیشه شاید کمپرسور آن سوخته باشد. البته برای تشخیص اینکه موتور یخچال چگونه میسوزد باید اطلاعات کاملی در مورد اتصالات برق کمپرسور به دست آورید. چون اورلود و ترموستات دو قطعه مهم از یخچال هستند که در نهایت این دو قطعه مشخص می‌کنند موتور یخچال چقدر باید روشن باشد.

چون اورلود یخچال جهت محافظت از موتور یخچال در برابر آسیب‌های احتمالی طراحی شده است. هنگامی که در کمپرسور جریان اضافه‌ای عبور کند و کمپرسور بیش از اندازه داغ شود سریعاً اورلود به طور اتوماتیک برق ورودی به موتور را قطع می کند و موتور یخچال زود خاموش می‌شود.

علت صدای کمپرسور

اگر موتور یخچال صدا میده شاید علت اصلی این صداهای عجیب و غریب وجود اختلالاتی در کمپرسور یخچال باشد. در واقع زمانی که موتور یخچال خاموش نمی‌شود و به زبان ساده موتور یخچال زیاد کار می کند احتمال دارد شل شدن اتصالات کمپرسور و یا تراز نبودن یخچال علت اصلی سر و صداهای یخچال باشد.

برای رفع صدای یخچال اگر بدانید که موتور یخچال چگونه کار می کند بدون شک با تعمیر و یا تعویض برخی قطعات لوازم داخلی یخچال یا همان کمپرسورهای برودتی و یا کاربرد برخی تکنیک های خانگی سر و صدای یخچال را برطرف خواهید کرد.

گرم شدن یخچال

در ادامه سوال موتور یخچال چگونه کار می کند باید گفت یکی دیگر از نکات مهم در نحوه عیب یابی موتور یخچال تست گرم شدن یخچال است. اگر شما بدانید که موتور یخچال چگونه کار می کند با بررسی برخی مشکلات و نقص های کمپرسور یخچال مانع از سوختن موتور می‌شوید. پس تا حد ممکن شما باید از داغ شدن بیش از حد موتور یخچال جلوگیری کنید.

مهم‌ترین مسئله این است که بدانید موتور یخچال چند وات است و در چه شرایط محیطی باید قرار بگیرد. یادتان باشد اگر موتور یخچال زیادی گرم شود ممکن است سیم پیچ بسوزاند و یا از لحاظ الکتریکی ضعیف شود. حتی ممکن است بر اثر گرمای بیش از حد آب بندی و همچنین روغن داخلی کمپرسور از بین برود و جام کند.

گرم شدن یخچال

سخن پایانی

حال که به سوال موتور یخچال چگونه کار می کند پاسخ داده‌ایم، جا دارد اشاره کنیم که اگر برای تعویض قطعات موتور یخچال به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید ما به شما صنایع برودتی سید صالحی را پیشنهاد می‌دهیم.

زیرا ‌این مجموعه در سال 1395 با احداث خط تولید اواپراتورهای رولباند، تریزون، انواع لوله مویی ساکشن جوینت المنت پایه های دیواری و زمینی کولر گازی و کندانسور های یخچالی و کنداسورهای یخچالی با استفاده از ماشین الات پیشرفته و نیروی کار ماهر و شناخت نیاز بازار همواره به عنوان یکی از مطرح ترین تامین کنندگان قطعات یخچال و دستگاه های سردکننده در کشور است و شما می‌توانید با خیالی آسوده بهترین‌ها را از این مجموعه تهیه نمایید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *