صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آشنایی با ترمودیسک یخچال و نحوه کارکرد آن

ترمودیسک یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ترمودیسک یخچال (Fridge thermodisc) یکی از قطعات داخلی یخچال است که می‌تواند همچون المنتها و دیگر بخش‌های موتور کاربرد بسیار حیاتی و ویژه‌ای داشته باشد. در این مطلب به بررسی کردن ویژگی‌ها و مشخصات ترمودیسک یخچال به همراه نحوه عملکرد این قطعه می‌پردازیم. به این ترتیب می‌توانیم به شکل ساده و راحت‌تری عملکرد این قطعه را متوجه شویم و اگر این بخش از یخچال دچار مشکل و ایراد شد، می‌دانیم که دقیقاً باید به دنبال تعمیر و یا تعویض کدام قطعه باشیم.

ترمودیسک یخچال چیست؟

ترمودیسک یکی از قطعاتی است که در تمامی یخچال‌ها وجود دارد. این قطعه سبب می‌شود تا جریان برق به خوبی کنترل شود و برق کم یا اضافه به المنتها نرسد. محلی که ترمودیسک‌ ها قرار می‌گیرند بین ترموستات و المنتهای برفک زدایی است. نحوه عملکرد این قطعه را در قسمت بعدی به طور کامل توضیح خواهیم داد.

ترمودیسک را دقیقاً بر روی اواپراتور نصب می‌کنند. اگر از یک نصاب و اپراتور حرفه‌ای در مورد وظیفه اصلی ترمودیسک‌ ها سؤال بپرسید به شما می‌گوید که ترمودیسک در حقیقت وظیفه دارد تا اجازه ندهد که دمای یخچال بیشتر از ۷ درجه سانتی گراد شود. یکی دیگر از نکاتی که مربوط به این مسأله می‌باشد نیز آن است که اگر دمای یخچال به زیر صفر درجه برسد، ترمودیسک سبب فعال شدن هیتر المنتها شده و کمپرسور یخچال را وارد فاز استراحت می‌کند. به این ترتیب از پایین رفتن بیش از اندازه دمای یخچال جلوگیری می‌کند.

در صورتی که در مناطق مرطوب و شرجی زندگی می‌کنید و حالا ترمودیسک یخچال (Fridge thermodisc) شما دچار مشکل شده است، باید نوع ترمودیسک تعویضی خودتان را به شکل مناسب‌تری انتخاب کنید. به طور مثال ترمودیسک ‌های اساهی ژاپن از جمله بهترین مواردی هستند که در بازار وجود دارند. مواد موجود در این قطعات به شکلی است که از اکسید شدن قطعه مورد نظر در برخورد با محیط مرطوب کاملاً پیشگیری می‌کند.

ترمودیسک یخچال چیست؟

نحوه عملکرد ترمودیسک یخچال

علاوه بر آن که باید ویژگی‌های مربوط به تایمر و ترمودیسک یخچال ها را بشناسید، بد نیست بدانید که یخچال‌ ها و ترمودیسک‌ های آن‌ها به چه شکلی کار می‌کنند. همان طور که توضیح داده شد، ترمودیسک یخچال قطعه‌ای است که بین المنتها و همچنین ترموستات قرار گرفته است. زمانی که قرار است برق به المنتها برسد و این قطعات گرما تولید کنند، ترمودیسک این مقدار برق را کنترل می‌کند.

المنتهای هیتری گرما را تولید می‌کنند تا برفک داخل یخچال را آب کنند. زمانی که برفک‌ها آب می‌شوند، باز هم سرمای لازم و کافی برای داخل یخچال تولید می‌شود. به این ترتیب دمای یخچال همواره ثابت باقی می‌ماند. حال فرض کنید برق بیشتری به المنتها برسد و المنتها گرمای زیادی را تولید کنند و یا میزان برقی که به المنتها می‌رسد کم باشد و المنتها در این خصوص دچار مشکل شوند، در چنین موردی است که می‌توانیم بگوییم ترمودیسک دچار ایراد شده است و نمی‌تواند میزان جریان برق ورودی و خروجی را کنترل کند.

معمولاً ترمودیسک زمانی که دما به منفی ۵ درجه برسد، جریان برق را وصل می‌کند تا المنتها فعال شوند. از سوی دیگر نیز زمانی که دما به مثبت ۵ درجه برسد، جریان برق را قطع می‌کند تا المنتها خاموش شوند. این تنظیم کردن دما بیشتر می‌تواند بر روی مصرف بهینه انرژی نیز تأکید داشته باشد. به همین دلیل نیز ترمودیسک‌ ها علاوه بر آن که عملکرد یخچال را مناسب می‌کنند، می‌توانند ب روی مقدا مصرف برق کلی دستگاه یخچال و فریزر نیز تأثیر داشته باشند.

نحوه عملکرد ترمودیسک یخچال

کلام پایانی

ترمودیسک یخچال دقیقاً برعکس ترموستات عمل می‌کند. این قطعه می‌تواند جریان ورودی به المنتها را کنترل کند و از این طریق بر روی سرما و گرمای تولید شده توسط موتور یخچال اثر داشته باشد. در صورتی که تایمر و ترمودیسک یخچال دچار خرابی و نقص شود، علائم مختلفی در یخچال بروز پیدا می‌کنند.

این علائم می‌توانند با یک سری دیگر از مشکلات یخچال ‌ها نیز یکسان باشند و تعمیرکار مجرب بایستی حتماً این موارد را چک کند. در صورتی که نیاز به خرید قطعه داشتید و باید حتماً ترمودیسک را تعویض می‌کردید، می‌توانید به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید. در این فروشگاه می‌توانید به راحتی بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را تهیه کنید که مناسب‌ترین قیمت‌ها را نیز دارند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *