صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت صدای تق تق یخچال چیست؟ چگونه مشکل را حل کنیم؟

تق تق یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

صدای تق تق یخچال (Fridge Noise) بیشتر به دلیل خراب شدن یکی از قطعات اصلی یخچال مثل فن، اواپراتور، کندانسور و… است.‌ معمولاً تق تق کردن یخچال یک صدای نگران کننده است که حتماً باید در اسرع وقت آن را با تعمیر و یا تعویض قطعات داخلی یخچال برطرف کنید.

البته گاهی اوقات با تراز کردن شیب یخچال به سادگی صدای تق تق یخچال از بین می‌رود؛ ولی قبل از هر تصمیمی بهتر است به سراغ دفترچه راهنمای یخچال بروید. چون بسیاری از صداهای تق تق در یخچال به علت کثیفی‌های روی کندانسور است. پس اگر بتوانید این کثیفی‌ها را برطرف کنید ممکن است صداهای ناهنجار یخچال برطرف شود.

رفع صدای تق تق یخچال

برای برطرف کردن صداهای آزاردهنده یخچال مثل صدای تق تق یخچال بهتر است تمام اجزای یخچال را با دقت بررسی کنید. در اولین گام بهتر است بدانید که در پشت یخچال دو عدد فن وجود دارد یکی از آن‌ها مربوط به کندانسور است و فن دیگری مربوط به اوپراتور یخچال است. پس احتمال دارد که صداهای تق تق یخچال از این دو قسمت باشد. گاهی اوقات به سادگی با فاصله دادن یخچال از دیوار این مشکل برطرف می‌شود.

تعمیر صدای تق تق یخچال

در بعضی مواقع علت شنیدن صدای تق تق یخچال شاید بخاطر سیستم نوفراست باشد. معمولاً این صدا موقع گرم شدن المنت یخچال جهت یخ زدایی در بین حجم عظیمی از یخ و برفک به وجود می‌آید. اگر سریعاً یخ و برفک یخچال را تمیز کنید شاید این صدای تق تق برطرف شود.

تعمیر صدای تق تق یخچال

علت صدای تق تق یخچال چیست؟

اگر با انجام اقدامات بالا باز هم صدای تق تق کردن یخچال از بین نرفت باید دلایل مهم دیگری را بررسی کنید. چون ممکن است علت ایجاد این صداهای ناهنجار خرابی یکی از قطعات ذیل باشد.

  • فن یخچال

فن یکی از قطعات مهم یخچال است که برای خنک کردن تمام بخش های یخچال استفاده می‌شود. پس اگر پره های فن بشکند و یا خم شود یقیناً فن به درستی کار نمی‌کند و باعث صدای تق تق یخچال می‌شود. در صورتی که علت تق تق کردن یخچال خرابی فن باشد باید در اسرع وقت پره های فن را تعمیر یا تعویض کنید.

  • فن کمپرسور و اواپراتور

در بیشتر مواقع فن کمپرسور و اواپراتور بعد از مدتی خراب می‌شود‌ یا اینکه از مقدار روغن داخل فن کاسته می‌شود. به هر حال وجود این عوامل باعث ایجاد سر و صدا شبیه تق تق کردن در یخچال می‌شود. پس بهترین راه برای رفع این مشکل تعمیر و تعویض فن کمپرسور و یا اواپراتور یخچال است. شاید لازم باشد برخی لوازم داخلی یخچال هم روغن کاری و یا تعویض شوند.

  • موتور کندانسور

کار اصلی کندانسور یخچال خنک کردن گاز یخچال است. در اکثر یخچال ها برای خنک کردن کندانسور از یک نوع فن ساده استفاده می‌شود‌. محل دقیق این فن در بخش زیرین یخچال است که گاهی اوقات به دلیل کثیف شدن ممکن است درست کار نکند و یا به طور کامل از کار بیافتد.

موتور کندانسور

اگر چنانچه صدای تق تق یخچال به دلیل خراب شدن موتور فن باشد باید نشانه های دیگری هم در عملکرد یخچال مشاهده شود مثلاً یخچال تند تند خاموش کند یا اینکه در زیر یخچال مقداری آب جمع شود. در چنین حالتی باید اول از همه موتور و فن زیر یخچال را خوب تمیز کنید اگر مشکل تق تق برطرف نشد باید قطعه معیوب را حتماً تعویض کنید.

  • موتور فن بخار یخچال

ممکن است صدای تق تق یخچال به خاطر خراب شدن موتور فن بخار یا همان تبخیر باشد. معمولاً این گونه خرابی بیشتر به علت فرسودگی یخچال و استفاده‌های دراز مدت از یخچال به وجود می‌آید.

  • شل شدن اتصالات موتور یخچال

موتور یخچال درون یک محفظه‌ای است که به کمک بست و پیچ‌های متعددی به یکدیگر متصل شده‌اند‌‌ تا زمانی که موتور به درستی درون این محفظه قرار گرفته باشد هیچ گونه سر و صدایی از موتور یخچال شنیده نمی‌شود؛ ولی به محض اینکه اتصالات و پیچ و مهره های موتور شل شوند در طولانی مدت صداهای مختلفی مثل صدای تق تق کردن یخچال را به وضوح می‌شنوید‌‌.

  • خرابی کمپرسور

هنگامی که کمپرسور بخواهد برای روشن کردن یخچال استارت بزند ولی رله اورلود نتواند این کار را به درستی انجام دهد ممکن است صداهای تق تقی از یخچال شنیده شود. چنانچه موتور بخواهد شروع به کار کند ولی شاتون خراب شده باشد بدون شک یخچال صدای تق تق خواهد داد.

خرابی کمپرسور

سخن پایانی

متأسفانه امروزه فروش قطعات غیر اورجینال و بی‌کیفیت از طریق برخی فروشگاه های لوازم داخلی یخچال سبب ایجاد خسارت های مالی و حتی لطمه های غیر قابل جبران برای خیلی از خریداران تجهیزات برودتی شده است.

از این رو به شما توصیه می‌کنیم برای خرید قطعات برودتی یخچال به نمایندگی های رسمی فروش قطعات برودتی در کشور از جمله صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید؛ زیرا فروشگاه سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی به شما مشتریان گرامی است و شما می‌توانید با خیالی آسوده بهترین محصولات را تهیه نمایید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *