صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت صدای کمپرسور کولر ماشین + روش رفع مشکل

صدای کمپرسور کولر ماشین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

صدای کمپرسور کولر ماشین (The sound of car air conditioner compressor) چه به صورت صداهای زیر و بم و صدای خش خش کردن باشد و چه به صورت بوق زدن و یا زنگ زدن باشد به طور کلی نشان دهنده فرسودگی و معیوب بودن قطعات مختلف کمپرسور است‌؛ ولی برای اینکه مطمئن شوید دقیقاً کدام قطعه از کمپرسور خراب شده است باید به نوع صدای کمپرسور کولر ماشین توجه کنید.

برخی از صداها زمان روشن و خاموش شدن کولر ایجاد می‌شوند. بعضی دیگر از صداها موقع چرخش تسمه و یا تغییرات دمای هواهای خروجی به گوش می‌رسند. پس برای رفع این مشکل باید بتوانید به درستی نوع صدا را تشخیص دهید.

علت صدای کمپرسور کولر ماشین چیست؟

دلایل زیادی برای به وجود آمدن صدای کمپرسور کولر خودرو وجود دارد که در ادامه برخی از علت‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

 • خرابی کمپرسور

اگر صدای کمپرسور کولر ماشین به شکل زوزه کشیدن باشد علت اصلی ترک خوردن دیواره کمپرسور است‌. شاید هم علت صدای کمپرسور این باشد که یک کمپرسور ضعیف روی یک کولر قوی کار گذاشته شده است. در این حالت معمولاً موتور و سیستم کولر خودرو با یکدیگر سازگاری ندارند و مدام از کمپرسور صدای زوزه می‌آید‌.

 • شل شدن کمپرسور

گاهی اوقات به علت شل شدن اتصالات مختلف کمپرسور این قطعه از کولر اتومبیل در جای خود شل می‌شود. پس زمانی که کولر را روشن می‌کنید کمپرسور می‌لرزد و باعث ایجاد صداهای عجیبی مثل تق تق کردن می‌شود.

البته شدت صدای کمپرسور کولر ماشین هم حائز اهمیت است در واقع وقتی صدای کمپرسور شدید باشد علت اصلی این صدا فشار بالای گاز و همچنین برخورد قطعات کمپرسور به یکدیگر است. اما وقتی صدای کمپرسور آرام و کم است احتمال دارد فشار گاز پایین باشد و یا قطعه‌ای از کمپرسور دچار فرسودگی شده است.

شل شدن کمپرسور

 • نشت کردن روغن در کمپرسور

شاید علت صدای کمپرسور کولر ماشین نشتی روغن آن باشد. پس زمانی که کولر را روشن می‌کنید صداهای غیر طبیعی مثل جیر جیر کردن به گوشتان می‌رسد.

 • پاره شدن شلنگ کولر خودرو

در بیشتر مواقع شنیدن صدای ارتعاشی از کمپرسور کولر ماشین به دلیل خرابی شلنگ متصل به کمپرسور است‌. در واقع شلنگی که به کمپرسور کولر وصل می‌شود باید از مسیر مناسبی به کمپرسور برسد. اگر این شلنگ خراب شده باشد و یا از جای اصلی خود تکان خورده باشد باعث ایجاد صداهای ارتعاشی و یا صدای لرزش در کابین خودرو می‌شود‌.

با شنیدن چنین صداهایی اگر شلنگ دچار ساییدگی و پارگی شده است حتماً شلنگ را تعویض کنید در غیر صورت بهتر است مسیر شلنگ را تغییر دهید.

چرا کمپرسور کولر ماشین صدا میده

علت صدای کمپرسور کولر ماشین در بیشتر مواقع به دلیل خرابی و یا فرسودگی برخی لوازم کولر اتومبیل مانند:

 • رله
 • شافت
 • بلبرینگ
 • پیستون
 • الکترووالو
 • سر سلیندر
 • سنسور فشار
 • تنظیمات کلاچ
 • تنظیمات تسمه
 • سوپاپ های کمپرسور

و غیره باشد. پس برای رفع این مشکل باید اول از همه سیستم تهویه مطبوع خودرو را خاموش کنید. سپس بخش چرخاننده کمپرسور ماشین را با کمک دست بچرخانید و با دقت به نوع صدای کمپرسور گوش بدهید. اگر صدای کمپرسور حالت خش خش دارد باید کمپرسور را باز کنید و تمام قطعات داخلی آن را به دقت بررسی کنید.

بعد از آن باید مقدار روغن کمپرسور را نگاه کنید و در صورت نیاز روغن کمپرسور را تکمیل و یا تعویض نمایید. در آخر لازم است تنظیمات قطعات مرتبط با کولر خودرو مثل کلاچ، بلبرینگ و همچنین تسمه را اصلاح کنید.

چرا کمپرسور کولر ماشین صدا میده

خرید کمپرسور کولر ماشین از فروشگاه سیدصالحی

به طور کلی خوب است بدانید که کمپرسور کولر خودرو و دیگر متعلقات این سیستم تهویه مطبوع ماشین آن‌چنان زیاد در معرض استفاده نیستند. پس در کوتاه مدت کمپرسور کولر خودرو دچار خرابی و مشکلات جدی می‌شود‌.

ولی با این وجود باز هم در برخی مواقع با ایجاد صدای کمپرسور کولر ماشین، خاموش شدن یکباره کولر و یا بالا رفتن حرارت کمپرسور، نشت روغن و… متوجه می‌شوید که مشکلات خاصی برای سیستم تهویه اتومبیل شما به وجود آمده است‌. پس برای رفع خرابی کمپرسور کولر ماشین خود باید قطعه معیوب را تعمیر و یا حتی تعویض کنید؛ ولی هیچ نگران نباشید چون با خرید کمپرسور کولر خودرو و یا خرید لوازم کولر ماشین در بالاترین کیفیت از صنایع برودتی سید صالحی به راحتی می‌توانید اختلالات و خرابی کمپرسور کولر اتومبیل را برطرف کنید.

چون صنایع برودتی سید صالحی همواره تلاشگر و پویا با بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز دنیا با برنامه ریزی و تأکید بر نوآوری به عنوان یک مجموعه معتبر و صاحب نام در صنعت سیستم های برودتی خصوصاً فروش لوازم کولر اتومبیل جایگاه مناسبی در ایران دارد و شما می‌توانید بهترین محصولات را با خیالی آسوده از این مجموعه تهیه نمایید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *