صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ثابت نماندن دمای یخچال (رفع مشکل نوسان دما در یخچال)

ثابت نماندن دمای یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ثابت نماندن دمای یخچال (The temperature of the refrigerator does not remain constant) یکی از اصلی‌ترین مشکلات شایعی است که برای هر نوع یخچال و فریزری رخ می‌دهد. متأسفانه ثابت نماندن دمای یخچال عملکرد دستگاه را مختل می‌کند و باعث ذوب شدن مواد غذایی و همچنین فاسد شدن خوراکی‌های درون یخچال می‌شود. البته نوسانات درجه دمای یخچال و فریزر به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع هر مدل یخچالی ممکن است به علت های متعددی دچار نوسان درجه دما شود‌.

بررسی مشکل ثابت نماندن دمای یخچال

اگر یخچال شما دچار نوسان درجه دما شده است یعنی دمای یخچال روی درجه ثابتی نمی‌ماند باید اول از همه مشخص شود که دستگاه برودتی شما از نوع الکترونیکی است یا اینکه نیمه الکترونیکی و یا مکانیکی می‌باشد؛ چون هر کدام از مدل‌های مختلف یخچال به علت های متفاوتی دمای آن‌ها تغییر می‌کند.

یخچال‌های الکترونیکی مجهز به بُرد هستند در صورتی که یخچال‌های مکانیکی از طریق ترموستات روشن و خاموش می‌شوند‌. همچنین یخچال‌های نیمه الکترونیکی مجهز به تایمر هستند؛ اما هر کدام از این سیستم‌ها ارتباط مستقیمی با کمپرسور یخچال دارند. پس چنانچه خراب شوند ارتباط آن‌ها با موتور یخچال قطع می‌شود، در نتیجه دمای یخچال مدام بالا و پایین خواهد کرد.

علت نوسان درجه دمای یخچال چیست؟

علت نوسان درجه دمای یخچال چیست؟

ثابت نماندن دمای یخچال در یخچال‌های الکترونیکی دلایل مختلفی دارد؛ اما بدترین شرایطی که برای یخچال‌های الکترونیکی رخ می‌دهد خرابی سنسور بُرد الکترونیکی و همچنین خرابی کمپرسور یخچال است؛ زیرا برد مانند مغز انسان عمل می‌کند پس اگر دچار خرابی شود اختلالاتی در تمام سیستم‌های داخلی یخچال ایجاد می‌شود و دمای یخچال بالا و پایین خواهد کرد.

خرابی کمپرسور

یکی دیگر از دلایل ثابت نماندن دمای یخچال، خرابی کمپرسور است. در حقیقت کمپرسور با اطلاعاتی که از برد و یا ترموستات به دست می‌آورد برای تنظیم دمای درون یخچال و فریزر در زمان‌های مشخصی خاموش و روشن می‌شود. پس اگر کمپرسور خراب شود به موقع خاموش و روشن نخواهد شد، در نتیجه دمای یخچال مدام کم و زیاد می‌شود.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل افزایش و کاهش دمای یخچال خرابی ترموستات است. در واقع ترموستات وظیفه دارد با ارسال فرمان به موتور یخچال دستور خاموش و روشن دادن را به کمپرسور یخچال بدهد. پس اگر ترموستات خراب شود دمای یخچال به طور ناگهانی یا بالا می‌رود و یا پایین خواهد آمد.

خرابی لاستیک دور درب یخچال

همیشه علت بالا پایین شدن دمای یخچال، خرابی قطعات اصلی یخچال نیست، بلکه گاهی اوقات خراب بودن لاستیکی که دور درب یخچال است علت نوسان درجه دستگاه برودتی به شمار می‌آید. پس توجه داشته باشید که لاستیک دور یخچال ترک خوردگی و یا شکستگی نداشته باشد. البته اگر مدام در طول شبانه روز درب یخچال باز و بسته شود در نتیجه هوای سرد از درون کابین یخچال خارج می‌شود، بنابراین درجه دمای یخچال به طور مدام در نوسان است تا کمپرسور دمای درون کابین را به تعادل برساند.

اگر گسگت یخچالی یا نوار دور درب یخچال شما دچار پوسیدگی و خرابی شده است، می‌توانید انواع گسگت های یخچالی و صنعتی را با قیمت مناسب و دوام بالا و کیفیت درجه یک از فروشگاه سید صالحی بصورت آنلاین و حضوری تهیه نمایید.

نشتی گاز یخچال

اگر مدار گاز کیپ شود و یا گاز نشتی داشته باشد باز هم دمای یخچال الکترونیکی و همچنین نیمه الکترونیکی و مکانیکی ثابت نمی‌ماند و موجب بالا رفتن دمای یخچال می‌شود. برای بررسی مشکل گاز یخچال، تنها کافیست داخل یخچال را استشمام کنید بدون شک متوجه خواهید شد که بوی زننده و غیرمعمولی از درون یخچال خارج می‌شود.

رفع مشکل نوسان دما در یخچال

رفع مشکل نوسان دما در یخچال

نوسانات جریان برق یکی دیگر از دلایل خرابی قطعات الکترونیکی و علت بالا رفتن درجه یخچال است. این مشکل در نهایت باعث افزایش و کاهش درجه یخچال و خرابی قطعات مختلف در سیستم‌های برودتی می‌شود. بهترین راهکار برای از بین بردن این مشکل در مدل‌های مختلف سیستم‌های برودتی استفاده از محافظ های برق است. مطمئناً کنترل نوسانات برق نقش مؤثری در افزایش طول عمر یخچال و تنظیم درجه دمای یخچال دارد.

علت ثابت نماندن دمای فریزر

افزایش حجم برفک بر روی دیواره فریزر و یا از کار افتادن سیستم یخ زدایی در یخچال‌های الکترونیکی باعث ثابت نماندن دمای یخچال می‌شود‌. پس لازم است هر چند وقت یکبار تمام کشوها و دیوارهای فریزر را از وجود یخ و برفک پاک کنید.

علت چشمک زدن درجه یخچال

از موارد دیگری که باعث چشمک زدن درجه یخچال می‌شود خراب شدن رله اورلود خازن موتور در یخچال‌های متنوع است. تعمیر و یا تعویض این قطعه در یخچال برای تنظیم درجه دمای یخچال به مهارت و ابزارهای تخصصی نیاز دارد.

سخن پایانی

به طور معمول باید دمای یخچال و فریزر با توجه به سیستم یخچال و میزان دمای محیطی که یخچال در آن قرار دارد روی درجه ثابتی بماند؛ اما چنانچه متوجه ثابت نماندن دمای یخچال شدید باید مواردی از قبیل نوسانات جریان برق، برد الکتریکی، سنسور یخچال و همچنین رله اورلود خازن، گاز مبرد، ترموستات و سایر قطعات یخچال را به دقت بررسی کنید.

اگر لازم بود که قطعه‌ای را تعویض کنید بهتر است قطعه مورد نظرتان را با خیال راحت در مناسب ترین قیمت از صنایع برودتی سید صالحی تهیه کنید؛ زیرا صنایع برودتی سید صالحی به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان و واردکنندگان صنایع برودتی شناخته می‌شود. این فروشگاه دارای محصولات متنوعی در زمینه سیستم‌های برودتی است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *