صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۷ علت باد گرم زدن کولر گازی (چرا کولر گازی باد گرم می زند؟)

باد گرم زدن کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

باد گرم زدن کولر گازی و کاهش باد سرد در این نوع سیستم خنک کننده یکی از مشکلات شایعی است که در روزهای گرم تابستان رخ می‌دهد. در این حالت برخلاف انتظار شما کولر گازی به جای خنک کردن فضا با تولید باد گرم باعث گرم شدن محیط می‌شود. دقت کنید باد گرم زدن کولر گازی اصلاً نشانه خوبی نیست چون ممکن است یکی از قطعات کولر گازی خراب و یا سوخته باشد. پس باید برای عیب یابی و همچنین تعمیرات کولر گازی در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهید.

علت باد گرم زدن کولر گازی چیست؟  (?Why Your AC is Blowing Warm Air)

کولر گازی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سیستم‌های خنک کننده‌ای است که در روزهای گرم سال دمای محیط بسته را به حد مطلوبی می‌رساند‌؛ اما بارها دیده شده است که این دستگاه تهویه مطبوع به جای اینکه با خارج کردن باد خنک باعث دل‌چسب شدن هوای گرم محیط شود باد گرم بیرون می‌دهد. به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از وب سایت صنایع برودتی سید صالحی بررسی کنیم که علت باد گرم زدن کولر گازی چیست؟

علامت باد گرم کولر گازی

دومین علت باد گرم زدن کولر گازی شاید کثیفی بیش از اندازه فیلترها باشد. معمولاً در چنین شرایطی که فیلترها با گرد و خاک مسدود می‌شوند یک علامت باد گرم کولر گازی خروج گرد و غبار همراه با خفگی هوای محیط از دستگاه است. پس باید سریعاً فیلترها یا تمیز شوند و یا تعویض گردند.

اگر به دنبال این سؤال هستید که چرا کولر گازی باد گرم میزند باید گفت تنها با سرویس کولر گازی به پاسخ این سؤال می‌رسید؛ چون یکی از دلایل باد گرم زدن کولر گازی مشکلات برقی در کولر گازی خانگی و حتی علت باد گرم زدن کولر ماشین است. پس عدم سرویس به موقع این سیستم خنک کننده می‌تواند باعث مختل کردن عملکرد اسپلیت و مشکلاتی دیگر در سیستم برق رسانی کولر گازی شود.

وقتی کولر گازی باد گرم می زند چه کنیم؟

وقتی کولر گازی باد گرم می زند چه کنیم؟

زمانی که متوجه شدید کولر گازی باد گرم بیرون می‌دهد باید سریعاً دستگاه‌ را خاموش کنید؛ چون به احتمال زیاد قطعه‌ای از کولر گازی دچار مشکل شده است. شاید هم تنظیمات ریموت کولر گازی به هم ریخته باشد. پس در اولین گام بعد از خاموش کردن اسپلیت حتماً کنترل دستگاه را بررسی کنید، شاید به اشتباه دستتان روی دکمه باد گرم رفته باشد.

علت سرد و گرم شدن باد کولر گازی

دقت کنید گاز مبرد یا همان گاز فریون در سیستم کولر گازی به عنوان گاز خنک کننده درون کمپرسور وظیفه دارد هوای محیط را خنک کند. چنانچه میزان گاز خنک کننده در کمپرسور به حد پایینی برسد قطعاً شما با باد گرم زدن کولر گازی روبه‌رو خواهید شد. به همین علت باید در اسرع وقت گاز کولر شارژ شود. انواع گازهای برودتی با کارایی بالا و قیمت بسیار مناسب توسط صنایع برودتی سید صالحی به‌صورت آنلاین و حضوری در سراسر ایران عرضه می‌شود/

علت باد گرم کولر گازی

یکی دیگر از علت باد گرم زدن کولر گازی سوختن موتور فن است. این قطعه در کندانسور وظیفه دارد با چرخاندن پروانه‌هایش باد تولید کند. پس خرابی و یا سوختن موتور فن باعث تولید هوای گرم در محیط می‌شود.

علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

اگر کمپرسورهای برودتی در کولر گازی پنجره ای و هر نوع کولر گازی دیگری به دلایل مختلفی مثل:

  • ضربه خوردن
  • کثیف شدن کویل ها
  • قرار دادن کمپرسور در برابر نور مستقیم خورشید
  • ضعیف بودن برق سیستم
  • هرز شدن پیچ های پروانه فن خنک کننده

و غیره خراب شوند یا بسوزند بدون شک در تولید هوای خنک از کولر گازی اختلالاتی ایجاد خواهد شد. در نهایت خرابی کمپرسورهای برودتی باعث باد گرم زدن کولر گازی می‌شود‌.

باد گرم کولر گازی در زمستان

باد گرم کولر گازی در زمستان

یادتان باشد به طور کلی ترموستات در کولرهای گازی چه در زمستان و چه در روزهای گرم تابستان برای تنظیم و تعدیل میزان دمای دلخواه شما در ساختار کولر گازی تعبیه شده است. در واقع ترموستات با بررسی مداوم میزان دمای محیط به سیستم خنک کننده دستور خاموش و روشن شدن می‌دهد. بنابراین خراب شدن ترموستات اطلاعات اشتباهی را به دستگاه ارسال می‌کند و باعث باد گرم زدن کولر گازی می‌شود.

سخن پایانی

دقت کنید برخلاف تصور بیشتر افراد تنها به هم ریختن تنظیم باد گرم کولر گازی علت اختلال در این سیستم تهویه مطبوع و ایجاد باد گرم زدن از کولر گازی نیست. بلکه عوامل مختلفی که در بالا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند تأثیر زیادی در باد گرم زدن کولر گازی داشته باشد.

بهتر است به طور مجزا تمامی علت های خرابی کولر گازی را بررسی کنید، سپس برای تهیه قطعات اورجینال لوازم معیوب به قیمت مناسب به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه نمایید؛ زیرا مجموعه بزرگ سید صالحی با سابقه‌ای بیش از 30 سال در عرصه تولید و توزیع قطعات دستگاه‌های برودتی از جمله کمپرسورهای برودتی، لوازم کولر گازی، لوازم کولر اتومبیل و… با تکیه بر علم روز و تجربه متخصصان این صنعت در جهت عرضه محصولات باکیفیت اقدام نموده است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *