صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت خاموش نشدن کولر گازی اسپیلت چیست؟ (آموزش رفع مشکل)

خاموش نشدن کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خاموش نشدن کولر گازی (Air conditioner not turning off) به مدت طولانی باعث می‌شود فشار زیادی به سیستم تهویه مطبوع وارد شود‌‌، در نتیجه طول عمر کولر گازی کاهش می‌یابد. همچنین مداوم کار کردن کمپرسور کولر کاری سبب افزایش هزینه‌های برق خواهد شد. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت صنایع برودتی سید صالحی تصمیم داریم در مورد دلایل خاموش نشدن کولر گازی بیشتر صحبت کنیم.‌ پس اگر شما هم دچار چنین مشکلی شده‌اید بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید‌‌.

مشکل خاموش نشدن کولر گازی ، عجیب اما واقعی!

شاید بارها دیده باشید که یکی از مشکل‌های اساسی کولرهای گازی این است که کولر روشن نمی‌شود؛ اما گاهی اوقات قضیه کاملاً برعکس است و کولر گازی خاموش نمی‌شود. بنابراین بهتر است زمانی که با چنین مشکلی روبه‌رو شدید در اسرع وقت با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید تا با بررسی قسمت‌های مختلف کولر گازی قطعه معیوب را تعمیر یا تعویض کند؛ چون ممکن است علت خاموش نشدن کولر گازی دلیل تخصصی داشته باشد.

چرا کنترل کولر گازی کار نمی‌ کند؟

یکی از رایج ترین دلیلی که باعث خاموش نشدن کولر گازی می‌شود از کار افتادن کنترل سیستم تهویه یا قفل شدن کنترل کولر گازی است. گاهی اوقات علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل این است که باتری ریموت کنترل کولر تمام شده است یا اینکه مشکلی در چشمی کنترل به وجود آمده است. شاید هم سنسورهای سیستم و بُرد کنترل کولر گازی دچار مشکل شده باشد.

پس در چنین مواقعی از خود می‌پرسید چگونه کولر گازی را خاموش کنیم؟ در صورت بروز چنین مشکلی اول از همه باتری کنترل کولر را تعویض کنید. بعد از آن چشمی گیرنده کنترل را تمیز کنید. چنانچه کمپرسور دستگاه خاموش نشد باید حسگرها و دیگر لوازم کولر گازی دستگاه را بررسی کنید. برای آشنایی با نحوه کار کردن با ریموت کولر گازی و یادگیری ترفندهای کار با کولر اسپیلت خود بهتر است مقاله‌ی راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی را مطالعه نمایید.

علت خاموش نشدن کولر گازی اسپلیت

علت خاموش نشدن کولر گازی اسپلیت

زمانی که کولر گازی شما خاموش نمی‌شود بعد از ریموت سیستم تهویه در اولین فرصت ترموستات دستگاه را بررسی کنید. این قطعه میزان دمای مناسب برای عملکرد کولر گازی را تنظیم می‌کند‌. پس زمانی که شما کولر گازی را روی دمای بسیار پایینی قرار داده باشید بدون شک همین موضوع کارکرد کمپرسور سیستم تهویه را مختل می‌کند و باعث می‌شود که کولر مدام کار کند و اصلاً خاموش نشود. پس دمای ترموستات را بیشتر کنید تا کولر خاموش شود. اگر باز هم کولر خاموش نشر احتمالاً ترموستات خراب شده است و باید تعویض شود.

علت روشن ماندن کمپرسور کولر گازی

یکی از علت های دیگری که باعث خاموش نشدن کولر گازی می‌شود خرابی سنسور دما است. معمولاً سنسور دما در جایی نزدیک به شیلنگ اواپراتور است، بنابراین وظیفه دارد دمای محیط را به درستی کنترل کند. در حقیقت سنسور دما با ارسال پیام به بُرد کنترل سیستم تهویه مطبوع دستور می‌دهد که دمای محیط به اندازه کافی خنک است و باید کمپرسور خاموش شود. پس چنانچه سنسور خراب باشد کمپرسور دائم روشن می‌ماند‌ و خاموش نمی‌شود.

آیا کمپرسور کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟

خیر، خاموش نشدن کولر گازی دلایل مختلفی دارد. یک علت خاموش نشدن کمپرسور کولر گازی گیر گردن رله کمپرسور است. در واقع رله اورلود خازن کمپرسور کولر جریان الکتریکی را در قسمت‌های مختلف سیستم تهویه مطبوع مدیریت می‌کند. چنانچه کولر گازی هیچ اختلالی نداشته باشد یک جریان ۲۴ ولتی به سمت رله اورلود خازن در کمپرسور ارسال می‌شود در نتیجه کمپرسور و همچنین فن موتور کندانسور به موقع خاموش و روشن می‌شوند؛ ولی اگر رله اورلود گیر کند و به موقع باز نشود بدون شک کمپرسور به طور مداوم فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

آیا کمپرسور کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟

علت خاموش نشدن کولر گازی پنجره ای

شاید یکی از دلایل خاموش نشدن کولر گازی پنجره ای نیز انجماد و یخ زدگی روی بدنه خارجی کولر باشد. البته در بیشتر مواقع نشتی گاز مبرد باعث می‌شود کولر به اندازه کافی دمای محیط را خنک سازی نکند. در نتیجه کمپرسور کولر به طور دائم کار می‌کند و اصلاً خاموش نمی‌شود.

روشن بودن دائم کولر گازی

کثیف بودن و جرم گرفتن کویل های کندانسور یکی دیگر از دلایلی است که باعث خاموش نشدن کولر گازی می‌شود. اگر اجرام خارجی مثل گرد و خاک، آشغال و برگ و… داخل کولر گازی جمع شود مطمئناً گرمای پنل خارجی در کولر گازی گیر می‌افتد. در نتیجه سیستم تهویه مطبوع برای رسیدن به یک دمای مطلوب مدام کار می‌کند. پس یادتان باشد هر چند وقت یکبار فیلترها و پنل بیرونی کولر گازی را تمیز کنید.

سخن پایانی

در این مطلب علت های مختلف خاموش نشدن کولر گازی را با یکدیگر بررسی کردیم. پس امیدواریم با تعمیر و یا تعویض قطعه معیوب در کولر گازی به راحتی بتوانید این مشکل را برطرف کنید. چنانچه به قطعه‌ای اورجینال از لوازم کولر گازی نیاز دارید به شما پیشنهاد می‌دهیم به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید. تنها کافیست سفارش خود را از طریق وب سایت رسمی صنایع برودتی سید صالحی ثبت کنید تا در اسرع وقت قطعه درخواست شده شما با تضمین اصل بودن کالا در مناسب ترین قیمت درب منزل به شما تحویل داده شود.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *