صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بررسی تفاوت اواپراتور و کندانسور به زبان ساده

تفاوت اواپراتور و کندانسور
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت اواپراتور و کندانسور (Difference Between Condenser and Evaporator) بیشتر در انتقال دادن حرارت سیال درون سیستم‌های تهویه مطبوع است. به این صورت که اواپراتور به سیال گرما می‌دهد تا سیال از حالت مایع به گاز تبدیل شود‌. پس در اواپراتور تنها عملیات تبخیر Evaporate صورت می‌گیرد. ولی کندانسور با گرفتن گرما از سیال غالباً سیال را از حالت گاز به مایع تبدیل می‌کند. بنابراین وظیفه کندانسور تنها عملیات میعان Condensation است. شاید انواع کندانسور و انواع اواپراتور از لحاظ ساختاری شبیه به هم باشند ولی مهم‌ترین تفاوت اواپراتور و کندانسور در نوع عملکرد این دو قطعه در سیکل تبرید یا همان تولید فرآیند سرمایش است.

تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

ساختار سیستم‌های تهویه مطبوع به گونه‌ای است که مهم‌ترین اجزای آن‌ها کمپرسورها، کندانسور و همچنین شیر انبساط به همراه اواپراتورها هستند. بنابراین مبرد در این سیستم‌ها وظیفه دارد تا گرمای فضای داخل را گرفته و به محیط بیرون انتقال دهد. در این چرخه نیز مبرد بعد از گرفتن گرمای فضای داخل وارد کمپرسور می‌شود. مبرد در اینجا به حالت گاز فشرده درآمده و بسیار داغ می‌شود‌.

پس مبرد با دمای زیادی وارد کندانسور خواهد شد. در اینجا کندانسور کولر گازی، کندانسور یخچال و هر نوع کندانسور دیگری سعی می‌کند گرمای مبرد را بگیرد و مبرد را از حالت گاز به یک مایع تبدیل کند. در نهایت اواپراتور مجدداً به مبرد گرما می‌دهد و باعث تبخیر شدن مبرد از سیستم تهویه می‌شود. این سیکل به طور مداوم تکرار و تکرار می‌شود.

تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

انواع کندانسور و انواع اواپراتور

کندانسورهای صنعتی و ساده در ظرفیت‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند‌. اگر چه در تمام کندانسورها فقط گاز فریون به عنوان گاز مبرد عبور می‌کند‌ ولی مبرد قبل از وارد شدن به کندانسور باید تا حد لازم متراکم و گرم شود‌ تا برای برقراری انتقال گرما آماده باشد. به همین دلیل کندانسورها به دو گروه کندانسور هوایی و کندانسور آبی دسته بندی می‌شوند‌. اما کارکرد اواپراتورها بی حد و مرز است از این رو اواپراتورها در سیستم‌های مرکزی و سیستم‌های منفرد کاربردهای زیادی دارند. پس اواپراتورها در نمونه‌های مختلفی از جمله اواپراتور سیلابی، اواپراتور مستقیم و اواپراتور خشک ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهم‌ترین تفاوت اواپراتور و کندانسور

در کندانسور چیلر و هر نوع کندانسور برودتی دیگری فقط عملیات میعان انجام می‌شود. یعنی گرمای مبرد گرفته می‌شود تا از حالت گاز به حالت مایع دربیاید. اصولاً در کندانسور برای خنک کردن مبرد از هوا یا آب استفاده می‌شود. اگر کندانسور مبرد را با کمک هوا خنک کند به آن کندانسور هوایی یا همان کندانسور هوا خنک می‌گویند. ولی اگر خنک کردن مبرد با کمک آب انجام شود به آن کندانسور آبی می‌گویند.

در صورتی که در تمامی اواپراتورها حتی اواپراتور های نفراست فقط عملیات تبخیر انجام می‌شود. یک اواپراتور با گرما دادن به مبرد سبب می‌شود تا مبرد از حالت مایع به گاز تبدیل شود و دوباره وارد چرخه سیکل تبرید شود‌. البته خوب است بدانید که اواپراتورها به شکل صفحه ای، پوسته‌ای و لوله‌ای ساخته می‌شوند.

مهم‌ترین تفاوت اواپراتور و کندانسور

سخن پایانی

در تفاوت اواپراتور و کندانسور یادتان باشد تنها تفاوت بین انواع کندانسور مثل کندانسور تبخیری، کندانسور مایکروچنل، کندانسور هوایی و آب خنک با انواع اواپراتورها مثل اواپراتور مرطوب، اواپراتور پلیتی و اواپراتور خشک فقط در نوع گرما دادن و گرما گرفتن است. در واقع فرآیندهای درون کندانسور گرمازا هستند و فرآیندهای درون اواپراتور گرماگیر هستند.

از طرفی فشار مبرد در کندانسور بالا می‌رود ولی در اواپراتور فشار داخلی پایین می‌آید. مهم‌تر اینکه در کندانسور انرژی از سیستم آزاد می‌شود ولی در اواپراتور به انرژی نیاز است. پس برای اینکه سیستم تهویه مطبوع بهترین عملکرد را داشته باشد باید اواپراتور و کندانسور به خوبی عملیات تبخیر و میعان را در کمترین زمان انجام دهند. به همین منظور صنایع برودتی سید صالحی سیدصالحی انواع و اقسام اواپراتور و کندانسورها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌کند. بنابراین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول مورد نظر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *