صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اصلی ترین اجزای سردخانه صنعتی و وظیفه هر کدام

اجزای سردخانه صنعتی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اجزای سردخانه صنعتی (corpse refrigeration applications) شامل قطعات و تجهیزات مختلفی است که نقش مهمی را در ایجاد دمای مورد نیاز سردخانه‌های بزرگ و صنعتی ایفاء می‌کنند. این تجهیزات برودتی همگی نام‌های مشخص و وظایف متعددی دارند. ولی تمامی اجزای سردخانه صنعتی سعی می‌کنند دمای یک محیط بسته را زیر صفر و یا در دمای بالای صفر متناسب با نیاز سردخانه تغییر دهند. پس لازم است تا شما با قطعات و اجزای مهم سردخانه‌های صنعتی آشنا شوید‌ تا در زمان بروز مشکلاتی در سردخانه بتوانید در کمترین زمان قطعه معیوب شده را تعمیر یا تعویض کنید.

اصلی ترین اجزای سردخانه صنعتی

سردخانه‌های صنعتی در مدل‌ها و نمونه‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند‌. ولی تمامی سردخانه‌های صنعتی برای تولید فرآیند سرمایش و راه اندازی بهترین سیستم های برودتی دارای قطعات و تجهیزات مشابهی هستند‌. پس در ادامه این متن از وب سایت صنایع برودتی سید صالحی برخی از مهم‌ترین اجزای سردخانه‌های صنعتی را برایتان معرفی می‌کنیم.

اصلی ترین اجزای سردخانه صنعتی

کمپرسور

مهم‌ترین قطعه‌ای که در سردخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود کمپرسور است. این قطعه با فشرده سازی مبرد سعی می‌کند تا فشار و دمای مبرد را افزایش دهد. کمپرسورهای برودتی بسته به نیاز سردخانه ها در ۳ گروه اصلی تولید و استفاده می‌شوند‌.

  • کمپرسور بسته یا هرمتیک
  • کمپرسور نیمه بسته یا سمی هرمتیک
  • کمپرسور باز

فیلتر درایر

یکی دیگر از اصلی ترین اجزای سردخانه صنعتی فیلتر درایرها هستند. این قطعه در فرایند تولید سرمایش مواد نامطلوب مثل رطوبت و اسیدها را به خود جذب می‌کند. پس در هر بار سرویس بهتر است این قطعه تعویض شود. انواع فیلتر درایر در سردخانه‌های صنعتی عبارتند از:

  • فیلتر درایر ترکیبی
  • فیلتر درایر خط ساکشن
  • فیلتر درایر خط مایع
  • فیلتر درایر دو جهته

‌کندانسور

کندانسور یا همان چگالنده یکی دیگر از اجزای سردخانه صنعتی است. این قطعه گاز مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل می‌کند. البته کندانسورهای صنعتی در نمونه‌های مختلفی تولید می‌شوند از جمله:

  • کندانسور تبخیری
  • کندانسور از راه دور
  • کندانسور یونیت

‌کندانسور

اواپراتور

یکی از مهم‌ترین اجزای سردخانه صنعتی اواپراتورها هستند. این قطعه گاز مبرد را از حالت مایع به گاز تبدیل می‌کند. بنابراین اواپراتورها در کلیه تبریدهای صنعتی یک قطعه ضروری به شمار می‌آیند. همچنین از نظر حجم، ابعاد و ظرفیت در نمونه‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند‌.

سیستم انبساط

سیستم انبساط در بین اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده سردخانه صنعتی نقش مهمی را ایفاء می‌کند. این قطعه مبرد مایع را تحت فشار پایین به ذرات کوچکتری تبدیل می‌کند تا مایع مبرد با جذب گرمای محیط بتواند تبخیر شود‌.

مبرد

مبرد یک نوع ماده شیمیایی است که به راحتی با تغییر دما از حالتی به حالت دیگر شکل می‌گیرد. در نتیجه مبردها باعث کاهش دما در تجهیزات سردخانه‌های صنعتی می‌شوند.‌ البته مبردها به دو شکل مصنوعی و طبیعی به کار می‌روند. مبردهای مصنوعی گازهایی مثل هیدروفلوئوروکربن ها HFC، هیدروکلروفلوئوروکربن ها HCFC و کلروفلوئوروکربن ها CFC هستند. ولی مبردهای طبیعی از موادی مثل دی اکسید کربن، هیدروکربن ها و از همه مهم‌تر آمونیاک تهیه می‌شوند‌.

مبرد اجزای سردخانه صنعتی

سخن پایانی

اگر چه همیشه اصلی ترین اجزای سردخانه صنعتی (corpse refrigeration applications) کندانسورها، اواپراتورها، کمپرسورها و فیلترهای درایر هستند. ولی ترمومتر و ترموستات هم از جمله قطعات مهمی در سردخانه‌های صنعتی به حساب‌ می‌آیند. زیرا این ابزارها دمای سردخانه را به طور مداوم اندازه‌گیری می‌کنند و شرایط مطلوبی را برای نگهداری حجم زیادی از مواد غذایی فراهم می‌کنند. پس لازم است تا تمامی قطعات و تجهیزات سردخانه‌های صنعتی را از برندهای معتبر تهیه و خریداری کنید. البته اگر تمایل دارید می‌توانید اجزای مهم سردخانه صنعتی میوه، صیفی جات و سایر مواد غذایی خودتان را به صورت اورجینال و باکیفیت از صنایع برودتی سید صالحی تهیه کنید.

ما در این مجموعه اصلی ترین قطعات و اجزای سردخانه‌های صنعتی را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌کنیم. بنابراین شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات برودتی اصل و مرغوب مورد نظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *