صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه تعویض و تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال فریزر‌

تعمیر رله استارت کمپرسور
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رله استارت یخچال فریزر چیست و چگونه تعویض یا تعمیر می‌شود؟ یخچال یکی از لوازم ضروری هر آشپزخانه‌ای است که نقش مهمی در منازل دارد. استفاده مداوم از یخچال باعث خرابی آن می‌شود که یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین این ایرادات خراب شدن رله استارت یخچال فریزر است. صنایع برودتی سید صالحی یکی از تعمیرکنندگان مجاز در زمینه تعمیر رله استارت کمپرسور (Compressor start relay repair) یخچال و سایر کمپرسور های برودتی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با تعمیر و تعویض رله استارت کمپرسور یخچال فریزر بیشتر آشنا شوید.

رله استارت یخچال فریزر چیست؟

همانطور که می‌دانید یخچال به دلیل مصرف همیشگی که داشته در معرض خراب شدن بیشتری نیز قرار دارد. یکی از بیشترین ایرادات و خرابی‌های این وسیله، خراب شدن رله استارت است. وظیفه آن راه اندازی یخچال بوده و باعث عبور جریان الکتریکی در مدار برق می‌شود.

این قطعه مانند یک کلید باعث قطع و وصل شدن جریان الکتریکی می‌شود و با نیروی برق کار می‌کند. این وسیله کاربردهای بسیار زیادی دارد و علاوه بر یخچال در بیشتر وسایل برقی به کار می‌رود. از کاربردهای رله استارت یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل کردن پمپ سوخت خودروها
  • کنترل کردن جریان و ولتاژ برق در دستگاه‌های الکتریکی
  • راه اندازی و استارت موتورهای الکترونیکی

رله استارت یخچال فریزر چیست؟

علائم خراب شدن رله استارت یخچال‌ فریزر

رله استارت یک وسیله برای شروع به کار کمپرسورهای یخچال است که به عنوان یکی از دلایل کار نکردن یخچال‌ها به شمار می‌رود. تشخیص دادن خرابی این قطعه بسیار آسان است ولی تعمیر یا تعویض آن نیاز به مهارت و دانش دارد. در واقع با خراب شدن این قطعه گاز یخچال خالی می‌شود و یخچال فریزر گرم شده و سرمای خود را از دست می‌دهد.

یکی دیگر از علائم خراب شدن رله استارت یخچال منجمد نشدن خوراکی‌ها و مواد غذایی است. همچنین ایجاد سروصدای غیر عادی از یخچال و به گوش رسیدن صدای تق با هر بار استارت کمپرسور از دیگر علائم خرابی رله استارت بوده که باید جهت تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال اقدام کنید. شنیدن این صدا به طور مکرر نشان‌دهنده اشکال در رله استارت می‌باشد.

دلایل خراب شدن رله استارت یخچال فریزر

رله استارت به عنوان قلب تپنده یخچال شناخته می‌شود و یکی از دلایل اصلی خراب شدن آن اختلالات جریان برق و نوسانات آن است. یکی از بهترین روش‌ها جهت جلوگیری از این مشکل استفاده از محافظ‌های الکترونیکی است.

چگونگی تست خرابی رله استارت یخچال

در صورتی که یخچال شما دارای علائم خرابی بود می‌بایست قطعه رله استارت را از آن جدا و بررسی کنید. این قطعه بسیار ارزان قیمت است و تعویض آن هزینه بر نخواهد بود. جهت تست خراب بودن رله استارت طبق مراحلی که در ادامه می‌گوییم اقدام کنید:

  • در ابتدا یخچال فریزر را خاموش کنید و گارد محافظتی که در پشت یخچال قرار دارد را بردارید تا کمپرسور دیده شود.
  • رله استارت در پشت یخچال و کنار کمپرسور قرار گرفته است و چند سیم از آن خارج شده است.

چگونگی تست خرابی رله استارت یخچال

تست رله یخچال فریزر بدون استفاده از ابزار

رله استارت یخچال به صورت چشمی و بدون استفاده از ابزار خاصی قابل بررسی است. در صورت دیدن زنگ‌زدگی و یا خوردگی که از علائم خرابی رله استارت هستند می‌توانید اقدام به تعویض آن نمائید. همچنین در صورتیکه قطعه فرسوده بود می‌بایست به فکر تعمیر رله استارت کمپرسور (Compressor start relay repair) یخچال یا تعویض آن باشید. رله یخچال فریزهای جدید به صورت جامد هستند و با تکان آن و گوش دادن به صدای داخل قطعه می‌توانید به خرابی آن پی ببرید. در صورت شنیدن صدای تق تق به احتمال خیلی زیاد رله استارت یخچال سوخته است.

تست رله یخچال فریزر با استفاده از تجهیزات

تست رله یخچال فریزر با استفاده از تجهیزاتی مانند اهم متر نیز امکان‌پذیر است که در این حالت قطع شدگی داخل سیم پیچ بررسی می‌شود. به این ترتیب مقاومت بین پایه‌های رله به صورت دوتایی اندازه‌گیری می‌شود.

تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال فریزر

جهت تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال به دلیل اتصال آن به موتور باید طبق مراحل زیر پیش بروید.

  • در ابتدا یخچال فریزر را خاموش کنید و از برق بکشید.
  • با کمک پیچ گوشتی صفحه حفاظتی را از کمپرسور خارج کنید.
  • رله با سه سوکت به کمپرسور متصل است که با آزاد کردن آن‌ها می‌توانید رله را به راحتی جدا کنید.
  • با انجام تست خرابی رله استارت علت خرابی را پیدا کرده و جهت تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید یخچال فریزر یکی از لوازم پرکاربرد در آشپزخانه است که خراب شدن آن باعث مختل شدن زندگی می‌شود‌. یکی از مشکلاتی که برای یخچال فریزر پیش می‌آید خراب شدن رله استارت کمپرسور است.

این قطعه مسئول رساندن برق به کمپرسور و انتقال جریان برق است. تشخیص دادن به موقع خرابی رله استارت و حل مشکل آن باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود‌. تست خرابی و تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال حتما باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود. صنایع برودتی سید صالحی تعمیر رله استارت کمپرسور یخچال را در بالاتری سطح کیفی ارائه می‌دهد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *