صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

وسایل مورد نیاز جوشکاری شامل چه چیزهایی می ‌شود؟

وسایل مورد نیاز جوشکاری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای شروع جوشکاری فراهم آوردن وسایل مورد نیاز جوشکاری (Welding equipment) ضروری است. این وسایل هم شامل ابزارهای فرآیندهای جوشکاری و هم تجهیزات ایمنی حین جوشکاری است. در ادامه مطلب ضمن اشاره به لیست مهمترین وسایل لازم برای کارگاه جوشکاری ، نکات مهمی که باید درباره جوشکاری بدانید را نیز ذکر کرده‌ایم. تا پایان همراه ما باشید.

جوشکاری به زبان ساده

جوشکاری یک فرایند صنعتی است که برای اتصال قطعات فلزی با استفاده از حرارت یا فشار به کار می‌رود. در این فرایند، قطعات فلزی با استفاده از جوشکاری به هم متصل می‌شوند تا اتصال قوی و مستحکمی بین آنها ایجاد شود. جوشکاری به عنوان یکی از روش‌های مهم تولید و تعمیرات صنعتی استفاده می‌شود و در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، ساخت سازه‌های فلزی، صنعت دریایی و هوا و فضا استفاده می‌شود.
در جوشکاری، حرارت یا فشار به قطعات فلزی اعمال می‌شود تا آنها ذوب یا نیمه ذوب شوند و پس از خنک شدن، اتصال قوی و دوام‌داری بین دو قطعه فلزی ایجاد می‌شود.

کاربردهای جوشکاری

کاربردهای جوشکاری بسیار گسترده هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • صنعت خودروسازی: جوشکاری در تولید خودروها بسیار حائز اهمیت است. قطعات فلزی خودروها از طریق جوشکاری به هم متصل می‌شوند، از جمله بدنه خودرو، قاب فریم، صفحه نمایش و سیستم‌های تعلیق.
 • صنعت ساخت و ساز: در ساختمان‌سازی، جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی استفاده می‌شود. این شامل جوشکاری ستون‌ها، بالکن‌ها، درب‌ها، پل‌ها و سازه‌های فلزی دیگر است.
 • صنعت دریانوردی: در صنایع دریانوردی، جوشکاری برای ساخت قطعات فلزی از جمله صفحات کشتی، لوله‌های فولادی، ساختارهای زیردریایی و پلتفرم‌های نفتی استفاده می‌شود.
 • صنعت هوانوردی: در صنایع هوانوردی، جوشکاری برای ساخت و تعمیر قطعات هواپیما استفاده می‌شود. این شامل ساخت بدنه هواپیما، موتورها، سیستم‌های هیدرولیکی و الکتریکی است.
 • صنعت نفت و گاز: در صنعت نفت و گاز، جوشکاری برای ساخت و تعمیر لوله‌ها، تجهیزات نفتی و گازی استفاده می‌شود.
 • صنعت الکترونیک: در صنعت الکترونیک، جوشکاری برای ساخت قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای مثال در ساخت مدارهای الکترونیکی و قطعات دقیق.

کاربردهای جوشکاری

جوشکاری در صنایع دیگری نیز مانند صنعت لوازم خانگی، صنعت فضایی، صنعت غذایی و صنعت دفاعی نیز استفاده می‌شود. اما برای شروع این حرفه و کار در زمینه جوشکاری در مرحله اول باید با وسایل مورد نیاز جوشکاری آشنا باشید. در ادامه مهمترین وسایل مورد نیاز جوشکاری که هر جوشکار باید درباره آن اطلاعات داشته باشد را ذکر کرده ایم.

وسایل مورد نیاز جوشکاری شامل چه چیزهایی می ‌شود؟

وسایل لازم برای کارگاه جوشکاری عبارتند از:

 1. جدول جوشکاری: یک جدول جوشکاری صاف و مستحکم برای قرار دادن قطعات فلزی و جوش دادن آنها بسیار حائز اهمیت است. جدول جوشکاری باید دارای سطح صاف و مقاوم در برابر حرارت و جریان الکتریکی باشد.
 2. دستگاه جوشکاری: انتخاب دستگاه جوشکاری مناسب بستگی به نوع جوشکاری مورد نظر و موادی که قرار است جوش داده شوند دارد. دستگاههای جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری MIG، جوشکاری TIG و جوشکاری پلاسما از جمله انواع مختلف دستگاههای جوشکاری هستند.
 3. مفتول جوشکاری: مفتول جوشکاری یک نوع الکترود جوشکاری است که برای اتصال قطعات فلزی با هم استفاده می شود. این الکترودها شامل یک سیم فلزی با پوششی از مواد شیمیایی هستند که در حین جوشکاری به صورت مایع می شوند و در نهایت به صورت جامد می شوند. مفتول جوشکاری برای انواع مختلفی از فلزات مانند فولاد، آلومینیوم و مس استفاده می شود و در صنایع ساختمانی، خودروسازی و لوله کشی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. کلمپ جوشکاری: کلمپ جوشکاری برای نگهداری و ثابت نگه داشتن قطعات فلزی مورد نیاز است. آنها برای جلوگیری از جدا شدن قطعات در هنگام جوشکاری استفاده می شوند.
 5. عینک ایمنی: این یکی از ابزارهای مهم جوشکاری است. عینک ایمنی باید محافظت کافی را برای چشمان شما در برابر جراحات و خطرات ناشی از جوشکاری فراهم کند.

وسایل مورد نیاز جوشکاری شامل چه چیزهایی می ‌شود؟

 1. دستکش جوشکاری: دستکش جوشکاری برای محافظت دستها از حرارت، جراحات و خطرات جوشکاری استفاده می شود.
 2. سنگ سنباده: سنگ سنباده برای تمیز کردن و صاف کردن لبه های قطعات فلزی قبل از جوشکاری استفاده می شود.
 3. ابزار اندازه گیری: ابزارهای اندازه گیری مانند خطکش، متر، پروانه و غیره برای اندازه گیری صحیح قطعات و تنظیم موقعیت قبل از جوشکاری از دیگر وسایل مورد نیاز جوشکاری هستند.
 4. کلاه ایمنی: این کلاه برای حفاظت از سر و صورت جوشکار در برابر اشعه‌ی مضر و احتمال آتش سوزی استفاده می‌شود.
 5. دستکش مخصوص: این دستکش‌ها برای حفاظت از دست‌های جوشکار در برابر حرارت و آسیب‌های مکانیکی استفاده می‌شوند.
 6. پودر جوشکاری: پودر جوشکاری معمولاً از یک سری مواد معدنی و یا مواد فلزی ساخته می‌شود که در صنایع مختلف و در بخش جوشکاری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. وظایف این پودرها شامل‌رسانایی طول قوس‌ها، ایجاد نوعی پوشش سرباره‌ای و همچنین اکسیژن زدایی از مواد مذاب می‌شود. ایجاد کردن روکش الکترود بر روی بخش‌های فلزی مختلف، اصلی‌ترین وظیفه پودر جوشکاری می‌باشد.

این لیست تنها برخی از وسایل مورد نیاز جوشکاری است و بسته به نوع کار و شرایط خاص، ممکن است نیاز به ابزارهای دیگری نیز داشته باشید.

سخن پایانی

برای خرید وسایل لازم برای کارگاه جوشکاری از جمله انواع مفتول ها و پودرهای جوشکاری، با صنایع برودتی سید صالحی در ارتباط باشید. لازم به ذکر است صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی به مشتریان عزیز در سطح کشور می باشد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *