صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آشنایی با انواع روغن کمپرسور یخچال + آموزش نحوه تعویض آن

روغن کمپرسور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

لازمه عملکرد طبیعی و طول عمر یخچال استفاده از روغن کمپرسور یخچال با کیفیت است که لازم است بدانید روغن مورد استفاده هر از چندگاهی با بروز برخی از نشانه‌ها باید تعویض گردد. در این مقاله از صنایع برودتی سید صالحی سعی داریم در مورد آشنایی با انواع روغن کمپرسور یخچال صحبت نماییم.

کمپرسور یخچال چیست؟

لازم است قبل از ارائه هر توضیحی در باب روغن کمپرسور یخچال در ابتدا برای شفافیت بیشتر مطالب در مورد اینکه کمپرسور یخچال چیست صحبت کنیم. باید گفت که کمپرسور یخچال ملقب به قلب تپنده یخچال است. علت انتصاب این لقب نوع وظیفه و فعالیتی است که این قطعه دارد.

کمپرسور گاز تبریدی را در پیرامون سیستم به گردش در می‌آورد و در نتیجه آن باعث به وجود آمدن سرما می‌شود. اگر کوچک‌ترین خللی در عملکرد این قطعه حادث گردد عملکرد کلی یخچال مختل می‌گردد. اجزای اصلی تشکیل‌دهنده این قطعه در یخچال شامل میل لنگ، پیستون و سوپاپ‌ها است. روغن کمپرسور یخچال نقش بسیار مهمی در عملکرد کمپرسور دارد و باعث خنک کردن و روانکاری کمپرسور و بخش‌های مکانیکی یخچال می‌شود. به دلیل اهمیت این روغن‌ها در عملکرد یخچال نیاز است که حتما از روغن‌های باکیفیت استفاده نمود. در ادامه در مورد روغن کمپرسور یخچال و انواع آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

کمپرسور یخچال چیست؟

انواع روغن کمپرسور یخچال

روغن‌های مورد استفاده در قلب تپنده یخچال یعنی کمپرسور دو نوع بوده که این دو نوع شامل موارد زیر است:

  • روغن‌های معدنی کمپرسور یخچال

نفتنیک، ترکیبات آروماتیک، پارافین از جمله روغن‌های معدنی هستند. در این بین ترکیبات آروماتیک یا خوش بو را می‌توان در دسته مواد پلیمری قرار داد. پارافین دیگر روغن معدنی به شکل جامد بوده که نقطه ذوب و تنش‌پذیری بسیار پایینی دارد که به آن الیگومر یا پلیمر دارای وزن مولکولی کم نیز می‌گویند. نفتنیک در بین دیگر روغن‌های معدنی کاربرد نسبتا بیشتری دارد. نوع روغن استفاده شده در کمپرسور یخچال بستگی به نوع گاز مورد استفاده در یخچال دارد. چنانچه گاز مبرد یخچال در دسته گازهای قدیمی مانند R11, R12, R22 باشد بهتر است از گازهای معدنی 3GS و یا گاز 4GS استفاده نمود.

  • روغن‌های مصنوعی کمپرسور یخچال

الکیل بنزن، گلیکول و روغن‌های آلی از جمله روغن‌های مصنوعی کمپرسور یخچال هستند‌ که در میان این روغن‌های مصنوعی روغن آلی و الکیل بنزن کاربرد بیشتری در کمپرسور یخچال و صنعت تبرید دارند. از روغن‌های مصنوعی در زمانی استفاده می‌شود که در یخچال از گاز‌های جدید استفاده شود.  اگر از گازهایی نظیر R134، R407 و R410 در کمپرسور یخچال بهره گرفته شد لازم است که حتما از روغن‌های مصنوعی برای روانکاری و خنک نمودن در کمپرسور استفاده شود. همانگونه که عنوان شد وظیفه روغن کمپرسور یخچال بسیار مهم و کلیدی است و نیاز است هرازچندگاهی با بروز برخی از نشانه‌ها روغن کمپرسور تعویض گردد. در ادامه به بیان نشانه‌های زمان تعویض روغن کمپرسور خواهیم پرداخت.

روغن‌های مصنوعی کمپرسور یخچال

نشانه‌های زمان تعویض روغن کمپرسور یخچال

با دیدن نشانه‌های زیر وقت تعویض روغن کمپرسور فرا رسیده است:

  • کاهش میزان روغن

چنانچه به هر دلیل و علتی هرگونه نشتی در مدار گاز یخچال ایجاد گردد و مقدار زیاد و قابل توجهی روغن به بیرون از یخچال بریزد نیاز است که حتما هرچه سریع‌تر اقدامات لازم جهت رفع مشکل و تعویض روغن یخچال صورت گیرد. بعضی افراد در این مواقع اقدام به اضافه کردن روغن بیشتر می‌نمایند اما بهتر است بدانید در چنین مواقعی نیاز است که کل روغن مورد استفاده تعویض گردد.

  • عوض شدن رنگ روغن کمپرسور یخچال

از بارز‌ترین و واضح‌ترین علائمی که نشان‌دهنده زمان تعویض روغن کمپرسور یخچال بوده عوض شدن رنگ روغن کمپرسور است. اگر  چنانچه رنگ روغن به رنگ‌های سبز، طوسی و یا سیاه تغییر پیدا کرد لازم است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن روغن کمپرسور تعویض گردد.

  • مسدود شدن مدار گاز

در مواردی شاهد آن‌ هستیم که طی یک سری واکنش‌هایی لوله‌های گاز دچار خوردگی می‌گردند. لازم به ذکر است که منظور از خوردگی لوله‌ها اکسید شدن آن‌ها و واکنش آن‌ها با اکسیژن است. با ایجاد خوردگی لوله‌ها بسته شدن مدار گاز بسته شدن لوله‌ها به وقوع می‌پیوندد که بروز چنین اتفاقی باعث کاهش عمر کمپرسور یخچال و مختل شدن عملکرد طبیعی آن می‌شود. برای افزایش دادن عمر کمپرسور و بهبود عملکرد یخچال بهتر است که روغن کمپرسور تعویض گردد.

مسدود شدن مدار گاز

  • برخورد نمودن رطوبت و هوا با روغن کمپرسور

ما در صنایع برودتی سید صالحی معتقدیم که وارد شدن رطوبت هوا به داخل کمپرسور به تنهایی یکی دیگر از علت‌های تعویض روغن کمپرسور یخچال نبوده بلکه زمانی نیاز به تعویض روغن است که رطوبت و هوا با باز شدن سیکل به هر علت و دلیلی وارد روغن کمپرسور گردد. در این مواقع نیاز است که بدون هیچگونه معطلی در اولین فرصت و زمان ممکن روغن کمپرسور تعویض گردد تا اختلال بزرگ‌تری در عملکرد یخچال به وقوع نپیوندد. وجود هر یک از نشانه‌ها و علائم ذکر شده می‌تواند باعث فرسودگی و از کارافتادگی کمپرسور یخچال شود که برای جلوگیری از وقوع چنین اختلالاتی بهتر است روغن کمپرسور یخچال تعویض گردد.

خلاصه

استفاده از روغن کمپرسور یخچال با کیفیت امری ضروری است که انتخاب مناسب این روغن ‌های برودتی تاثیر بسیار زیادی در کیفیت عملکرد یخچال و طول عمر آن نیز دارد. صنایع برودتی سید صالحی ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید و توزیع قطعات دستگاه های برودتی  به مشتریان عزیز می باشد که شما می‌توانید در زمینه تعویض روغن کمپرسور یخچال و خرید این روغن‌ها به این مجموعه مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *