صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رفع مشکل بسته نشدن دریچه کولر گازی

بسته نشدن دریچه کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بسته نشدن دریچه کولر گازی مشکلی است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. خوشبختانه در خیلی از موارد می‌توان به راحتی این مشکل را برطرف نمود. در ادامه این مطلب به بررسی علل بسته نشدن دریچه کولر گازی و نحوه برطرف ساختن آن می‌پردازیم.

دریچه کولر گازی یا دمپر بخش مهمی از این دستگاه است که به عنوان مسیری برای خروج هوای سرد و گرم به محیط کاربرد دارد. زاویه این دریچه قابل تنظیم است. دریچه کولر گازی از دو نوع افقی و عمودی تشکیل می‌شود. مدل‌های افقی آن با استفاده از ریموت قابل تنظیم هستند؛ دریچه‌های عمودی نیز معمولاً به صورت دستی تنظیم می‌شوند.

علت باز یا بسته نشدن دریچه کولر گازی (Reason for not closing air conditioner valve)

اما موضوع مهم این مقاله در خصوص علل بسته نشدن دریچه کولر گازی می‌باشد؛ در ادامه این مطلب به بررسی علل این اختلال و نحوه رفع آن می‌پردازیم.

خرابی ریموت دستگاه

به طور عادی پس از خاموش کردن کولر گازی، دریچه‌های باید به طور کامل بسته شوند، اما اگر پس از خاموش کردن دستگاه همچنان دریچه کولر باز یا نیمه باز بود، به احتمال زیاد ریموت دستگاه به مشکل خورده است. زمانی که ریموت کولر گازی خراب می‌شود، ممکن است اطلاعات ناقصی را به اجرا در بیاورد. در چنین مواقعی باید با مراجعه به راهنمای کنترل کولر گازی، ریموت و دستگاه را ریست نمایید. اگر پس از ریست نمودن همچنان مشکل بسته نشدن دریچه کولر گازی مثل قبل باقی ماند، توصیه می‌کنیم حتما مقاله‌ی راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی را مطالعه کنید.

علت باز یا بسته نشدن دریچه کولر گازی

قرار گرفتن اجسام خارجی در بین دریچه‌ها

در نظر داشته باشید که گاهی اوقات مشکلات اینچنینی علل خیلی ساده‌تری دارند! از همین روی می‌بایست در قدم اول دستگاه را به دقت چک کنید تا ابتدا از نبود هرگونه جسم خارجی در آن اطمینان حاصل کنید. اگر مشکلی نظیر قرار گرفتن جسم خارجی در بین دریچه‌ها باعث بسته نشدن دریچه کولر گازی نبود، آن وقت می‌توانید احتمال بروز مشکلات فنی را در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که گاهی حتی کوچک‌ترین موانع ریز و کوچک نیز می‌توانند باعث ایجاد چنین مشکلی شوند.

 

خرابی برد دستگاه

اگر بعد از بررسی دستگاه، همچنان قادر به حل مشکل بسته شدن دریچه‌ها نبودید، باید از فرد متخصصی در اینباره کمک بگیرید، چرا که رفع خرابی برد کولر گازی نیاز به تخصص بالایی دارد. در مجموع اگر برد دستگاه خراب شود، نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.
همچنین شایان ذکر است که علت عمده مشکلات کولر گازی مربوط به مدار الکتریکی می‌باشد؛ از همین روی ضروری است که در جهت رفع ایرادات برد فرمان قدم برداریم و بدین ترتیب از انتقال خرابی دستگاه به قسمت‌های دیگر آن جلوگیری کنیم.

قطعی سیم موتور دریچه کولر گازی

از دیگر عوامل رایجی که به بسته نشدن دریچه کولر گازی منجر می‌شود قطع شدن سیم‌های رابط است. موتور دمپر (دریچه کولر گازی) دریچه‌ها را به حرکت در می‌آورند. خرابی این موتور باعث ایجاد مشکل در باز و بسته شدن دریچه کولر می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت اتصالی سیم‌های دمپر کولر گازی یا سوختگی موتور، حتی در صورت سالم بودن برد دستگاه، همچنان دریچه‌ها بسته نخواهند شد.

علت باز یا بسته نشدن دریچه کولر گازی

شکستن پایه دریچه کولر گازی

در خیلی از مواقع بسته نشدن دریچه کولر گازی به علت شکستگی پایه دریچه می‌باشد. در صورت مواجهه با این مشکل سریعاً جهت رفع آن اقدام کنید.
اگر شکستگی پایه به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است به مرور زمان در عملکرد موتور دمپر نیز اختلالاتی ایجاد کند. دقت داشته باشید از کار افتادن موتور دمپر بی شک هزینه‌های زیادی را روی دوش شما قرار خواهد داد!

سخن پایانی

صنایع برودتی سید صالحی تولید کننده و عرضه کننده تمامی لوازم داخلی یخچال، لوازم کولر گازی، صفر تا صد ابزارآلات، گازها و روغن‌های برودتی، با بیش از سه دهه خدمت رسانی به مشتریان گرامی، مفتخر است که گامی هرچند کوچک در جهت رفع مشکلات هم وطنان عزیز برمی‌دارد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *