صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رفع ارور EC کولر گازی (کد خطای مشترک در تمام کولر گازی‌ ها)

ارور EC کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ارور EC کولر گازی که یک کد خطای مشترک در تمام کولر گازی‌ها است نشان‌دهنده خراب شدن بُرد PC کولر گازی و مشکلاتی در موتور فن است‌. البته ارور EC کولر گازی می‌تواند نشان‌دهنده خرابی خازن دستگاه هم باشد‌، پس اگر فشار گاز مبرد در کولر گازی خیلی زیاد و یا خیلی کم شود معمولاً این ارور با نام ec روی صفحه نمایشگر کولر گازی نمایان می‌شود. از این رو لازم است در سریع ترین زمان ممکن مقدار گاز مبرد در سیستم تهویه مطبوع خود را بررسی کنید.

ارور EC کولر گازی چیست؟

یکی از سیستم‌های تهویه مطبوعی که جزو پیشرفته‌ترین دستگاه‌های سرمایشی است همین کولر گازی‌ها با برندهای مختلف می‌باشد؛ اما گاهی اوقات اختلالاتی در عملکرد قسمت‌های مختلف کولر گازی ایجاد می‌شود که با نماش کد ارور در سیستم تهویه به نمایش درمی‌آید. در واقع روی صفحه نمایش این دستگاه‌های برودتی نمایه‌های متنوعی دیده می‌شود؛ اما هر کدام از کدهای ارور تنها به دلیل خاصی روی صفحه نمایش کولر گازی پدید می‌آیند.

برخی از ارورها نشان‌دهنده اختلالاتی در کمپرسور دستگاه و نشتی لوله ها است. برخی دیگر مربوط به خرابی سنسورهای کولر گازی است‌؛ ولی در این میان ارور EC کولر گازی مربوط به سوختگی رله اورلود خازن، خراب شدن برد کولر گازی و همچنین کمبود گاز کولر است‌.

کد خطای مشترک در تمام کولر گازی ‌ها

کد خطای مشترک در تمام کولر گازی ‌ها

از جمله کدهای اروری که در کولر گازی‌های متنوع ایجاد می‌شود ارور ec کولر گازی است که بیشتر به علت افزایش و کاهش میزان فشار گاز مبرد یا همان گاز خنک کننده در سیستم‌های تهویه مطبوع پدید می‌آید. البته ایجاد اختلال در موتور فن کولر گازی و همچنین ایجاد مشکلاتی در اتصالات بُرد کنترل کولر گازی می‌تواند باعث نمایش دادن کد ارور EC باشد.

یکی دیگر از دلایل ارور EC کولر گازی معیوب شدن یا سوختن رله اورلود خازن در کولر گازی است‌. البته برای بررسی دقیق‌تر نمایش کد ارور ec باید به صورت تخصصی اقدام کنید. یا اینکه برای تعمیر کولر گازی و برطرف کردن کد ارور ec اول از همه به سراغ دفترچه راهنمای سیستم تهویه مطبوع خود بروید.

دلایل ارور EC کولر گازی

خطای EC در این مدل سیستم‌های تهویه مطبوع معمولاً مربوط به اختلالات الکتریکال یا مشکلات الکترونیک کولر گازی اشاره دارد. پس لازم است برای رفع کد ارور EC کولر گازی طبق موارد ذیل از چند جهت قطعات الکتریکی و یا الکترونیکی دستگاه را بررسی کنید:

خطای اتصال الکتریکی

این نوع خطا به دلیل اتصالات الکتریکی نامتناسب در کولر گازی اتفاق می‌افتد. پس باید کابل‌ها، اتصالات و تمام پیچ‌های الکتریکی مدارهای درون کولر گازی را بررسی کنید.‌

مشکل در قطعات الکترونیکی

خراب شدن مدارهای الکترونیکی مثل ماژول‌های الکترونیکی سبب ایجاد کد ارور EC کولر گازی می‌شود‌. پس باید تمام اتصالات برد کنترل دستگاه را بررسی کنید. برای چک کردن صحت و سلامت برد کولر گازی خود توصیه می‌کنیم حتما مقاله‌ی تشخیص سوختن برد کولر گازی را مطالعه کنید، در این مقاله چک لیست بررسی و رفع مشکلات برد را ارائه کرده‌ایم.

کاهش ولتاژ یا نوسانات برق

گاهی اوقات تغییر نوسانات برق یا همان کاهش و افزایش ولتاژ برق شهری باعث ایجاد ارور EC کولر گازی می‌شود‌. پس لازم است از محافظ برق یا تجهیزات محافظتی دیگر استفاده کنید.

خطای سیستم حفاظتی

دقت کنید بعضی از کولرهای گازی مجهز به سیستم حفاظتی هستند. بنابراین در مواقع خاص مثل زمانی که دمای محیط بالا و یا فشار سیستم غیر از حد مجاز می‌شود خطای EC کولر گازی پدید می‌آید. پس باید تنظیمات سیستم کولر گازی را به طور دقیق بررسی کنید.

اشکال در سنسورها

بعضی مواقع سنسورهای دما و همچنین نوسانات فشار و رطوبت باعث ایجاد ارور EC کولر گازی می‌شوند. بنابراین لازم است سنسورها را بررسی کنید و برای تعمیر و تعویض برخی قطعات سیستم سریعاً اقدام نمایید.

 

رفع کد ارور EC کولر گازی

رفع کد ارور EC کولر گازی

در بیشتر کولر گازی‌ها نشان دادن کد ارور EC به علت کار کردن زیاد دستگاه و داغ شدن برد PC کولر گازی است‌. پس برای رفع این نوع کد خطای مشترک در تمام کولر گازی‌ها بهتر است به سرعت کولر را خاموش کنید. سپس اجازه دهید چند دقیقه‌ای به طور کلی سیستم تهویه مطبوع از برق شهری قطع باشد تا شاید تنظیمات آن به حالت اول برگردد.

سخن پایانی

از آنجایی که ساختار کولر گازی و قطعات آن پیچیدگی‌های خاصی دارد بنابراین جهت بررسی کد ارور EC کولر گازی باید از مهارت زیادی برخوردار باشید. یقیناً برای برطرف کردن کد ارور ای سی به یکسری قطعات اورجینال سیستم‌های برودتی نیاز خواهید داشت. به همین منظور برای خرید لوازم کولر گازی با تضمین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما پیشنهاد می‌دهیم به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید.

صنایع برودتی سید صالحی با سابقه‌ای بیش از 30 سال در عرصه تولید و توزیع قطعات دستگاه‌های برودتی با تکیه بر علم روز و تجربه متخصصان این صنعت در جهت عرضه محصولات باکیفیت اقدام نموده است، بنابراین مجموعه بزرگ سید صالحی به عنوان یکی از مطرح‌ترین تامین کنندگان قطعات یخچال و دستگاه‌های سردکننده در کشور معرفی شده است.

https://seyedsalehii.com/

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *