صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

راهنمای تعویض میکروسوئیچ درب یخچال

تعويض میکروسوئیچ درب یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تعویض میکروسوئیچ درب یخچال (Replacing the refrigerator door microswitch) زمانی که این کلید قطع و وصل مدارهای الکتریکی، خراب می‌شود بهترین کار کرد؛ چون میکروسوئیچ جزو قطعاتی است که امکان تعمیر آن وجود ندارد. پس چنانچه یخچال شما ارور داد و یا لامپ یخچال روشن نشد.

همچنین صفحه نمایش یخچال از کار افتاده بود و یا اینکه فن یخچال کار نکرد مطمئناً میکروسوئیچ یخچال خراب شده است. بنابراین در سریع‌ترین زمان باید اقدام به تعویض میکروسوئیچ درب یخچال کنید. در ادامه نحوه تعویض کلید لامپ یخچال یا همان میکروسوئیچ درب یخچال را به شما آموزش می‌دهیم.

میکروسوئیچ درب یخچال چیست؟

میکروسوئیچ یخچال یک نوع کلید قطع و وصل بسیار ساده است که اصولاً برای قطع و وصل کردن جریان الکتریسیته در مدارهای برق درون یخچال و فریزر مورد استفاده قرار می‌گیرد.‌ وظیفه میکروسوئیچ روشن و خاموش کردن چراغ یخچال و همچنین تشخیص باز بودن درب فریزر و یخچال است.

این قطعه دارای یک بدنه پلاستیکی و یا فلزی است که همراه آن یک قطعه فنر و همچنین تعدادی اتصالات دیگر وجود دارد. شاسی میکروسوئیچ به شکل فنری شکل است‌. بنابراین هنگامی که روی این شاسی فشار وارد می‌شود جریان الکتریسیته را قطع و یا به صورت وصل نگه می‌دارد. سپس زمانی که شاسی رها می‌شود میکروسوئیچ به عنوان یکی از لوازم داخلی یخچال به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

تعویض میکروسوئیچ درب یخچال

دقت کنید زمانی که لامپ یخچال موقع باز کردن درب یخچال روشن نمی‌شود‌‌. همچنین سیستم آب سرد کن یخچال از کار افتاده باشد و یا هوای داخل یخچال به علت عدم تشخیص بسته بودن درب یخچال گرم باشد به احتمال زیاد نیاز به تعویض میکروسوئیچ درب یخچال باشد. برای این کار باید میکروسوئیچ را به صورت مرحله به مرحله تعویض کنید.

 • برق یخچال را قطع کنید
 • پیچ‌های جعبه کنترل که به صورت یک محفظه در سقف یخچال است را باز کنید.
 • جعبه کنترل را به طرف جلو بکشید و زبانه‌های پشت جعبه را آزاد کنید.
 • جعبه کنترل را به سمت پایین بیاورید.
 • سیم‌ها و سایر اتصالات را از کلید چراغ یخچال جدا کنید.
 • کلید چراغ را از جعبه کنترل بیرون بیاورید.
 • کلید چراغ جدید را به نحوه صحیح درون جعبه کنترل نصب کنید.
 • سپس سیم‌ها و اتصالات را به کلید وصل کنید.
 • جعبه کنترل را سر جای اول قرار دهید.
 • حالا کانکتور سیم جعبه را به شکل اول داخل رابط سقف محفظه یخچال و فریزر وصل کنید.
 • لوله‌های تخلیه و دیگر لوازم دارای یخچال که مربوط به جعبه کنترل هستند مثل زبانه‌های پشت جعبه را به دقت جا بیاندازید‌.
 • لوله تخلیه را به جعبه متصل کنید و پیچ‌ها را درست سر جای خود ببندید.
 • در آخر تمام اتصالات کلید مگنتی درب یخچال را بازیابی نمایید و برق یخچال را وصل کنید.

تعویض میکروسوئیچ درب یخچال

تعویض کلید لامپ یخچال

میکروسوئیچ یا همان کلید مینیاتور همان قطعه‌ای است که موقع باز کردن درب یخچال باعث اتصالات مدار لامپ و روشن شدن چراغ یخچال می‌شود. بنابراین سالم بودن میکروسوئیچ درب یخچال نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارد. پس هنگامی که درب یخچال را می‌بندید فنر میکروسوئیچ مدار لامپ را قطع می‌کند‌.

چنانچه این کلید خراب باشد، یا لامپ یخچال اصلاً روشن نمی‌شود و یا برای همیشه روشن می‌ماند. این قطعه در بالای بدنه یخچال و چسبیده به سقف است. پس باید با دقت میکروسوئیچ را پیدا کنید و اتصالات برق آن را بررسی کنید. چنانچه میکروسوئیچ خراب شده باشد باید این قطعه را بیرون بیاورید و با تعویض میکروسوئیچ درب یخچال عملکرد دستگاه برودتی خود را بالا ببرید‌.

قیمت میکروسوئیچ درب یخچال

قیمت کلید قطع و وصل برق یخچال به عمر مفید میکروسوئیچ و برند محصول بستگی دارد. در واقع کارکرد میکروسوئیچ های ساده حدود ۱ میلیون بار است؛ ولی کارکرد میکروسوئیچ های صنعتی نزدیک به ۱۰ میلیون بار است.

از آنجایی که میکروسوئیچ ها کلیدهای خیلی حساسی هستند بنابراین با کوچک‌ترین فشار سریعاً عمل می‌کنند. پس هر چقدر که عمر مفید این گونه قطعات بالاتر باشد و از حساسیت بیشتری برخوردار باشد یقیناً میکروسوئیچ قیمت بالاتری خواهد داشت.

قیمت میکروسوئیچ درب یخچال

سخن پایانی

اگر با تعویض لامپ یخچال و یا تعویض سرپیچ لامپ یخچال مشکل روشن نشدن و یا خاموش نشدن لامپ یخچال برطرف نشد. یا اینکه آبسردکن یخچال شما از کار افتاده بود در نهایت باید با تعویض میکروسوئیچ درب یخچال این مشکل دستگاه را برطرف کنید.

چنانچه قصد دارید این قطعه از لوازم داخلی یخچال را با قطعات باکیفیت تعویض کنید به شما توصیه می‌کنیم برای کلید درب یخچال به صنایع برودتی سید صالحی مراجعه کنید. این مجموعه به عنوان یکی از بزرگترین صنایع تولید و توزیع قطعات دستگاه‌های برودتی با سابقه ای بیش از 30 سال با استفاده از ماشین آلات پیشرفته و نیروی کار ماهر و شناخت نیاز بازار همواره خود را به عنوان یکی از مطرح‌ترین تأمین‌کنندگان لوازم داخلی یخچال و دستگاه‌های سردکننده معرفی کرده است.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *