صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه تست خرابی اورلود یخچال فریزر

تست خرابی اورلود یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تست خرابی اورلود یخچال (Refrigerator overload failure test) به چه صورت است؟ تست خرابی رله اورلود بسیار آسان بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. همانطور که می‌دانید یخچال فریزر یکی از وسایل پرمصرف در آشپزخانه است که به صورت تمام وقت روشن می‌باشد. کمپرسور یخچال یک وسیله برای خنک کردن داخل یخچال بوده که جهت کارکردن صحیح آن نیاز به یک رله استارت و یک رله اورلود است.
هنگامی که موتور یخچال از کار می‌افتد ابتدا باید تست اورلود را انجام داد تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. صنایع برودتی سید صالحی جهت تست خرابی اورلود و تعمیر رله اورلود خازن در خدمت شما است. در ادامه با ما همراه باشید تا با تست خرابی اورلود یخچال بیشتر آشنا شوید.

اورلود یخچال فریزر چیست

اورلود یکی از قطعات مهم در یخچال فریزر و اکثر وسایل برقی است که مهم‌ترین کاربرد آن جلوگیری از اضافه بار و آسیب به سیستم مرکزی می‌باشد. این قطعه در وسایل برقی بسیار پر اهمیت است و در یخچال فریزر احتمال خرابی اورلود بسیار زیاد می‌باشد. در واقع اورلود یک قطعه محافظتی بوده که وظیفه اصلی آن کنترل جریان و بار اضافی روی موتور است.

کارکرد این وسیله به این صورت است که هنگام افزایش دمای کمپرسور جریان برق را قطع می‌کند تا سیم پیچ موتور دچار آسیب‌دیدگی نشود. همچنین در صورتی که موتور به درستی کار نکند و سیم پیچ‌ها دچار مشکل شده باشند، اورلود مانع از افزایش دمای موتور و در نتیجه جلوگیری از آسیب به موتور می‌شود‌. استارت کمپرسور و مانع شدن از بار اضافی روی موتور یخچال فریزر از وظایف اصلی این قطعه است. اورلود از یک بدنه، تیغه، پایه‌های فلزی و سیم فنری تشکیل شده است. قابل ذکر است که تست خرابی اورلود یخچال نیاز به وسایل و تجهیزات دارد و چندان ساده نیست.

اورلود یخچال فریزر چیست

انواع اورلود

رله اورلود به دو نوع مغناطیسی و حرارتی تقسیم می‌شود. اورلود مغناطیسی در یخچال فریزر استفاده می‌شود و دارای یک هسته مغناطیسی و چند دور سیم پیچ است. محل قرار گرفتن این قطعه روی کمپرسور بوده و در صورت افزایش شدت جریان برق، اورلود مغناطیسی می‌شود و با قطع کردن جریان برق باعث جلوگیری از آسیب به یخچال و خطرات احتمالی می‌شود‌‌. برای آگاهی از چگونگی تست اورلود یخچال با ادامه مطلب همراه باشید.

عوامل خرابی اورلود یخچال

همانطور که می‌دانید جهت افزایش عملکرد یخچال و بهبود کارکرد آن می‌بایست تمام قطعات با دقت بررسی شده و در صورت خرابی در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعمیر یا تعویض شوند. اورلود یخچال نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورت خرابی نیاز به بررسی و رسیدگی دارد. از عوامل اصلی خرابی این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یکی از عوامل خراب شدن اورلود فشار به کمپرسور است. این مشکل در صورت نشتی گاز یا کم و زیاد شدن آن رخ می‌دهد که باعث فشار به کمپرسور و یکسره کار کردن آن می‌شود.
  • خرابی ترموستات باعث یکسره کار کردن کمپرسور شده که همین موضوع باعث خراب شدن اورلود خواهد شد.
  • افت ولتاژ برق و یا افزایش آن یکی دیگر از عوامل خرابی قطعه اورلود است.
  • از دیگر عوامل می‌توان به قرار گرفتن یخچال در محیط گرم و ایراد در سیم پیچی‌های اورلود اشاره کرد.

تشخیص نوع ایراد اورلود

به طور کلی و معمول اگر یخچال فریزر بدون دلیل خاصی کار نکند مشکل آن از اورلود است. به همین دلیل انجام تست خرابی اورلود یخچال (Refrigerator overload failure test) و اقدامات لازم در این رابطه پیشنهاد می‌شود. تشخیص دادن دلایل این خرابی بسیار اهمیت دارد.

تشخیص نوع ایراد اورلود

نشانه خرابی اورلود

خراب شدن قطعات یخچال دارای علائم‌ و نشانه‌هایی است که اورلود نیز یکی از این قطعات است که خرابی آن با نشانه‌هایی مانند خاموش شدن خود به خودی و بدون دلیل یخچال همراه است. در صورت بروز این مشکل می‌بایست با انجام تست اورلود از آن مطمئن شوید.

نحوه تست خرابی اورلود یخچال

دو روش عمده جهت تست اورلود یخچال وجود دارد که در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم:

  • اندازه گیری مقاومت اورلود
    یکی از راه‌های تست اورلود اندازه گیری مقاومت آن با استفاده از یک اهم‌متر است. در این حالت مقاومت پایه‌های اورلود به صورت دوتایی بررسی می‌شوند.
  • بررسی اورلود از ظاهر آن

گاهی اوقات با نگاه کردن به اورلود و بررسی آن از نظر ظاهری پی به خرابی آن می‌بریم. در صورت زنگ‌زدگی یا مشکل در سیم پیچی‌ها می‌بایست اقدام به تعویض اورلود نمائید. تکان دادن اورلود با دست نیز یکی از راه‌های بررسی آن است که در صورت ایجاد صداهای ریز احتمال مشکل و خرابی وجود دارد.

اهمیت تست اورلود یخچال

تست اورلود به دو دلیل اهمیت زیادی دارد، اولین دلیل این است که با مطمئن شدن از اینکه مشکل از اورلود یخچال است و موتور آن ایرادی ندارد می‌توان با هزینه بسیار کم این قطعه را تعویض کرد. دلیل دوم اهمیت تست اورلود نیز بررسی ولتاژ برق است که ممکن است خرابی اورلود به دلیل مشکل در مدار برق باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله با تست خرابی اورلود یخچال و نحوه کار آن آشنا شدید. این قطعه باعث محافظت موتور یخچال می‌شود و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل انجام تست خرابی آن اهمیت زیادی دارد و مانع از آسیب‌دیدگی بیشتر به کمپرسور خواهد شد. صنایع برودتی سید صالحی تست خرابی اورلود یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *