صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آموزش تست کمپرسور یخچال با اهم متر

تست کمپرسور یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تست کمپرسور یخچال (Refrigerator compressor test) برای بررسی سلامت قطعات داخلی موتور یخچال به روش‌های مختلفی مثل تست با برق مستقیم، با لامپ، به روش ظاهری و… انجام می‌شود. ولی بهترین روش برای تست کمپرسور یخچال با اهم متر است. برای انجام این کار اول از همه یک طرف اهم متر را به نقطه ای از کامان و سر دیگر را به نقطه ای از رانینگ متصل کنید.

بعد از آن فقط یک سر اهم متر را به رانینگ و طرف دیگرش را به استارت یخچال متصل کنید. اگر در این تست درجه دستگاه اهم متر تغییر کرد یعنی کمپرسور یخچال سالم است؛ ولی اگر درجه اهم متر تغییر نکرد یعنی کمپرسور مشکل دارد و باید قطعات دیگری را بررسی کنید.

ضرورت تست کمپرسور یخچال با اهم متر

سیستم تمام یخچال ها و فریزرها به این صورت است که باید به طور تمام وقت روشن باشند. ولی تنها قطعه‌ای که در طی خنک کردن یخچال و فریزر در بازه‌های زمانی مختلف خاموش و روشن می‌شود تنها کمپرسور ‌یا موتور دستگاه است. در این میان کمپرسور برای حفظ دمای مطلوب داخل یخچال و فریزر یک رله استارت و یک اورلود دارد.

اگر کمپرسورهای برودتی به هر دلیلی خراب شود احتمال این وجود دارد که سیم پیچ کمپرسور سوخته باشد یا اینکه رله اورلود دچار مشکل شده باشد. برای اینکه بفهمید چرا کمپرسور خراب شده است باید با روش‌های مختلفی کمپرسور، اورلود و حتی رله استارت و خازن را تست کنید. یکی از دقیق ترین روش‌های تست کمپرسور یخچال با اهم متر است.

ضرورت تست کمپرسور یخچال با اهم متر

کمپرسور یخچال چگونه کار میکند؟

قبل از اینکه در مورد نحوه تست کمپرسور یخچال با اهم متر با یکدیگر صحبت کنیم خوب است بدانید که اصلاً کمپرسور یخچال چطور کار می کند؟ در حقیقت کمپرسور یخچال یا همان موتور یخچال از قطعات الکترونیکی، مکانیکی و همچنین گازهای خنک‌کننده‌ای تشکیل شده است.

کمپرسور در شرایطی که سالم باشد گاز مبرد را فشرده می کند و درون لوله های اواپراتور پشت یخچال به گردش درمی‌آورد. سپس گاز را دوباره درون کندانسور خنک کرده و به مایع تبدیل می کند. اگر هر کدام از این فرآیندهای کمپرسور به درستی انجام نشود کمپرسور دچار مشکلاتی مثل سر و صدا، لرزش و… می‌شود. پس برای بررسی قطعات داخلی کمپرسور بهتر است از تست کمپرسور یخچال با اهم متر استفاده کنید.

نحوه تست کمپرسور یخچال با اهم متر

برای تست کمپرسورهای برودتی به وسیله اهم متر خوب است بدانید که کمپرسور یخچال دارای دو سیم پیچ است یکی سیم پیچ اصلی و دیگری سیم پیچ کمکی هستند. عمدتاً روی کمپرسورهای برودتی سه پایه وجود دارد که به پایه اول com گفته می‌شود این پایه میان سیم پیچ استارت و همچنین سیم پیچ اصلی مشترک است پس به اختصار با حرف C نشان داده می‌شود.

دومین پایه که برای سیم پیچ اصلی استفاده می‌شود با حرف لاتین R نشان داده می‌شود‌ و پایه سوم با حرف S نشان داده می‌شود. بنابراین در تست کمپرسور با اهم متر دستگاه فقط به این پایه‌ها متصل خواهد شد تا بر اساس اعداد و ارقامی که از مقاومت این پایه‌ها به دست می‌آید مشکلات کمپرسور بررسی شود.

آزمایش تست موتور یخچال به وسیله اهم متر

 برای شروع تست موتور یخچال با اهم متر باید اول از همه دوشاخ یخچال را از پریز بیرون بکشید تا برق یخچال قطع شود. سپس سیم های متصل به کمپرسور را چک کنید چون باید برای این روش تست مقاومت دو سر سیم های پایه کمپرسور بررسی شود. در حالت نرمال لازم است مقاومت سیم پیچ های کمپرسور خطی یخچال حدود ۶ تا ۸ اهم باشد.

چنانچه دستگاه اهم متر با بررسی مقاومت پایه‌های اصلی کمپرسور نیز مقاومت کمپرسور را کمتر و یا بالاتر از این مقدار نشان دهد به احتمال زیاد کمپرسور یخچال مشکل خاصی دارد. مثلاً اگر دستگاه اهم متر جریان کمپرسور یخچال را نزدیک به یک آمپر نشان دهد شاید علت آن گرفتگی مدار سرمایش یا حتی بالا رفتن فشار گاز موقع وارد شدن به کمپرسور باشد. شاید هم خرابی کمپرسور یخچال به این دلیل باشد که سیم پیچ موتور یخچال جریان اضافی می‌کشد.

 

آزمایش تست موتور یخچال به وسیله اهم متر

نکته: اگر در تست کمپرسور با اهم متر درجه اهم متر تغییر کرد یعنی کمپرسور سالم است. پس باید رله اورلود و همچنین خازن کمپرسور بررسی شوند.

سخن پایانی

در تست کمپرسور یخچال با اهم متر این اعداد و رقم است که سلامت کمپرسور را نشان می‌دهد. اگر اعداد نشان داده شده در اهم متر رابطه‌ای با هم نداشته باشند قطعاً موتور یخچال سوخته یا قطعه‌ای از آن معیوب شده است‌.

از آنجایی که در بیشتر اوقات تعمیر کمپرسور یخچال امکان‌پذیر نیست پس باید کمپرسور به خصوص در موتورهای اینورتر دار به طور کامل تعویض شود‌. چنانچه شناخت درستی از کمپرسورهای باکیفیت در بازار ندارید و به دنبال خرید این محصول با کیفیت تضمینی و قیمت مناسب هستید به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان فروش ما در صنایع برودتی سید صالحی ارتباط بگیرید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
۲۰ فروردین, ۱۴۰۳
بدون دیدگاه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *