صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کمپرسور کولر خودرو چیست و چه عملکردی دارد + خرید و قیمت

کمپرسور کولر خودرو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کمپرسور کولر خودرو (Car air conditioner compressor) در حقیقت همان موتور سیستم خنک کننده کابین است. این قطعه یکی از اصلی ترین تجهیزات سیستم تهویه مطبوع اتومبیل‌ها به حساب می‌آید. وظیفه کمپرسور کولر خودرو این است که دما و رطوبت درون کابین اتومبیل را خارج می‌کند و باعث خنک شدن هوای داخل خودرو می‌شود. در واقع کمپرسور کولر ماشین گاز مبرد را به گردش درمی‌آورد سپس با فشرده کردن این گاز به مایع هوای خنکی را به داخل کابین ارسال می‌کند.

چون کمپرسور خودرو با استفاده از یک تسمه محکم به میل لنگ موتور اتومبیل متصل است پس‌ به راحتی می‌تواند ماده سیال را در طول رانندگی به جریان درآورد و باعث خنک شدن راننده و سایر سرنشینان خودرو شود. برای کسب اطلاعات کامل و جامع در ارتباط با کمپرسور کولر خودرو ، تا انتهای این مقاله از سایت صنایع برودتی سید صالحی همراه باشید.

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کمپرسور کولر ماشین Compressor یکی از اصلی ترین تجهیزات سیستم تهویه مطبوع خودروها است. این قطعه ترکیبی از سیلندر به همراه تعدادی پیستون است که با فشار دادن دکمه AC در کابین اتومبیل شروع به کار می‌کند. سپس با استفاده از گازهای مبرد فضای داخلی خودرو را تا حد مطلوبی خنک خواهد کرد.

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کمپرسور کولر خودرو چگونه کار می‌کند؟

این قطعه با کمک فن کولر و دمیدن باد از دریچه‌های بالا داشبورد هوای خنکی را به درون کابین انتقال دهد. البته کمپرسور کولر تنها برای خنک کردن ماشین نیست بلکه وظیفه دارد در روزهای سرد زمستانی با روشن کردن بخاری تمام بخار و رطوبت داخل کابین را از بین ببرد. ولی نحوه عملکرد کمپرسور کولر ماشین به این صورت است که کمپرسور مانند یک پمپ خنک کننده عمل می‌کند. بنابراین با کمک یک تسمه مقاوم به میل لنگ موتور متصل شده است تا گاز مبرد را متراکم و فشرده کند.

سپس با استفاده از کندانسور به طرف دریچه‌های خروجی بفرستد. عمل فشرده‌سازی گازهای خنک کننده و هوا اصولاً از طریق تسمه دینام اتومبیل انجام می‌شود. در مرحله بعد هنگامی که گاز مبرد مسیر کندانسور سیستم تهویه را طی می‌کند به درون شیر انبساط وارد می‌شود. در نتیجه گازهای خنک کننده دچار افت فشار خواهند شد و امکان تبدیل شدن به حالت‌های مایع و گاز را در قسمت‌های مهمی مثل اواپراتور خودرو را به دست می‌آورند.

نحوه عملکرد کمپرسور کولر ماشین

از دیگر مشخصات فنی کمپرسور کولر خودرو (Car air conditioner compressor) این است که کمپرسور کولر ماشین گاز مبرد را ابتدا به مایع تبدیل می‌کند. سپس گاز را تبخیر کرده و دوباره به حالت اول برمی‌گرداند. پس در نحوه تست کمپرسور کولر خودرو مشاهده خواهید کرد که سرمای به وجود آمده در این فرآیند تنها به وسیله لوله های اواپراتور به درون فن کولر وارد می‌شود. در نهایت وارد کابین خودرو شده و باعث خنک شدن هوای داخل کابین اتومبیل می‌شود. بنابراین در زمان قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو نقش کمپرسور این است که گازهای خنک کننده را از اواپراتور به دیگر لوازم کولر اتومبیل مثل کندانسور منتقل‌ کند و دوباره این گاز را به اواپراتور برگرداند.

انواع کمپرسور کولر خودرو

اگر قصد خرید کمپرسور کولر خودرو را دارید باید بدانید این قطعه از سیستم تهویه مطبوع خودرو دارای ظرفیت ثابت H و ظرفیت متغیر V است. همچنین از لحاظ آب بندی به ۴ نوع تقسیم بندی می‌شود.

  • کمپرسور کولر مکانیکی
  • کمپرسور کولر حلقوی
  • کمپرسور کولر هیدرواستاتیکی
  • کمپرسور کولر لابیرینتی

انواع کمپرسور کولر خودرو

خرید کمپرسور کولر در خودرو

امروزه به دلیل کمپرسورهای فیک و بی‌کیفیت در بازار مطمئناً شما هنگام خرید این قطعه از سیستم تهویه مطبوع خودرو دچار سردرگمی می‌شوید. چون کمپرسور دارای اجزای مختلفی است که مهم‌ترین اجزای کمپرسور کولر خودرو عبارت‌اند از کندانسور، کپسول خنک کننده، سوئیچ، سیم کشی، رسیوردرایر و فن کولر.

پس مرغوبیت و قیمت کمپرسور کولر ماشین سنگین و سبک بسته به کیفیت هر کدام از این قطعات دارد. از این رو برای اینکه در دام افراد سودجو نیافتید و با خرید کمپرسور تقلبی هزینه‌هایتان را به هدر ندهید بهتر است برای خرید بهترین برند کمپرسور کولر خودرو به سراغ مراکز معتبر بروید. زیرا این فروشگاه‌ها برای عرضه قطعات خودرو و لوازم یدکی ماشین تمامی محصولات خود را با ضمانت به دست مشتریان می‌دهند.

سخن پایانی

اگر به دنبال یک کمپرسور باکیفیت با عملکردی فوق‌العاده برای خنک کردن فضای داخل ماشینتان هستید بهتر است بدانید که این قطعه از خودرو در نمونه‌های مختلفی اعم از دینامیکی، گریز از مرکز و کمپرسورهای جا به جایی مثبت در بازار موجود است. پس برای اینکه با رضایت کامل مرغوب ترین کمپرسور را تهیه کنید باید شناخت درستی از قطعات کمپرسور و نحوه عملکرد هر کدام از اجزای کمپرسور داشته باشید.

اگر به صورت تخصصی شناخت زیادی روی انواع کمپرسور کولر ماشین ندارید ما می‌توانیم در صنایع برودتی سید صالحی انواع لوازم کولر خودرو و کولر گازی را با قیمتی مناسب و کیفیت عالی در سراسر کشور برایتان ارسال کنیم.‌ مطمئن باشید ما تمامی محصولات تولیدی خود و لوازم وارداتی این مجموعه را با تضمین اصالت کالا در کمترین زمان درب منزل به شما تحویل می‌دهیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *