صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سنسور و ترموفیوز یخچال چیست؟ انواع، ویژگی ها و کاربردهای آن

سنسور و ترموفیوز یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید سنسور و ترموفیوز یخچال چیست؟ ترموفیوز در یخچال چه وظیفه‌ای دارد؟ اگر ترموفیوز خراب شود چه مشکلی برای یخچال‌ فریزر شما به وجود می‌آید؟ این‌ها تنها بخشی از پرسش‌های شما در زمینه ترموفیوز یخچال است. در ادامه این مطلب از صنایع برودتی سید صالحی با ما همراه باشید تا به همه سوالاتی که ممکن است در مورد ترموفیوز یخچال برای شما به وجود بیاید صحبت کنیم.

ترموفیوز که با نام تجاری سنسور حرارتی نیز شناخته می‌شود در یخچال‌های نوفراست (بدون برفک) وجود دارد. همان‌طور که از اسم آن نیز پیداست این قطعه به‌منظور محافظت از یخچال فریزر در برابر گرمای زیاد یا دمای بالا داخل یخچال نصب می‌گردد تا از برفک زدن یخچال جلوگیری نماید.

ترموفیوز به شکل سری در کنار هیتر المنت یخچال نصب شده و وظیفه آن کنترل دمای هیتر است. اغلب دمایی که ترموفیوزها در آن فعال می‌شوند روی بدنه آن‌ها ثبت می‌گردد. حتی اگر این عدد روی بدنه ترموفیوز یخچال شما ثبت نشده باشد بهتر است بدانید ترموفیوز در دمای 72 تا 82 درجه سانتی گراد فعال می‌شود تا از آتش گرفتن یخچال جلوگیری نماید.

جالب است بدانید که در یخچال‌های قدیمی ترموفیوزی وجود نداشت و به جای آن شرکت تولیدکننده تایمری نصب می‌کرد تا در فاصله زمانی 25 الی 30 دقیقه خاموش و روشن شود و المنت را از مدار خارج نماید. اما امروزه برای بالا بردن ایمنی یخچال به جای تایمر از ترموفیوز استفاده می‌گردد.

ترموفیوز یخچال چیست؟

اغلب اوقات افراد ترموفیوز را با نام سنسور حرارتی یخچال می‌شناسند که باید گفت این قطعه در یخچال‌ های بدون برفک وجود دارد. همانگونه که از نام این قطعه پیدا است، ترموفیوز از یخچال در مقابل دمای بالا و گرمای زیاد محافظت می‌کند و برای همین منظور بر روی یخچال‌ها نصب می‌شوند تا از برفک زدن یخچال‌ها جلوگیری نمایند.

این قطعه بر روی یخچال‌ها به صورت سری در کنار هیتر المنت نصب گردیده و وظیفه اصلی آن کنترل دمای هیتر است. به طور معمول بر روی بدنه یخچال‌ها مقدار دمایی که ترموفیوز در آن دما فعال می‌شود ثبت گردیده است. چنانچه بر روی بدنه ترموفیوز و یا بدنه یخچال مقدار دما درج نشده باشد باید بدانید که معمولا این قطعه از یخچال در دمای ۷۲ تا ۸۲ درجه سانتی گراد فعال می‌گردد که این فعالیت مانعی برای آتش گرفتن یخچال است.

ترموفیوز یخچال چیست؟

نقش ترموفیوز در یخچال چیست؟

همانطور که گفته شد سنسور و ترموفیوز ، در یخچال‌های بدون برفک جزء مهم‌ترین قطعاتی است که از آتش سوزی یخچال جلوگیری می‌کند. ترموفیوز در واقع آخرین قطعه‌ای است که گرمای هیتر را در دستگاه کنترل ‌می‌کند. چنانچه دمای یخچال بالاتر از حد مجاز باشد این قطعه سوخته و جریان برق را از خود عبور نمی‌دهد در نتیجه هیتر روشن نشده و دستگاه برفک می‌زند.

انواع ترموفیوز یخچال

ترموفیوزها شکل های گوناگونی دارند و بنا به شرکت تولید کننده یخچال فریزر مدل‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد. لذا هنگامی که می‌خواهید آن را تعویض کنید، دقت کنید که ترموفیوز جایگزین مشابه قبلی باشد تا هیچگونه خطا و مشکلی در دستگاه شما ایجاد نکند. برای این‌کار می‌توانید از سنسور و ترموفیوز یخچال عکس بگیرید و یا مدل یخچال فریزر را یادداشت نموده و به فروشنده قطعه نشان دهید.

ترموفیوز یک قطعه الکتریکی است که برای محافظت از یخچال در برابر دماهای بالا استفاده می‌شود. این قطعه در صورت افزایش دما به مرزهای خطرناک می‌رسد، مثلاً در صورت بروز اضافه‌شدن دما به طور ناگهانی درون یخچال (مثلاً به دلیل خرابی کمپرسور)، ترموفیوز قطع برق را ایجاد می‌کند تا از احتمال آتش‌سوزی جلوگیری کند.

در زیر، نوعی از ترموفیوزهای متداول در یخچال‌ها را بررسی می‌کنیم:

 1. ترموفیوز معمولی: این نوع ترموفیوزها بر اساس دما کار می‌کنند و در صورتی که دما به مقدار خطرناکی افزایش یابد، برق را قطع می‌کنند.
 2. ترموفیوز تنظیم شده: برخی از ترموفیوزها قابلیت تنظیم دما را دارند، به طوری که می‌توانند بر اساس دمای مورد نظر تنظیم شوند و در صورت افزایش دما به این مقدار، برق را قطع کنند.

محل سنسور و ترموفیوز یخچال کجاست؟

سنسور و ترموفیوز یخچال در پشت آن و در سمت چپ لوله‌های اواپراتور یخچال ، در کنار المنت نصب می‌شود. این قطعه بسیار حساس بوده و در صورتی‌که دچار خرابی شود باید با قطعه‌ جدید جایگزین گردد. همچنین شما به‌راحتی می‌توانید ترموفیوز یخچال را مشاهده کنید زیرا این قطعه در کنار لوله‌های اواپراتور نصب گردیده‌است. اکنون عکس ترموفیوز یخچال را در شکل زیر مشاهده نمایید.

عکس ترموفیوز یخچال

فیوز یخچال کجاست؟

معمولاً محل نصب ترموفیوز در یکی از دو مکان زیر قرار دارد:

 1. در پنل کنترل یخچال: بسیاری از یخچال‌ها دارای یک پنل کنترل در قسمت جلوی یا پشتیابی آن‌ها هستند که معمولاً در نزدیکی قسمت پایینی یخچال یا در پشت آن قرار دارد. این پنل کنترل می‌تواند باز شود تا به محل قرارگیری فیوزها دسترسی داشته باشید.
 2. در سیم برق یخچال: بعضی از مدل‌های یخچال‌ها، فیوز را در سیم برق آنها جای داده‌اند. این فیوز معمولاً در نزدیکی اتصال برق یخچال به سیستم برق خانه قرار دارد. برای دسترسی به فیوز در این حالت، شما باید سیم برق یخچال را از پریز جدا کنید و سپس فیوز را در نقطه اتصال سیم برق بررسی کنید.

نصب ترموفیوز یخچال

ترموفیوز یخچال یکی از قطعاتی است که بر روی یخچال‌های حدید نصب می‌شود و در یخچال‌های مدل قدیم نصب چنین قطعه‌ای وجود نداشته است. شرکت‌های تولیدکننده برای جلوگیری از بالا رفتن دمای یخچال بر روی آن یک تایمر وصل نموده‌اند تا یخچال در فاصله زمانی بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روشن و خاموش گردد و از این طریق المنت از مدار خارج گردد. نصب این تایمری دارای ایمنی بسیار کم‌تری بوده که با تولید ترموفیوز یخچال و نصب آن بر روی یخچال سطح ایمنی در این وسیله نیز افزایش پیدا کرده است.

عوامل آسیب زننده به ترموفیوز یخچال چیست؟

همان‌طور که می‌دانید طرز استفاده ما از یخچال، در آسیب زدن به سنسور و ترموفیوز یخچال نقش بسزایی دارد. پس با مراقبت و توجه کافی می‌توان از بروز مشکلاتی همچون برفک زدن و یا آتش گرفتن یخچال جلوگیری نمود. به‌طور کلی عوامل تاثیرگذار در خرابی ترموفیوز یخچال را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 1. خرابی لاستیک‌های دور یخچال که منجر به اختلال در عملکرد ترموفیوز و المنت گردیده و سبب برفک زدن یخچال می‌گردد. به همین سبب توصیه می‌گردد پس از گذشت چند سال، در صورت لزوم برای چک کردن و یا تعویض آن اقدام نمایید.
 2. زیاد شدن برفک یخچال فریزر به‌دلیل باز بودن بیش از حد درب آن که منجر‌به بالا رفتن دما بیش از حد نرمال و همچنین سبب اختلال در عملرد المنت می‌گردد، سبب تکرار عملکرد ترموفیوز و در نتیجه آسیب رساندن به آن می‌گردد.
 3. قرار گرفتن دستگاه در محیطی گرم و بسته که امکان ورود و خروج هوا به صورت مطلوب در آن وجود نداشته باشد. لذا از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمازا مانند اجاق گاز و بخاری اکیدا خودداری شود.
 4. رعایت نکردن فاصله حداقل بیست سانتی پشت دستگاه نسبت به دیوار، این امر برای این است تا امکان رهایی گرما از یخچال وجود داشته باشد.
 5. باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال نیز می‌تواند از عوامل خرابی ترموفیوز یخچال باشد، زیرا به میزان زیادی آن را درگیر می‌کند.

نشانه‌ های خرابی ترموفیوز یخچال

معمولاً خرابی هر یک از قطعات یخچال با نشانه‌ های متفاوتی همراه می‌شود. برای مثال نشانه ‌های خرابی ترموفیوز یخچال شامل موارد زیر می‌شود:

 • برفک زدن یخچال
 • گرم بودن هوای داخل یخچال
 • انجام ندادن فرآیند دیفراست یا یخ زدایی

نشانه‌ های خرابی ترموفیوز یخچال

چطور مشکل ترموفیوز یخچال را رفع کنیم؟

اگر مشکلی مثل سوختگی برای ترموفیوز یخچال ایجاد شود، به علت نوع رابطه سری با هیتر المنت، جریان برق قطع شده و سرمای داخل یخچال شدیداً کاهش می‌یابد و برفک به وجود می‌آید. از همین روی هنگام سوختگی ترموفیوز می‌بایست آن را تعویض کنید.

وجود ترموفیوز در یخچال‌های نوفراست به آب شدن برفک و جلوگیری از آتش‌سوزی منجر می‌شود، از همین روی باید یک ترموفیوز مناسب را در دستگاه قرار داد. گاهی دیده می‌شود که فرد تعمیرکار ترموفیوز یخچال را از مدار خارج می‌کند و به این مسئله توجهی نشان نمی‌دهد که این امر خطر آتش‌سوزی را شدیداً افزایش می‌دهد.

همچنین نظافت یخچال یک نکته بسیار مهم است که باید در هنگام آب کردن برفک یخچال به آن توجه کرد چرا که بر راندمان صحیح محصول تأثیر زیادی می‌گذارد. نکته شایان ذکر این است که هرگز نباید ترمودیسک را جایگزین ترموفیوز یخچال نمود. اتصال ترموفیوزها باید به صورت کوتاه باشد.

عملکرد این قطعه مثل دماسنجی است که به هر اندازه که گرما از طریق المنت یخچال فریزر تولید گردد آن را اندازه می‌گیرد و هر چقدر بیشتر شود به خروج المنت از مدار منجر می‌شود و در چنین شرایطی احتمال آتش‌سوزی افزایش می‌یابد. به همین دلیل می‌بایست در صورت مشاهده این حالات بلافاصله با تعمیرکار تماس گرفت.

ترمودیسک یخچال چیست؟

ترمودیسک نوعی ترموستات حرارتی به شمار می‌رود که به شکل سری به هیتر المنت دیفراست یخچال متصل می‌شود. ترمودیسک دارای دو وظیفه اصلی است که عبارت‌اند از:

 • در دمای 5- تا 12- سانتی گراد دستور عبور جریان برق از هیتر المنت را صادر کرده تا از برفک یخچال جلوگیری شود.
 • در دمای 5 تا 12 سانتی گراد با هدف کاهش مصرف برق یخچال، جریان برق عبوری از هیتر المنت را اتوماتیک می‌کند.

اگر ترمودیسک یخچال دچار ایراد شد ضروری است که تعمیر آن را به یک متخصص یخچال بسپارید. چرا که افراد ناشی تنها عملکرد قطعه را در دمای پایین بررسی می‌کنند و به دمای بالا توجهی ندارند. در صورتی که اگر ترمودیسک از عملکرد درستی در دمای بالا برخوردار نباشد، ممکن است دمای یخچال کنترل نشود و در نتیجه یخچال آتش بگیرد.

کاربرد سنسور و ترموفیوز یخچال

تفاوت ترمودیسک و ترموفیوز یخچال 

همانطور که بیان شد این قطعات در یخچال فریزرهای بدون برفک قرار می‌گیرند، اما کارکرد این دو قطعه یکسان نیست و نباید آن‌ها را با یکدیگر اشتباه گرفت.

ترموفیوز مانند فیوز عمل می‌کند و اگر دچار نقص فنی شود، در فرآیند یخ زدایی یخچال اختلال ایجاد می‌شود؛ اما ترمودیسک وظیفه ارسال فرمان جلوگیری از برفک زدن به برد را بر عهده دارد و پس از دریافت فرمان توسط المنت، فرآیند آب کردن برفک‌ها آغاز می‌شود.

چگونه ترموفیوز یخچال را تعویض کنیم؟

اگر نشانه‌های خرابی سنسور و ترموفیوز یخچال شما مشاهده می‌شود، ابتدا وضعیت آن را چک کرده و در صورت خرابی به تعویض آن اقدام نمایید. برای بررسی وضعیت و تعویض سنسور یخچال می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. به وسیله اهم متر جریان ورودی و خروجی سنسور را اندازه‌گیری کنید.
 2. اگر در زمان اتصال به دو سر سنسور، عددی روی صفحه نمایش داده نشود، ایراد از سنسور است. در غیر اینصورت سنسور سالم است و باید قطعات دیگر یخچال را تست کنید.
 3. برای تعویض ترموفیوز، کافیست ترموفیوز قدیمی را برداشته و قطعه جدید را مشابه مدل قبلی بخرید.
 4. قطعه جدید را در محل ترموفیوز قبل به وسیله‌ هویه نصب کنید.

خرید سنسور و ترموفیوز یخچال از صنایع برودتی سید صالحی

در این مطلب سعی کردیم تا شما عزیزان را با ترموفیوز یخچال، عوامل آسیب‌زننده، انواع ترموفیوز و همچنین نحوه تعویض ترموفیوز آشنا سازیم. صنایع برودتی سید صالحی ، سنسور و ترموفیوز یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *