صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سنسور و ترموفیوز یخچال چیست؟ انواع، ویژگی ها و کاربردهای آن

سنسور و ترموفیوز یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید سنسور و ترموفیوز یخچال چیست؟ ترموفیوز در یخچال چه وظیفه‌ای دارد؟ اگر ترموفیوز خراب شود چه مشکلی برای یخچال‌ فریزر شما به وجود می‌آید؟ این‌ها تنها بخشی از پرسش‌های شما در زمینه ترموفیوز یخچال است. در ادامه این مطلب از صنایع برودتی سید صالحی با ما همراه باشید تا به همه سوالاتی که ممکن است در مورد ترموفیوز یخچال برای شما به وجود بیاید صحبت کنیم.

ترموفیوز که با نام تجاری سنسور حرارتی نیز شناخته می‌شود در یخچال‌های نوفراست (بدون برفک) وجود دارد. همان‌طور که از اسم آن نیز پیداست این قطعه به‌منظور محافظت از یخچال فریزر در برابر گرمای زیاد یا دمای بالا داخل یخچال نصب می‌گردد تا از برفک زدن یخچال جلوگیری نماید.

ترموفیوز به شکل سری در کنار هیتر المنت یخچال نصب شده و وظیفه آن کنترل دمای هیتر است. اغلب دمایی که ترموفیوزها در آن فعال می‌شوند روی بدنه آن‌ها ثبت می‌گردد. حتی اگر این عدد روی بدنه ترموفیوز یخچال شما ثبت نشده باشد بهتر است بدانید ترموفیوز در دمای 72 تا 82 درجه سانتی گراد فعال می‌شود تا از آتش گرفتن یخچال جلوگیری نماید.

جالب است بدانید که در یخچال‌های قدیمی ترموفیوزی وجود نداشت و به جای آن شرکت تولیدکننده تایمری نصب می‌کرد تا در فاصله زمانی 25 الی 30 دقیقه خاموش و روشن شود و المنت را از مدار خارج نماید. اما امروزه برای بالا بردن ایمنی یخچال به جای تایمر از ترموفیوز استفاده می‌گردد.

نقش ترموفیوز در یخچال چیست؟

بررسی سنسور و ترموفیوز یخچال

همانطور که گفته شد سنسور و ترموفیوز ، در یخچال‌های بدون برفک جزء مهم‌ترین قطعاتی است که از آتش سوزی یخچال جلوگیری می‌کند. ترموفیوز در واقع آخرین قطعه‌ای است که گرمای هیتر را در دستگاه کنترل ‌می‌کند. چنانچه دمای یخچال بالاتر از حد مجاز باشد این قطعه سوخته و جریان برق را از خود عبور نمی‌دهد در نتیجه هیتر روشن نشده و دستگاه برفک می‌زند.

محل سنسور و ترموفیوز یخچال کجاست؟

سنسور و ترموفیوز یخچال در پشت آن و در سمت چپ لوله‌های اواپراتور یخچال، در کنار المنت نصب می‌شود. این قطعه بسیار حساس بوده و در صورتی‌که دچار خرابی شود باید با قطعه‌ جدید جایگزین گردد. همچنین شما به‌راحتی می‌توانید ترموفیوز یخچال را مشاهده کنید زیرا این قطعه در کنار لوله‌های اواپراتور نصب گردیده‌است.

عوامل آسیب زننده به ترموفیوز یخچال چیست؟

همان‌طور که می‌دانید طرز استفاده ما از یخچال، در آسیب زدن به سنسور و ترموفیوز یخچال نقش بسزایی دارد. پس با مراقبت و توجه کافی می‌توان از بروز مشکلاتی همچون برفک زدن و یا آتش گرفتن یخچال جلوگیری نمود. به‌طور کلی عوامل تاثیرگذار در خرابی ترموفیوز یخچال را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

  1. خرابی لاستیک‌های دور یخچال که منجر به اختلال در عملکرد ترموفیوز و المنت گردیده و سبب برفک زدن یخچال می‌گردد. به همین سبب توصیه می‌گردد پس از گذشت چند سال، در صورت لزوم برای چک کردن و یا تعویض آن اقدام نمایید.
  2. زیاد شدن برفک یخچال فریزر به‌دلیل باز بودن بیش از حد درب آن که منجر‌به بالا رفتن دما بیش از حد نرمال و همچنین سبب اختلال در عملرد المنت می‌گردد، سبب تکرار عملکرد ترموفیوز و در نتیجه آسیب رساندن به آن می‌گردد.
  3. قرار گرفتن دستگاه در محیطی گرم و بسته که امکان ورود و خروج هوا به صورت مطلوب در آن وجود نداشته باشد. لذا از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمازا مانند اجاق گاز و بخاری اکیدا خودداری شود.
  4. رعایت نکردن فاصله حداقل بیست سانتی پشت دستگاه نسبت به دیوار، این امر برای این است تا امکان رهایی گرما از یخچال وجود داشته باشد.
  5. باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال نیز می‌تواند از عوامل خرابی ترموفیوز یخچال باشد، زیرا به میزان زیادی آن را درگیر می‌کند.

انواع ترموفیوز یخچال

کاربرد سنسور و ترموفیوز یخچال

ترموفیوزها شکل های گوناگونی دارند و بنا به شرکت تولید کننده یخچال فریزر مدل‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد. لذا هنگامی که می‌خواهید آن را تعویض کنید، دقت کنید که ترموفیوز جایگزین مشابه قبلی باشد تا هیچگونه خطا و مشکلی در دستگاه شما ایجاد نکند. برای این‌کار می‌توانید از سنسور و ترموفیوز یخچال عکس بگیرید و یا مدل یخچال فریزر را یادداشت نموده و به فروشنده قطعه نشان دهید.

چگونه ترموفیوز یخچال را تعویض کنیم؟

اگر نشانه‌های خرابی سنسور و ترموفیوز یخچال شما مشاهده می‌شود، ابتدا وضعیت آن را چک کرده و در صورت خرابی به تعویض آن اقدام نمایید. برای بررسی وضعیت و تعویض سنسور یخچال می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. به وسیله اهم متر جریان ورودی و خروجی سنسور را اندازه‌گیری کنید.
  2. اگر در زمان اتصال به دو سر سنسور، عددی روی صفحه نمایش داده نشود، ایراد از سنسور است. در غیر اینصورت سنسور سالم است و باید قطعات دیگر یخچال را تست کنید.
  3. برای تعویض ترموفیوز، کافیست ترموفیوز قدیمی را برداشته و قطعه جدید را مشابه مدل قبلی بخرید.
  4. قطعه جدید را در محل ترموفیوز قبل به وسیله‌ هویه نصب کنید.

خرید سنسور و ترموفیوز یخچال از صنایع برودتی سید صالحی

در این مطلب سعی کردیم تا شما عزیزان را با ترموفیوز یخچال، عوامل آسیب‌زننده، انواع ترموفیوز و همچنین نحوه تعویض ترموفیوز آشنا سازیم. صنایع برودتی سید صالحی ، سنسور و ترموفیوز یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *