صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انواع روغن های برودتی و بررسی ویژگی های آن

انواع روغن های برودتی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انواع روغن های برودتی چند نوع هستند؟ ویژگی‌های این روغن‌ها چیست؟ یکی از مسائلی که باعث سردرگمی مشتری می‌شود انتخاب روغن مناسب است. روغن‌ برودتی انواع مختلف دارند که جهت خنک‌سازی و کاهش اصطکاک قطعات از آن‌ها استفاده می‌شود‌‌. همانطور که از نام این محصول مشخص است جهت استفاده در سیستم‌های برودتی کاربرد دارند و باعث آسیب به این سیستم‌ها نمی‌شوند‌‌.

صنایع برودتی سید صالحی به عنوان یکی از فروشندگان بزرگ روغن‌ برودتی شناخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روغن های برودتی و ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با نحوه عملکرد روغن ‌های برودتی

در مورد نحوه عملکرد روغن‌ های برودتی ابتدا باید با سازوکار دستگاه‌های برودتی آشنا شوید. گردش گاز مبرد جهت خنک کردن یخچال‌های خانگی، فریزرها و سردکننده‌ها باعث زیاد شدن دما و در نتیجه افزایش فشار گاز می‌شود‌. در نتیجه این فرآیند فشار بخار روغن مبردی نیز افزایش پیدا کرده و با کمک کمپسور به روغن‌کاری اجزای گرم فلز کمک می‌کند. روغن‌کاری فلز باعث افزایش کارکرد کمپرسور و کاهش سایش قطعات آن می‌شود‌.

انواع روغن های برودتی

در ابتدا مقداری روغن مصنوعی وارد کمپرسورها می‌کنند تا به این ترتیب دستگاه را امتحان کرده و برای نصب آماده کنند. قبل از نصب کمپرسور باید حتما آن را تست کرد و از سلامت آن مطمئن شد. در انتها و پس از آزمایش دستگاه، روغن اولیه از آن خارج شده و روغن تازه به آن تزریق می‌شود‌. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روغن های برودتی آشنا شوید.

روغن برودتی معدنی

انواع روغن برودتی

نام دیگر روغن مبردی معدنی آلکیل بنزن است که در گذشته به عنوان روان‌کننده در سیستم‌های مبرید مورد استفاده قرار می‌گرفت. در صورتی که دستگاه سرمایشی قدیمی دارید که با گاز R-22 کار می‌کند به احتمال زیاد نیاز به روغن معدنی دارد. مبردهای CFC، HCFC از روغن‌های معدنی استفاده می‌کردند که این روغن‌ها قابل استفاده با سایر هیدروکربن‌ها یا آمونیاک نیز می‌باشند.

روغن برودتی پلی اتیلن گلیکول

این روغن هیدروژیکی مصنوعی است و به صورت اختصاصی جهت کمپرسورهای تهویه خودرو طراحی و تولید شده‌اند. از این روغن بیشتر در کمپرسورهایی که با گاز R-134a کار می‌کنند استفاده می‌شود. اعداد درج شده روی این روغن نشان‌دهنده چسبناکی یا گران‌روی آن است که با اعدادی مانند PAG46 و PAG100 نشان داده می‌شود.
همانطور که می‌دانید گران‌روی یا ناروانی به مقاومت هر سیالی در برابر تنش‌های برشی گفته می‌شود. این روغن‌ها در واقع روغن پلی‌استر هستند که رطوبت‌پذیری بیشتری دارند و جذب بیشتری نسبت به روغن‌های معدنی نیز دارند.‌

روغن برودتی پلی استر

روغن‌های برودتی پلی استر در واقع یک نوع روغن مصنوعی هستند که برای نیازهای صنعتی دستگاه‌های سرمایشی طراحی و تولید شده‌اند. یکی از مهم‌ترین کمپرسورهایی که از این روغن استفاده می‌کنند کمپرسورهایی هستند که با مبردهای HFC کار می‌کنند‌.‌ روغن‌های برودتی پلی استر جذب رطوبت بیشتر و سریع‌تری نسبت به روغن‌های معدنی دارند. به همین دلیل لازم است زمان کم‌تری کمپرسور در معرض جو قرار بگیرد. حتما قبل از روشن کردن کمپرسور از میزان گاز برودتی و روغن برودتی مطمئن باشید تا همه موارد با سرعت و دقت بالا انجام شود.‌

نحوه آزمایش کردن رطوبت روغن

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های سردکننده نباید رطوبت داشته باشند و میزان آب موجود در آن با اندازه گرفتن مقاومت الکتریکی روغن انجام می‌شود.

ویژگی‌های انواع روغن برودتی

انواع روغن های برودتی

انواع روغن های برودتی باید ویژگی‌ها و خصوصیات ویژه‌ای داشته باشند تا بتوان از آن‌ها در دستگاه‌های برودتی و سرمایشی استفاده کرد. در ادامه به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازیم:

  • روغن‌ برودتی باید غلظت مناسب داشته باشد تا بتواند در دمای پایین مایع بوده و در دماهای بالا ترکیب شیمیایی خود را حفظ کند.‌
  • این روغن نباید کف کند و نقطه اشتعال آن باید بالا باشد.
  • این محصول می‌بایست عایق الکتریسیته باشد.
  • روغن باید بدون کوچک‌ترین ناخالصی، هیدروکربن، موم و رطوبت باشد.‌
  • روغن باید با نبرد سازگاری داشته و واکنش شیمیایی نداشته باشد.
  • برای اینکه مشکلی در روغن‌کاری ایجاد نشود، می‌بایست مبرد دستگاه در روغن حل شود اما با آن ترکیب نشود.
  • روغن برودتی در درجات کم نباید غلیظ شود.‌
  • روغن نباید کف تولید کند‌.

علت کف کردن روغن چیست؟

کف کردن روغن در صورتی که رطوبت و آلودگی وجود داشته باشد ایجاد می‌شود. همچنین در صورتیکه مبرد به صورت مایع به کمپرسور تزریق شود باعث کف کردن و تبخیر روغن می‌شود. با کاهش دما میزان حلالیت انواع روغن های برودتی افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل با نصب یک المنت در کمپرسور مانع از کف کردن و افزایش غلظت روغن می‌شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع روغن های برودتی و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها آشنا شدید. از روغن برودتی جهت کاهش اصطکاک و خنک‌سازی در سیستم‌های سرمایشی استفاده می‌کنند. روغن برودتی معدنی، روغن برودتی پلی استر و روغن برودتی پلی اتیلن گلیکول از انواع مختلف این روغن‌ها محسوب می‌شوند. صنایع برودتی سید صالحی انواع روغن های برودتی را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *