صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه چیز در رابطه با ترموستات یخچال

ترموستات یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید ترموستات یخچال Refrigerator thermostat چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟ اگر ترموستات خراب شود چه تأثیری بر عملکرد یخچال می‌گذارد؟ از کجا می‌توانیم به خرابی این قطعه پی ببریم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ مناسبی برای سؤالاتی از این دست هستید، صنایع برودتی سید صالحی این مطلب آموزشی را تقدیم حضورتان می‌کند.

ترموستات یخچال چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

انواع ترموستات یخچال

ترموستات قطعه‌ای کوچک در یخچال‌ است که مدت زمان اتومات یخچال را تعیین می‌کند. این قطعه مکانیکی، بدون دخالت دست دمای یخچال را به صورت ثابت نگه می‌دارد. این قطعه کوچک و مهم، خاموش و روشن شدن کمپرسور را کنترل می‌کند تا دمای یخچال به صورت ثابت باقی بماند.

اگر ترموستات به درستی تنظیم نشود یا دچار مشکل شده باشد، فضای یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد شد و مواد غذایی داخل آن سالم نمی‌مانند. به همین دلیل سلامت این قطعه تأثیر بسیاری در کارکرد صحیح یخچال دارد. اگر یخچال زود خاموش و روشن شده، خنک نشده و داخل آن گرم باشد، به احتمال زیاد ترموستات یخچال معیوب است و سریعاً باید نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید.

ترموستات از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

فرقی ندارد که یخچال شما خانگی باشد یا در حال بررسی ترموستات یخچالی و صنعتی باشید، این قطعه از اجزای مختلف زیر ساخته شده است:

 • لوله بلو
 • پیچ تنظیم
 • لوله مویی
 • کنتاکت‌های اتصال
 • فانوسک حاوی گاز
 • فنرها و اهرم‌های متناسب
 • بدنه ترموستات که عموماً از فلز ساخته می‌شود

به طور معمول لوله بلوی ترموستات را به قسمت پایینی یا سقف اواپراتور متصل می‌کنند. با تنظیم ترموستات یخچال در حالت وصل است که کمپرسور شروع به کار خواهد کرد. در صورتی که اواپراتور سرد شود، حجم گاز درون لوله بلو و لوله مویی و پس از آن فانوسک کاهش پیدا کرده و جمع می‌شود همین امر باعث پایین کشیده شدن اهرم اتصال کلید شده و فاز موتور یخچال قطع می‌شود.

با خاموش شدن موتور یخچال و توقف کار کمپرسور در آن، سرمای محیط یخچال خصوصاً اواپراتور کم شده و گاز موجود در فانوسکِ ترموستات یخچال فعال می‌شود. این گاز بر اثر گرم شدن محیط افزایش حجم داشته و فانوسک را بزرگ‌تر می‌کند. بدین ترتیب کلید ترموستات به حالت وصل در می‌آید و در نهایت کمپرسور شروع به کار خواهد کرد.

همچنین شما می‌توانید میزان سردی دلخواه در اواپراتور و محیط یخچال یعنی همان مدت زمان کارکرد موتور یخچال را به وسیله ولومی که در ترموستات قرار دارد و در واقع اهرم کنترل حجم گاز فانوسک است، تنظیم نمایید.

انواع ترموستات یخچال

بررسی ترموستات یخچال

ترموستات‌هایی که در یخچال‌های مختلف به کار می‌روند به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. مدل فشار بخار: در این مدل از ترموستات، میله‌ای شیشه‌ای حاوی مایعی حساس به دما قرار دارد که سریعاً بخار شده و باعث آغاز مکانیزم خاموش شدن اواپراتور و کمپرسور می‌شود.
 2. مدل دوقطبی: در این مدل از ترموستات یخچال دو فلز قرار گرفته است که یکی حساس به تغییرات دمایی است و کمپرسور را روشن می‌کند، فلز دیگر حساسیت کمتری به دما داشته و باعث خاموش شدن موتور یخچال خواهد شد.
 3. مدل الکترونیکی: این مدل ترموستات نیز با یک سنسور دیجیتالی دما را تشخیص می‌دهد و بر همین اساس دستور قطع یا وصل را به کمپرسور صادر می‌کند.

روش تشخیص سلامت ترموستات یخچال

تا اینجا متوجه شدیم که ترموستات نقشی اساسی در سرد کردن مواد غذایی داخل یخچال دارد برای تست سلامت ترموستات در یخچال باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • درجه یخچال را روی 3 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
 • یک ظرف آب را داخل یخچال قرار دهید.
 • پس از 24 ساعت ظرف را از یخچال خارج کنید و با دماسنج دمای آب را اندازه بگیرید.
 • اگر ترموستات یخچال شما سالم باشد درجه آب بین 1 تا 5 درجه سانتیگراد خواهد بود.

چگونه طول عمر ترموستات را افزایش دهیم؟

اگر می‌خواهید طول عمر این قطعه کوچک و کاربردی را افزایش دهید نکات مهم زیر را رعایت کنید:

 • درب یخچال را بدون ‌دلیل باز و بسته نکنید.
 • یخچال را در جایی با دمای متعادل قرار دهید.
 • غذاهای داغ یا بسیار گرم را در یخچال قرار دهید.
 • دمای داخلی یخچال را بر اساس دمای هوای محیط در فصول مختلف تنظیم کنید.
 • دمای ایده‌آل یخچال باید بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد باشد.
 • به بهداشت محیط داخلی یخچال اهمیت دهید و برفک و یخ را به مدت طولانی در یخچال باقی نگذارید.

نتیجه‌گیری

اکنون به خوبی می‌دانید که سلامت یخچال شما در گروی سلامت ترموستات آن است به همین دلیل باید به خرابی آن اهمیت داد. اگر ترموستات به موقع تعمیر نشود به مرور زمان باعث سوختن موتور یخچال خواهد شد. پس اگر شما هم صاحب یکی از انواع یخچال‌های خانگی یا صنعتی هستید با کارشناسان تعمیرات یخچال در تماس باشید و به طور مرتب سلامت قطعات آن‌ها را بررسی نمایید. صنایع برودتی سید صالحی تعمیر ترموستات یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *