صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

لوازم کولر گازی چیست؟ انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن

انواع لوازم کولر گازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کولر گازی یک از لوازم پرکاربرد در خانه‌ها برای فصل گرما است. هر از چندگاهی قطعات این وسیله گرمایشی باید چک شود و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض گردند. بهتر است با قطعات و لوازم های کولر گازی بیشتر آشنا شوید تا در موقع لزوم در صورت بروز مشکل در عملکرد کولر گازی، علت آن را متوجه شوید.

در این مقاله از سایت صنایع برودتی سید صالحی به سؤال لوازم کولر گازی چیست؟ انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن پاسخ خواهیم داد و شما به طور کامل با هریک از این قطعات آشنا خواهید شد، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لوازم کولر گازی چیست؟

کولر گازی از لوازم و قطعات بسیاری تشکیل شده است که همه این قطعات در کنار هم باعث عملکرد نهایی کولر می‌گردد. لوازم کولر گازی در دو دسته کلی لوازم داخلی و لوازم خارجی قرار می‌گیرند که این لوازم شامل موارد زیر هستند:

 • فیلتر
 • خازن
 • اواپراتور
 • کنتاکتور
 • بلوور فن
 • موتور فن
 • کندانسور
 • کمپرسور
 • برد الکتریکی
 • سنسور محیطی و پایپ
 • سنسور لو پرشر و های پرشر

ویژگی و کاربرد خازن در کولر گازی

خازن یکی از لوازم کولر گازی و می‌توان گفت که مهم‌ترین قطعه این وسیله سرمایشی است. کاربرد و وظیفه این قطعه ایجاد انرژی اولیه برای استارت کمپرسور است. معمولا در کولرهای گازی خازن‌ها در دو مدل استوانه‌ای و مکعبی وجود داشته که هر کدام وظیفه خاصی دارند. از ویژگی‌های بارز خازن‌ها ذخیره برق با ولتاژ بسیار بالا است به همین دلیل اگر به هر دلیلی نیاز به تعمیر خازن وجود داشت بدون رعایت نکات ایمنی و دستکش نباید به آن دست زد.

ویژگی‌های موتور فن و کاربرد آن

موتور فن کولر گازی

موتور فن دارای وظایف و کارایی‌های مشخصی است که سرد کردن گاز داخل لوله و مکش باد از میان پره‌های کندانسور از جمله وظایف این لوازم کولر گازی است، موتور فن برای ایجاد استارت اولیه نیاز به خازن دارد.

ویژگی و کاربرد کمپرسور

کمپرسور را می‌توان به عنوان گران‌ترین قطعه کولر گازی معرفی کرد، این قطعه جزء اصلی‌ترین لوازم کولر گازی است. عملکرد کمپرسور همانند قلب انسان بوده و وظیفه پمپاژ و مکش گاز را به پنل داخلی دارد. کمپرسور‌ها در انواع مختلف پیستونی، اسکرال و روتاری هستند. مدل پیستونی آن در کولر گازی نسبت به سایر کمپرسورها بسیار سنگین‌تر و مصرف برق آن‌ها نیز بسیار بیشتر است.

کاربرد برد الکتریکی و ویژگی‌های آن

یکی دیگر از لوازم و قطعات کولر گازی برد الکتریکی است که به طور معمول این قطعه در کولرهای گازی در قسمت پنل داخلی نصب می‌شود. در دستگاه‌های اینورتر معمولا دو نوع برد الکتریکی وجود دارد که این برد‌ها هم در پنل داخلی و هم در پنل خارجی وجود دارند.

نحوه کارایی و عملکرد این قطعه به گونه‌ای بوده که جریان فاز را طبق دستور به طرف کمپرسور و فن بیرونی و داخلی می‌فرستد. از دیگر کاربردهای این قطعه در دستگاه‌های سرد و گرم، ارسال فاز دستور برای شیر برقی چهار طرفه است. برای دیگر قطعات بیرونی و داخلی دستگاه فاز دستور توسط رله‌های برد الکتریکی ارسال می‌گردد.

بلوور فن در کولر گازی

بلوور فن در کولر گازی

از ویژگی‌های ظاهری این لوازم کولر گازی می‌توان به شکل استوانه‌ای آن اشاره نمود که دارای طولی به اندازه یک الی دو متر است. از وظایف بلوور فن می‌توان به مکش هوای اتاق از داخل اواپراتور و پرتاب آن به سمت محیط اشاره کرد. اواپرتاور یکی از قطعات حساس به آلودگی محیطی است که پاکسازی هوا از طریق بلوور فن انجام می‌شود.

کندانسور کولر گازی ویژگی و کاربرد این قطعه

در قسمت بیرونی کولر گازی قسمت‌های مشبکی وجود دارد که از لوله‌های مسی و پره‌های آلومینیومی به وجود آمده که به این قسمت‌ها کندانسور گفته می‌شود. گاز موجود در کولر گازی در کمپرسور فشرده می‌شود و بعد از آن وارد کندانسور می‌گردد تا در این قسمت دمای خود را از دست بدهد. گاز سرد شده بعد از آن وارد شیر انبساط و لوله مویی می‌شود و بعد از آن وارد اواپراتور که در پنل داخلی قرار دارد، می‌شود.

کندانسور در مواقعی کثیف و آلوده می‌شود و حتی دچار گل و لای نیز می‌گردد که در این مواقع می‌توان به کمک فشار آب این کثیفی‌ها و گل و لای‌ها را که در بین پره‌های کندانسور قرار گرفته‌اند را تمیز کرد و دستگاه دوباره به کارایی اول خود بازگردد. همانطور که عنوان شد گاز فشرده شده در کندانسور دمای خود را از دست می‌دهد که این عمل توسط مکش باد از بین پره‌های این قطعه میسر است.

کنتاکتور کولر گازی

از دیگر لوازم کولر گازی کنتاکتور است که در قسمت پنل بیرونی قرار داده می‌شود. معمولا کاربرد این قطعه در کولر گازی، وصل کردن جریان فاز به کمپرسور است.

خرید لوازم کولر گازی از صنایع برودتی سید صالحی

کولر گازی از لوازم و قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد خود را دارند و برای اینکه این وسیله سرمایشی به بهترین شکل ممکن عمل نماید نیاز است که حتما تمام این قطعات سالم باشند و در صورت وجود هرگونه خرابی در آن‌ها قطعه موردنظر تعمیر و یا تعویض گردد.

شما با خرید این قطعات از سایت صنایع برودتی صالحی می‌توانید این قطعات را با بالاترین کیفیت به همراه اصالت‌نامه کالا و ضمانت‌نامه آن درب منزل تحویل بگیرید. صنایع برودتی سید صالحی ، لوازم کولر گازی را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *