صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

لوازم کولر اتومبیل چیست؟ انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن

لوازم کولر اتومبیل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در این آموزش از صنایع برودتی سید صالحی، به شناخت قطعات و لوازم های کولر اتومبیل و شرح وظیفه هر یک از این قطعات می‌پردازیم. لازم است هر راننده‌ای باید آشنایی مختصری با آن ها داشته باشد تا در مواقع ضروری بتواند قطعه معیوب را از قطعات دیگر متمایز نماید.

شناخت لوازم کولر اتومبیل

در ادامه به معرفی و بررسی انواع لوازم کولر اتومبیل میپردازیم، باما همراه باشید:

1) کمپرسور در سیستم کولر خودرو

اولین و مهم ترین بخش در آشنایی با اجزا و لوازم کولر اتومبیل کمپرسور است. کمپرسور نام دستگاه حرکت‌ دهنده گاز مبرد در کولر خودرو است. این محصول با گرداندن گاز در قسمت های مختلف کولر اتومبیل کار می‌کند و حکم قلب آن را دارد. همچنین، کمپرسور در قطعات کولر، فشار و در نتیجه دمای گاز کم فشار خارج شده از اواپراتور را نیز ارتقا می‌ دهد. این قطعه وظیفه دارد تا گاز کولر را از اواپراتور به داخل کندانسور، سپس به کپسول خشک‌ کننده و مجددا به داخل اواپراتور هدایت کند.

کمپرسورهایی که در قطعات کولر خودروها به کار می روند، باید از نظر وزن و حجم با قدرت موتور تناسب داشته باشند تا در هنگام نصب به راحتی در محل مورد نظر قرارگرفته و بار اضافی به موتور خودرو تحمیل نکنند.

2) کندانسور در لوازم کولر اتومبیل

بررسی لوازم کولر اتومبیل

در ادامه آشنایی با اجزا و لوازم کولر اتومبیل به کندانسور می رسیم. کندانسور در قطعات کولر خودروها وظیفه تبادل حرارت را به عهده دارد. این قطعه با جذب گرمای تولید شده در داخل سیستم توسط اواپراتور از گاز مبرد را به محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می‌دهد.

3) کپسول خشک‌ کننده در کولر خودرو

حتما نام کپسول خشک کننده را در فروشگاه لوازم کولر اتومبیل شنیده‌ اید. کپسول خشک کننده در کولر اتومبیل نقش ذخیره گاز مبرد و همچنین جذب کننده رطوبت گاز در کولر خودرو را بر عهده دارد. معمولا این کپسول یک سوئیچ ایمنی دارد تا در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر می شود، جریان برق کمپرسور را به طور خودکار قطع نماید.

4) شیر انبساط در قطعات کولر ماشین

در ادامه آشنایی با قطعات و لوازم کولر اتومبیل به شیر انبساط می رسیم. این قطعه که احتمالا در فروشگاه لوازم کولر خودرو آن را دیده‌ اید، تعیین‌ کننده میزان درست گاز وارد شده از کندانسور به درون اواپراتور از طریق یک فیلتر است. شیر انبساط کولر، فشار مبرد را نیز به طور ناگهانی کاهش می‌ دهد. هنگامی که کمپرسور شروع به کار می کند، شیر انبساط باز شده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار، به گاز پرفشار تبدیل می گردد.

زمانی که اواپراتور به مبرد بیشتری نیاز دارد، این قطعه اجازه می دهد تا مبرد کم فشار مورد نیاز به داخل کویل اواپراتور وارد گردد. شیر انبساط کولر در قطعات کولر خودرو، برقرارکننده تعادل میان بار گرما و خنک‌ کنندگی بهینه اواپراتور است.

5) اواپرتور در قطعات کولر خودرو

یکی دیگر از قطعات اصلی لوازم کولر اتومبیل اواپراتور است. اواپراتور به مجموعه‌ ای از قطعات گفته می‌شود که وظیفه کاهش گرمای هوای کابین اتومبیل را به عهده دارد. یکی دیگر از وظایف اصلی این قطعه، جذب رطوبت هوای داخل کابین است. جریان هوای سریع ایجاد شده بوسیله فن الکتریکی با عبور از سطح کویل اواپراتور، برودت ایجاد شده توسط کویل را بوسیله کانال‌ ها و نیز دریچه های هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال می‌ دهد.

ایجاد برودت بوسیله کویل اواپراتور سبب تقطیر رطوبت ایده آل کابین شده، و قطرات آب ایجاد شده از طریق لوله مخصوصی به خارج از کابین اتومبیل منتقل می‌ گردد. هنگام آشنایی با اجزا و لوازم کولر اتومبیل باید بدانید که کولر اتومبیل دو سوئیچ کنترلی دارد. یکی از آن ها زمانی که فشار گاز کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج کرده، و دیگری از یخ زدگی در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری می‌ کند. همچنین عدم کارکرد مناسب هر یک از این دو سوئیچ در قطعات کولر خودرو، می تواند موجب از کار افتادن کل سیستم شود.

قطعات کولر اتومبیل

6) دکمه AC کولر اتومبیل

دکمه AC وظیفه خاموش و روشن کردن کولر را در خودرو بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوتی در خودروهای مختلف وجود دارد. معمولا یک LED وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش دکمه AC کولر خودرو را بر عهده دارد.

7) فن در لوازم کولر اتومبیل

به منظور استفاده از فن الکتریکی، می توان آن را روی کندانسور یا روی رادیاتور نصب نمود. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور ماشین نصب شده باشد، فن به گونه‌ ای نصب می‌ گردد که هوا را از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور بدمد. در صورتی که فن کندانسور در پشت کندانسور و در مقابل موتور نصب گردد، در نتیجه هوا را از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور می‌دمد. به طور کلی، شرایط استفاده از فن الکتریکی با توجه به نوع به مارگیری آن‌ها تغییر می‌کند.

خرید لوازم کولر اتومبیل از صنایع برودتی سید صالحی

در این مطلب سعی کردیم تا شما عزیزان را با قطعات و لوازم کولر خودرو، انواع، ویژگی ها و کاربردهای مختلف آن آشنا سازیم. بنابراین اگر قصد خرید این محصول را دارید پیشنهاد ما به شما خرید از مجموعه سید صالحی است. صنایع برودتی سید صالحی ، لوازم کولر اتومبیل را در بالاترین سطح کیفی عرضه می کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *