صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بررسی جامع علل خرابی کمپرسور کولر ماشین

خرابی کمپرسور کولر ماشین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

جزء ضروری سیستم تهویه مطبوع خودرو کمپرسور کولر است. این سیستم نقش مهمی در حفظ جریان مبرد هوا ایفا کرده تا بتوانید تهویه مطبوع بهینه‌ای داشته باشید. کمپرسور کولر با روشن و خاموش کردن مداوم کار می‌کند و هر زمان که آن را روشن کنید مستعد ساییدگی و پارگی است. خرابی کمپرسور کولر ماشین بسیار شایع بوده و در صورت مشاهده باید به سرعت جهت رفع آن اقدام گردد. در این مطلب از صنایع برودتی سید صالحی شما را با علل این خرابی آشنا می‌کنیم.

آشنایی با کمپرسور کولر خودرو

داخل سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته و این گاز به دلیل دمای پایینی که دارد، با گرفتن دمای محیط، تبخیر شده و فضا را خنک می‌کند. این گاز توسط کمپرسور کولر خودرو به حرکت درآمده و اتاقک خودرو را خنک می‌کند.
از کمپرسور برای فشرده کردن گاز استفاده می‌شود به این صورت که گاز را به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می‌کند.

علل خرابی کمپرسور کولر ماشین

بررسی خرابی کمپرسور کولر ماشین

شناسایی علائم خرابی کمپرسور کولر ماشین دشوار نیست و شما به راحتی می‌توانید به آن پی ببرید. در واقع، علائم خرابی کمپرسور کولر ساده و کاملاً واضح هستند. توجه به این علائم به شما در تشخیص و تعویض کمپرسور کولر کمک می‌کند و شما را از هزینه‌های تعمیر نجات می‌دهد. در ادامه این علل را بیان می‌کنیم:

شل شدن کمپرسور

اگر مکان‌های متصل شدن کمپرسور خودرو در جایگاه خود شل باشند، هنگام روشن شدن کولر خودرو لرزش اتفاق می‌افتد و شما صدای زیادی را می‌شنوید.
نشت روغن یکی از علل خرابی کمپرسور کولر ماشین
برخی اوقات از درون کمپرسور روغن شروع به ریزش کرده و همین باعث ایجاد لرزش و صدا در زمان روشن کردن کولر خودرو می‌شود. در صورتی که در زمان روشن کردن کولر خودرو با چنین صدایی مواجه شدید به تعمیرگاه بروید و در صورت نیاز کمپرسور را تعمیر کنید.

خاموش شدن بی‌دلیل کولر

هنگامی که کولر خودرو شما روشن باشد و حین کار کردن خاموش ‌شود نشان‌دهنده خرابی خازن کمپرسور کولر خودرو است. اگر خازن خراب یا بسوزد به محض روشن شدن کولر گازی خودرو بلافاصله خاموش می‌شود، در اینجا خازن عوض شود کولر درست می‌شود.

داغ شدن کمپرسور

زمانی که سیم پیچ کمپرسور کولر خودرو سوخته و یا نیم سوز شود باعث داغ شدن کمپرسور شده و از آن بوی بدی شنیده می‌شود، در اینجا باید کمپرسور تعویض شود.

قطع‌کننده مدار

اگر واحد کندانسور بیرونی خودروی شما مدام مدار را خاموش می‌کند، نشان‌دهنده خرابی کمپرسور برق متناوب است. به این دلیل است که کمپرسور بیش از حد گرم می‌شود و انرژی زیادی مصرف می‌کند و در نتیجه قطع‌کننده مدار قطع خواهد شد.

خطوط مکش شکسته

هنگامی که کمپرسور برق متناوب از کار افتاده یا آسیب‌دیده و در نتیجه جریان هوای داغ از دریچه هوای شما جریان دارد، خط مبرد خودرو شما ممکن است مسدود شود. رفع انسداد خطوط مبرد نیاز به کمک متخصص تهویه مطبوع دارد یا اگر به جرات خود اعتماد دارید، ممکن است تصمیم بگیرید خطوط را جایگزین کنید.

علائم و نشانه‌های خرابی کمپرسور کولر ماشین

با مشاهده علائمی به شرح زیر می‌توانید به خرابی کمپرسور کولر ماشین پی ببرید:

دمای کابین بالا رفته است

اگر دریچه کولر داشبورد شما دیگر هوای سرد را به داخل ماشین نمی‌فرستد از دلایل اصلی خرابی است. یک کمپرسور تهویه مطبوع خراب، مبرد را در سیستم تهویه مطبوع به گردش در نمی‌آورد و در نتیجه هوای گرم از دریچه‌های کولر وارد می‌شود.

با این حال، سه دلیل احتمالی پشت جریان هوای داغ در داخل وسیله نقلیه شما وجود دارد که شامل:

  • مبرد کم
  • نشت مبرد
  • کمپرسور کولر معیوب

صدای بلندی که از کمپرسور کولر شنیده می‌شود

علل خرابی کمپرسور کولر ماشین

هنگامی که سیستم تهویه هوای خودرو شما کار کرده هنگام روشن و خاموش کردن، صدای کلیک تولید می‌کند. اما اگر هنگام روشن شدن کمپرسور متوجه صدای بلندی شدید، نشانه خرابی کلاچ کولر شما است.

همچنین، کمپرسور کولر از اجزای داخلی مختلف تشکیل شده است و از یک یاتاقان مهر و موم شده برای چرخش استفاده می‌کند. اگر یاتاقان داخلی آسیب ببیند یا مسدود شود، یا هر یک از اجزای داخلی از کار بیفتد، انواعی صدا تولید می‌کند. راه‌حل ایده آل این است که تشخیص دهید و ببینید که آیا کلاچ مقصر است یا کمپرسور آسیب دیده است و آن را تعویض کنید.

خرابی رله کمپرسور

روشن و خاموش شدن کولر خودرو به وسیله رله کمپرسور انجام می‌شود. این قطعه باعث نگه داشتن کمپرسور در دمای مناسب خواهد شد. ما در صنایع برودتی سید صالحی معتقدیم که 32 الی 45 درجه میزان دمایی می‌باشد که به وسیله رله کمپرسور تعیین شده و اگر این قطعه خراب باشد باعث می‌شود میزان جریان کافی برای درگیری کلاچ کمپرسور به وجود نیاید. اگر کلاچ کمپرسور به خوبی کار خود را انجام ندهد و کمپرسور به خوبی کار نکند، در نتیجه کولر خودرو به درستی کار نمی‌کند.

خرابی ترموستات دیگر علل خرابی کمپرسور کولر ماشین

دلیل دیگر برای خرابی کمپرسور کولر ماشین به ترموستات مربوط می‌شود.

مستهلک شدن باتری

اگر باتری خراب و مستهلک شود در آن صورت قطعات مختلف خودرو به خوبی عمل نمی‌کند.

ایجاد فاصله ما بین کلاچ و پولی

کلاچ و پولی از جمله قطعاتی هستند که با هم درگیر هستند و کمپرسور کولر خودرو را به حرکت در می‌آورند. ایجاد فاصله در آن‌ها عاملی برای خرابی کولر است.

نتیجه گیری

در صورتی که متوجه خرابی کمپرسور کولر ماشین خود شدید، در ابتدا سعی کنید علل خرابی را تشخیص دهید. اگر قادر به این کار نبودید می‌توانید به مراکز معتبر مراجعه نمایید. صنایع برودتی سید صالحی انواع لوازم کولر اتومبیل را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *