صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رله اورلود خازن یخچال چیست؟ انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن

رله اورلود خازن یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا تا به حال نام رله اورلود خازن یخچال را شنیده‌اید؟ با ویژگی‌ها و کارکرد آن آشنا هستید؟ آیا می‌دانید چگونه باید سلامت آن را تست کنید؟ در این مقاله از صنایع برودتی سید صالحی قصد داریم تا شما را با این قطعه و تمام آنچه که باید درباره آن بدانید، آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

معرفی رله اورلود خازن یخچال

رله اورلود خازنی که در یخچال به کار می‌رود در واقع نوعی محافظ برای موتور است که جریان اضافی در آن را کنترل می‌کند. در صورتی که در کمپرسور موتور یخچال جریانی بیشتر از حد مجاز ایجاد شود یا دمای آن بیش از اندازه بالا رود، اورلود جریان را قطع می‌کند و بدین ترتیب از آسیب دیدن سیم‌پیچ موتور جلوگیری خواهد کرد.

در واقع رله اورلود یک فیوز است که از ایجاد بار اضافه در یخچال جلوگیری می‌کند و در نهایت باعث استارت کمپرسور خواهد شد. این قطعه از بدنه‌ای خاص با پایه‌های فلزی، پلاتین‌های اتصال، تیغه حساس و سیم فنری از جنس نیکل یا کروم آلومینیوم تشکیل شده است. متأسفانه باید بگوییم که برای تست کردن رله اورلود خازن یخچال به تجهیزاتی تخصصی نیاز دارید و باید آن را به تکنسین‌های مربوطه بسپارید.

انواع رله اورلود خازن یخچال

رله اورلود در وسایل مختلف در دو نوع حرارتی یا مغناطیسی قرار می‌گیرد. انتخاب یکی از این رله‌ها به نوع و شرایط دستگاه موردنظر بستگی دارد. به طور مثال رله اورلودی که در یخچال و فریزر استفاده می‌شود با نمونه مناسب برای کولر گازی تفاوت دارد. بسیاری از تعمیرکاران باتجربه و ماهر با انواع رله اورلودها، نحوه کار آن‌ها و شیوه عیب‌یابی صحیح این قطعات آشنا هستند. در ادامه هر یک از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1) رله اورلود حرارتی

رله اورلود حرارتی یخچال شکلی شبیه به یک بی‌متال را دارد و به‌صورت سری در مدار الکتریکی یخچال بسته می‌شود. چنانچه حرارت به هر دلیلی افزایش پیدا کند، رله اورلود خازن یخچال جریان را موقتاً قطع می‌نماید تا شرایط به حالت نرمال بازگردد، پس از آن مجدداً اجازه عبور جریان را به مدار خواهد داد.

این نوع رله اورلود از دو فلز با جنس‌های مختلف ساخته شده است. هنگامی که دمای این دو فلز افزایش پیدا کند، منبسط شده و در نهایت تغییر حالت خواهند داد. با تغییر حالت این فلزات اتصال یا کنتاکت رله اورلود جدا می‌شود و به تبع آن جریان قطع نیز خواهد شد.

این کار تا هنگامی که فلزها سرد نشوند و به حالت عادی برنگردد ادامه خواهد داشت و جریان همچنان قطع خواهد بود. پس رله اورلود یک محافظ حرارتی است که در اکثر وسایل الکتریکی کوچک و بزرگ مانند سشوار، کولر گازی، یخچال و فریزر به کار می‌رود.

2) رله اورلود مغناطیسی

رله اورلود مغناطیسی نوعی بوبین است که اگر جریان بیش از حد تعیین شده از آن عبور کند، میدان مغناطیسی آن تغییر کرده و با یک عمل مکانیکی جریان مدار را قطع می‌کند. این رله اورلود خازن یخچال در کلیدهای اتوماتیک برای حفاظت در برابر اتصال کوتاه استفاده می‌گردد. همان‌طور که می‌دانید یک اتصال کوتاه سریعاً جریان مدار را قطع می‌کند در صورتی که رله حرارتی برای تشخیص اضافه بار و قطع جریان نیاز به زمانی طولانی‌تر دارد.

این نوع رله از یک هسته مغناطیسی تشکیل شده است که دور آن چند سیم پیچیده شده است. در صورتی که اتصال کوتاه رخ دهد محیط سیم‌پیچ مغناطیسی شده و با جذب اهرم، جریان قطع می‌شود. از این رله معمولاً به تنهایی استفاده نمی‌کنند و آن را همراه با رله‌های حرارتی به کار می‌روند.

رله اورلود چه کاربردهایی دارد؟

اورلود (overload) یا همان اضافه بار می‌تواند به وسایل الکتریکی یا مغناطیسی آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند. رله اورلود خازن یخچال یک قطعه‌ کوچک است که در بیشتر این وسیله‌های برقی نظیر کولر گازی، یخچال یا فریزر به کار رفته است. وظیفه رله اورلود در یخچال فریزر این است که از موتور در برابر اضافه بار محافظت کند. این قطعه در یخچال فریزر اهمیت زیادی دارد زیرا احتمال اورلود در این وسایل بسیار زیاد است.

خرید رله اورلود خازن یخچال از فروشگاه صنایع برودتی سید صالحی

حال که با اهمیت و ضرورت به‌کارگیری رله اورلود آشنا شده‌اید و می‌دانید که سلامت آن در طول عمر موتور و جلوگیری از آسیب دیدن آن اهمیت زیادی دارد، وقت آن رسیده است که فروشگاهی معتبر برای خرید این قطعه مهم به شما معرفی کنیم. صنایع برودتی سید صالحی انواع رله اورلود خازن یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *