صنایع برودتی سید صالحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه تست و تعویض المنت یخچال ، بررسی انواع المنت یخچال فریزر

انواع المنت یخچال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با انواع المنت یخچال فریزر آشنا هستید؟ اگر بخواهیم کاربردی‌ترین وسیله برقی در آشپزخانه را نام ببریم باید از یخچال یاد کنیم که بدون وجود آن زندگی روزمره بسیار سخت و دشوار است. برای این که یک یخچال بتواند به درستی کار کند باید قطعات به کار رفته در آن نیز کاملاً سالم و بدون نقص بوده و در صورت خرابی فوراً تعمیر یا تعویض گردند.

یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی که در یخچال فریزرها به کار رفته می‌رود، هیتر المنت است که بدون وجود آن برفک‌ها بر روی لوله‌های پشت یخچال تجمع کرده و منجر به خراب شدن دستگاه می‌گردند. به دلیل اهمیت زیادی که این قطعه در یخچال دارد باید دقت کرد که در صورت مشاهده هرگونه نشانه‌ای که حاکی از خرابی آن باشد، سریعاً به تعمیرکار مراجعه نموده، نسبت به تعویض و تعمیر آن اقدام نماید.

علائم مختلفی وجود دارند که نشان‌دهنده خرابی این قطعه هستند. در این مطلب از صنایع برودتی سید صالحی به طور کامل به علائم خرابی المنت های یخچالی و صنعتی و همچنین نحوه تست و تعویض انواع المنت یخچال می‌پردازیم.

هیتر المنت یخچال

بررسی المنت یخچال

هیتر به معنای گرمکن است و شاید بپرسید معنی heater در یخچال چیست و برایتان جای تعجب باشد که در وسیله‌ای مانند یخچال که وسیله‌ای سرمایشی است نقش گرمکن چیست و چه کاربردی دارد؟ یخچال‌های قدیمی به طور دائم دچار برفک در قسمت فریزر و یخچال می‌شدند و برای برفک‌زدایی آن‌ها ابتدا باید یخچال را از برق می‌کشیدیم و سپس شروع به تمیز کردن برفک‌ها می‌کردیم.

اما یخچال‌های امروزی مجهز به سیستم نوفراست بوده که سبب می‌شود تا این یخچال‌ها دچار برفک نشوند. در واقع برفکی که در این نوع از یخچال‌ها ایجاد می‌گردد در قسمت اواپراتور یخچال تشکیل شده که وجود این برفک‌ها بر روی این قطعه از یخچال می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی را به یخچال وارد نماید.

وجود برفک بر روی لوله‌های اواپراتور موجب می‌گردد تا این برفک‌ها شروع به یخ زدن نموده و گازی که از درون این لوله‌ها عبور می‌کند و عمل خنک‌سازی یخچال را انجام می‌دهد به درستی قادر به انجام کار خود نباشد و عملکرد یخچال با اختلال مواجه شود.

کاربرد انواع المنت یخچال

انواع المنت یخچال در بازار وجود دارد که با توجه به نوع و مدل یخچال ممکن است از هر یک از آن‌ها استفاده شود. هیتر المنت‌های یخچال را می‌توان به نوع میله فلزی، میله پوشانده شده با نوار آلومینیومی و سیم داخل لوله شیشه‌ای دسته‌بندی کرد. کاری که هیتر المنت در یخچال‌های نوفراست یا ضد برفک انجام می-دهد این است که از قطعات ترمودیسک و برد الکترونیکی یخچال فرمان گرفته و عمل برفک‌زدایی را انجام می‌دهد.

ضخامت و طول هیتر المنت‌ها در یخچال‌های مختلف متفاوت است و در یخچال‌هایی که ظرفیت بیشتر و کمپرسور پرقدرت‌تری دارند، از هیتر المنت‌هایی استفاده می‌شود که دارای توان و قدرت بالاتری باشند. محل نصب هیتر المنت‌ها غالباً در قسمت پشتی یخچال است و در صورت خرابی به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

انواع المنت یخچال فریزر و سایدبای‌ساید کدام‌اند؟

انواع المنت یخچال به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • المنت‌های فلزی
  • المنت‌های شیشه‌ای
  • المنت‌های آلومینیومی

گفتنی است که عملکرد تمامی المنت‌ها یکسان بوده و تفاوت آن‌ها تنها در شکل ظاهری و قدرت آن‌هاست.

انواع المنت یخچال

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه انواع المنت یخچال باید به آن توجه کنیم، مربوط به انواع و اقسام آن می‌شود. انواع المنت هایی که در یخچال ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند شامل سه مدل خاص و مختلف شوند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان هستند و به همین دلیل نیز می‌توانند ویژگی‌های مختلفی را نیز از خودشان نشان دهند. المنت های میله‌ای فلزی، شیشه‌ای و لوله‌ای آلومینیومی این سه دسته المنت را تشکیل می‌دهند.

انواع المنت یخچال

المنت های شیشه‌ای

این مدل از المنت ها دارای توانی بین ۵۰ تا ۲۰۰ وات هستند. از سوی دیگر نیز اندازه آن‌ها چیزی بین ۳۰ الی ۶۰ سانتی‌متر می‌باشد. از جمله مزیت‌ها و ویژگی‌های که این المنت های شیشه‌ای دارند، می‌توانیم به نصب آسان و راحت آن‌ها و همچنین میزان مصرف کمتر انرژی آن‌ها اشاره کنیم.

المنت های شیشه‌ای دارای معایبی نیز هستند که سبب می‌شود استفاده از این مدل از المنت ها بسیار پرکاربرد نباشد. در صورتی که بر روی این المنت ها آب ریخته شود، دچار شکستگی می‌شوند. از سوی دیگر نیز اگر نور و گرما به بخش‌هایی از این المنت ها نرسد، احتمالاً در آن بخش‌ها شاهد برفک خواهید بود که می‌تواند عملکرد یخچال را به طور کامل مختل کند.

المنت های فلزی

مورد بعدی از انواع المنت یخچال ، المنت های میله‌ای فلزی هستند. این نوع از المنت ها دارای متریال اولیه استیل و یا همان فولاد می‌باشند که غالبا طول آن‌ها نیز بین ۳۰ الی ۱۴۰ سانتی‌متر است. میزان توان این مدل از المنت ها بین ۱۵۰ تا هزار وات است که بسیار بیشتر از المنت های شیشه‌ای است. امکان نصب ساده‌تر و همچنین تحمل گرمای بیشتر در این مدل از المنت ها دیده می‌شود که سبب می‌شود از آن‌ها در بسیاری از یخچال ‌ها استفاده کنند. با این وجود این محصولات دارای معایبی نیز می‌باشند. مصرف زیاد انرژی و امکان ذوب شدن پلاستیک‌هایی که در اطراف المنت قرار دارد از جمله مهم‌ترین معایب این نوع از المنت های فلزی است.

المنت های آلومینیومی

دسته سوم از انواع المنت یخچال ها با نام المنت های الومینیومی شناخته می‌شوند. طول این محصول می‌تواند بین ۱ تا ۱۲ متر باشد و معمولاً توانی که تولید می‌کند نیز بین ۲۵ تا ۴۰۰ وات است. انتقال حرارت بسیار مناسب و خوب، عملکرد مناسب در آب کردن برفک‌ها و همچنین میزان مصرف انرژی پایین از جمله مهم‌ترین کاربرد‌های المنت های آلومینیومی است.

این مدل از محصولات دارای طول چندین برابری دیگر المنت ها هستند. همین موضوع باعث می‌شود تا نحوه ساخت آن‌ها اهمیت زیادی داشته باشد و بر روی موضوعات مختلفی تأثیرگذار باشد. بنابراین اگر به درستی این محصولات ساخته نشوند، می‌توانند مشکلات مختلفی را به وجود آورند.

المنت های آلومینیومی

علت سوختن المنت یخچال

گاهی ممکن است یخچال شما به خوبی عمل خنک کردن را انجام نداده و پس از مراجعه به تعمیرکار و عیب‌یابی دستگاه، مشخص شود که المنت یخچال سوخته است. اما دلیل این امر چیست و چه عواملی موجب سوختن این قطعه مهم می‌گردند؟ یکی از دلایل مهمی که می‌تواند منجر به سوختن انواع المنت یخچال گردد نرسیدن آب به آن است.

نحوه تست المنت یخچال

تعویض المنت یخچال

با استفاده از یک مولتی متر می‌توان به راحتی از سالم بودن المنت یخچال اطمینان حاصل کرد. برای این کار در ابتدا باید دو سر سیم برق ورودی را به مولتی متر متصل نموده و مقاومت آن را اندازه‌گیری کنید. اگر المنت دستگاه سالم باشد، میزان مقاومت نشان داده شده باید بر روی 150 اهم باشد و در صورت خراب بودن این قطعه مقاومت بر روی عدد 600 اهم ثابت می‌ماند. گفتنی است که در حالت استاندارد مقاومت المنت یخچال باید در بازه 100 تا 500 اهم باشد.

نحوه تعویض المنت یخچال

برای تعویض انواع المنت یخچال به هیچ عنوان خودسرانه اقدام ننموده و حتماً از تخصص یک تعمیرکار استفاده نمایید. برای تعویض المنت در ابتدا باید یخچال را از برق جدا نموده و محتویات درون یخچال و فریزر را تخلیه نمایید. سپس گیره‌ها و پیچ‌هایی که المنت توسط آن‌ها به یخچال متصل شده است را با پیچ‌گوشتی باز نموده و پنل را آزاد نمایید. سیم‌های اتصال المنت را بیرون کشیده و المنت را از یخچال جدا نمایید. در ادامه هیتر المنت جدید را در جای قبلی قرار داده و پیچ و گیره‌های آن را سفت ببندید.

لازم به ذکر است که به علت حساسیتی که یخچال فریزر دارد و همچنین گران‌قیمت بودن آن، در صورتی‌که هرگونه نشانه‌ای مبنی بر خراب بودن المنت یخچال مشاهده کردید به هیچ عنوان تعمیرات را به دست افراد بی‌تجربه نسپارید و در اسرع وقت به دنبال یک تعمیرکار حرفه‌ای یخچال باشید.

قیمت المنت یخچال

انواع المنت یخچال می‌توانند دارای قیمت‌های مختلفی نیز باشند. زمانی که برای خرید المنت های یخچال ‌ها به فروشگاه‌های مختلفی مراجعه می‌کنید، متوجه این موضوع می‌شوید که هر کدام از آن‌ها می‌توانند دارای تعرفه‌های متفاوتی باشند. به همین دلیل نیز بهتر آن است که حتماً در ابتدا بدانید که یخچال شما از چه نوع المنتی استفاده می‌کند و سپس از فروشگاه معتبر و مناسبی المنت مورد نظر خودتان را خریداری کنید.
معمولاً قیمت المنت ها می‌تواند از ۲۰۰ هزار تومان شروع شده و تا حدود ۸۰۰ هزار تومان نیز برسد که با توجه به نوع المنت ها در نظر گرفته می‌شود.

ارائه خدمات تعمیر و عیب‌یابی انواع المنت یخچال

صنایع برودتی سید صالحی ، انواع المنت یخچال را در بالاترین سطح کیفی عرضه می‌کند. برای تهیه انواع المنت‌های باکیفیت می‌توانید به سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Pinterest
Facebook
Email
مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *